Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

VIII Jarmark Benedyktyński w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Stragany z regionalnymi produktami, potrawami i rzemiosłem artystycznym, degustacje, turniej rycerski, koncerty, piknik promujący drogi kulturowe, pokaz ognia, bieg uliczny i wiele innych atrakcji również dla najmłodszych. To wszystko w ramach VIII Jarmarku Benedyktyńskiego, który w tym roku wpisuje się w 26. Europejskie Dni Dziedzictwa odbywające się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. W Jarosławiu wydarzenie zainauguruje 8 września bieg 100-lecia Niepodległości.

„Niepodległa dla wszystkich", pod takim hasłem odbywa się 26. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Nasze miasto również włącza się w największe w Europie wydarzenie promujące dziedzictwo kulturowe. Akcenty z tym związane, wpisują się w bogaty program VIII Jarmarku Benedyktyńskiego, który - po sierpniowym Jarmarku Jarosławskim - jest kolejną okazją do przypominania kupieckich tradycji naszego miasta.   

Wydarzenie rozpocznie się już w piątek (7 września) Turniejem Rycerskim Ziemi Jarosławskiej, natomiast inauguracją będzie sobotni (8 września) Bieg 100-lecia Niepodległości na symbolicznym dystansie 1918 m. W tym dniu zaplanowano też Marsz dla Życia i Rodziny, konferencję „Wokół Drogi Królowej", piknik promujący „drogi kulturowe", forum niepodległościowe Polska/Węgry, występy zespołów, jarmark stu rękodzielników i wystawców, czy miasteczko dla dzieci i gry terenowe. Warto zaznaczyć, że piknik „drogi kulturowe" znalazł się wśród projektów wybranych przez mieszkańców do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Jarosławia na 2018 rok. Inicjatywa w kat. C (do 10 tys. zł) zyskała 936 głosów poparcia, zaś wnioskodawcą była Fundacja Dróg Kulturowych.

Z kolei niedziela (9 września) upłynie m.in. pod znakiem polsko-węgierskich uroczystości, które rozpoczną się o godz. 9.30 mszą św. w Bazylice MB Bolesnej (oo. dominikanie). Po eucharystii barwny korowód z udziałem: Węgrów, Słowaków, Niemców, Podkarpackich Krystyn, Rycerstwa Ziemi Jarosławskiej, Braci Sarmackiej, Strzelców, Harcerzy, Apostolatu Życia i innych, przejdzie do opactwa. Uczestnicy zatrzymają się przy Pomniku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (ul. Opolska), gdzie zostaną złożone kwiaty. Zakończenie odbędzie się przy baszcie i kopijniku księcia Franciszka II Rakoczego na terenie opactwa. Organizatorzy zachęcają uczestników do zabrania ze sobą flag węgierskich.

VIII Jarmark Benedyktyński jest dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego oraz Gminy Miejskiej Jarosław. Organizator: Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Sł. Bożej Anny Jenke w Jarosławiu.

Szczegółowy program dostępny jest w załączniku. Polecamy!

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(04.09.2018 | aktualizacja 10.09.2018 21:21)
Archiwum
Grudzień 2019
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31