Aktualności / wydarzenia

25 lat placówki edukacyjnej Sióstr Niepokalanek

6 października br. Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum Sióstr Niepokalanek im. bł. M. Marceliny Darowskiej obchodziły swój jubileusz 25. lecia działalności. Uroczystości połączone były z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
"Kochać Ojczyznę w sposób przyrodzony, to kochać szalenie, ogniście, to rzucać się dla niej na wielki trud, lecieć na wszelkie cierpienie, nie liczyć się z żadną ofiarą. To miłość, co nas z ziemią ojców wiąże, jest we krwi: ona porusza najtajniejsze, najżywotniejsze fibry naszej istoty, ona czuje, odgaduje, rozumie wszystko, co ojczyste; tego pragnie, tego szuka i przyciska do serca" - te słowa bł. matki Marceliny Darowskiej przewijały się kilkakrotnie podczas jubileuszu 25. lecia szkoły. Znalazły odzwierciedlenie, nie tylko w hymnie szkoły, powitaniu uczniów, rodziców, zaproszonych gości przez s. Jolantę Zakrzewską, ale przede wszystkim w przepięknym występie artystycznym w wykonaniu uczniów szkoły.
W programie pn. "Narodziła się, by żyć 1918-2018" uczniowie wykonując pieśni o charakterze patriotycznym, udowodnili i pokazali, że dla nich Ojczyzna jest również jedną z wartości najwyższych. Ich zaangażowanie w wykonanie utworów, skupienie, profesjonalizm, pokazały, że patriotyzm i miłość do kraju drzemie w duszy każdego z nich. To najmłodsze pokolenie właśnie wyraża swój patriotyzm poprzez naukę, rozwijanie talentów artystycznych i w wielu innych dziedzinach ich codziennego życia. Pieśni patriotyczne wykonane przez wychowanków, poruszyły serca zebranych w sali gimnastycznej szkoły oraz wywołały refleksję i zadumę na twarzach wielu. 
Obchody jubileuszu szkoły rozpoczęły się mszą św. w intencji uczniów, nauczycieli, rodziców, pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Jamrozka, który w słowach skierowanych do uczestników święta, podkreślił, jak ogromną rolę odgrywa szkoła w lokalnym środowisku, jak się zmieniała na przestrzeni lat i jak wielu wychowanków opuściło już jej mury. Zwrócił również uwagę na przykładanie ogromnej wagi do wyglądu i zachowania wychowanków, zwłaszcza mundurków szkolnych, które są symbolem tożsamości i przynależności do społeczności szkolnej.
Po występie uczniów, s. Benedykta od Krzyża, wygłosiła wykład pt. "Klasztorne ścieżki ku Niepodległej - tułaczki, przygody, spotkania, czyli wiry historii na Głębokiej", a zakończeniem obchodów było zaproszenie do obejrzenia wystawy "Młodzi dla Niepodległej".
Mobilna wystawa, którą można było zobaczyć w szkole, składała się też z elementów, które powstały dzięki materiałom i zbiorom zgromadzonym właśnie w jarosławskiej placówce. Wystawa w swoim przekazie zwraca szczególną uwagę na zaangażowanie polskiej młodzieży w wysiłek całego narodu na rzecz odzyskania niepodległego państwa, o czym pokrótce wspomniał Mateusz Werner z Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Kilka słów o wystawie powiedział również dr Jacek Magdoń z Instytutu Pamięci Narodowej, oddział w Rzeszowie, gdyż wystawa jest wspólnym projektem obu instytucji. 
Wśród zaproszonych gości znalazł się również burmistrz Waldemar Paluch z małżonką, który podziękował s. Jolancie Zakrzewskiej, dyrektor Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej słowami "Z okazji 25. rocznicy powstania Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek składam najserdeczniejsze wyrazy szacunku i uznania za wyniki dotychczasowej pracy widoczne w bogatym dorobku szkoły. Dzisiejszy jubileusz ukazuje nam jak istotne dla młodego pokolenia jest czerpanie wzorców z życia i działalności mądrych i twórczych ludzi. Życzę, aby postać bł. Marceliny Darowskiej stała się dla Państwa znakiem kultywowania tradycji oraz zachowania tożsamości. Natomiast uczniom życzę, aby wraz ze zdobywaną wiedzą kształtowali świat wartości - bliski zasadom, którymi kierowała się w życiu patronka tej szkoły". Gratulując dotychczasowych osiągnięć, życzył również, "by następne pokolenia, które wejdą w mury tej placówki kontynuowały godnie jej tradycję, a każdy krok był osobną, piękną kartą w historii naszego miasta".
Uczestnicy jubileuszu otrzymali również publikację pt. "Żyje Polska. Wychowanie patriotyczne w historii szkół Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu" (materiały zebrały i opracowały Romana Szymczak oraz s. Macieja, niepokalanka).
W jubileuszu udział wzięli także Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski, Elżbieta Śliwińska - Dąbrowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, a także Franciszek Gołąb, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Jarosławiu.
Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(06.10.2018 | aktualizacja 06.10.2018 16:41)
Fot. Barbara Brzezińska
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65