Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Węgierski akcent w ramach jarmarku

W najbliższy weekend rozpoczyna się VIII Jarmark Benedyktyński. W różnorodnym programie wydarzenia znajdują się również obchody Dnia Przyjaźni Polaków, Węgrów i Siedmiogrodzian, które co roku w miejscach przypominających historię polsko-węgierską gromadzą przedstawicieli samorządów obu narodów. Tym razem zaplanowano barwny przemarsz z bazyliki oo. dominikanów do opactwa, złożenie kwiatów pod pomnikiem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (ul. Opolska), z finałem na terenie opactwa - przy baszcie i kopijniku Księcia Franciszka II Rakoczego.
VIII Jarmark Benedyktyński po raz kolejny będzie okazją do spotkania w ramach obchodów Dnia Węgierskiego. Dla jarosławskiego Opactwa bardzo ważną postacią jest książę Franciszek II Rakoczy, który w murach klasztornych znalazł schronienie po upadku powstania węgierskiego. We wrześniu 2016 r. został odsłonięty kopijnik - kolejny symbol, poza tablicą znajdującą się na ścianie kościoła pw. śś. Mikołaja i Stanisława bpa, upamiętniający rezydenta naszego miasta. Wówczas w jego uroczystym odsłonięciu wzięła udział delegacja z Węgier, na czele z Laszlo Kövérem - Przewodniczącym węgierskiego Zgromadzenia Narodowego. W programie tegorocznego jarmarku również znajdują się barwne obchody Dnia Przyjaźni Polaków, Węgrów i Siedmiogrodzian.
W niedzielę, 9 września o godz. 9.30 zostanie odprawiona msza św. w Bazylice pw. MB Bolesnej (oo. dominikanie),a  bezpośrednio po niej do opactwa, w barwnym korowodzie przejdą goście z Węgier, Słowacji, Niemiec, Podkarpackie Krystyny, Rycerstwo Ziemi Jarosławskiej, Brać Sarmacka, Strzelcy, Harcerze, Apostolat Życia i inni. Uczestnicy zatrzymają się przy Pomniku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (ul. Opolska), gdzie zostaną złożone kwiaty. Finał obchodów odbędzie się na terenie opactwa - przy Baszcie Węgierskiej i Kopijniku Księcia Franciszka II Rakoczego.
Wśród wystawców jarmarku obecni będą reprezentanci regionów Budapesztu i Nyíregyháza, zostanie również otwarta wystawa tradycji Szkoły Wyższej z Miszkolca.

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(06.09.2018 | aktualizacja 06.09.2018 13:55)
Widok na opactwo z tzw. baszty morskiej | Fot.  M. Młynarska
Widok na opactwo z tzw. baszty morskiej
Fot. M. Młynarska
Pomnik Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przy ul. Opolskiej.
Pomnik Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przy ul. Opolskiej.
Tablica i wizerunek księcia Franciszka II Rakoczego na elewacji kościoła ss. Mikołaja i Stanisława bpa | Fot.  T. Skoczylas (1)
Tablica i wizerunek księcia Franciszka II Rakoczego na elewacji kościoła ss. Mikołaja i Stanisława bpa
Fot. T. Skoczylas (1)
Kopijnik Księcia Franciszka II Rakoczego na terenie opactwa.
Kopijnik Księcia Franciszka II Rakoczego na terenie opactwa.
Baszta Węgierska we wnętrzu z ekspozycją poświęconą rezydentowi miasta w latach 1703-1711.
Baszta Węgierska we wnętrzu z ekspozycją poświęconą rezydentowi miasta w latach 1703-1711.
Archiwum
Maj 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31