Aktualności / wydarzenia

26 lat troski o zabytki starych cmentarzy

Tradycyjnie już, 1 listopada, u bram Starego Cmentarza w Jarosławiu spotkali się organizatorzy, współorganizatorzy, wolontariusze, ludzie dobrej woli, którzy w godzinach od 8.00 do 14.00, zachęcali do wrzucenia datków na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jarosławskiej nekropolii oraz polskiego cmentarza w Jaworowie na Ukrainie.

Akcja, którą zainaugurował przeszło 20 lat temu Tomasz Kulesza, ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Jarosławiu, każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem oraz przyciąga coraz to nowych wolontariuszy. Pieniądze zebrane podczas kilkugodzinnego kwestowania w całości przekazywane są na rzecz ratowania historycznych, zabytkowych nagrobków, z dotacją i wsparciem ze strony budżetu miasta.

Pierwsza kwesta odbyła się w 1992 roku z udziałem (oprócz Tomasza Kuleszy) Stowarzyszenia Necropolis Jaroslaviensis z Adamem Feliksem Wojciechowskim oraz Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia z Romualdem Ostrowskim, a w tym roku głównym jej organizatorem był Komitet Społeczny na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Cmentarzy Polskich działający przy Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza.

Współorganizatorami zaś, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza, wolontariusze, młodzież, nauczyciele jarosławskich szkół i przedszkoli, przedstawiciele władzy samorządowej, organizacji pozarządowych. Nie zabrakło również Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha, który tradycyjnie już od kilku lat kwestuje wraz z całą rodziną oraz zastępcy burmistrza, Dariusza Tracza.

Pojawili się również członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, oddział w Jaworowie na Ukrainie, z prezes Zofią Michniewicz na czele. Kwestowało około 50 dzieci ze SP nr 11 pod opieką nauczycieli, pracownicy oraz studenci PWSTE w Jarosławiu, w tym studenci - obcokrajowcy, przebywający w jarosławskiej uczelni w ramach programu Erasmus +.

Jedną z najmłodszych wolontariuszek była uczennica SP nr 11 - Emilka, która po raz kolejny włączyła się w akcję zbierania datków na ratowanie zabytkowych nagrobków. Kwestę wsparli również radni mijającej VII kadencji (Szczepan Łąka, Jacek Hołub, Tadeusz Słowik), jak również radni, którzy zasiądą w drugiej połowie listopada w nowej radzie miasta - Dorota Batiuk - Jankiewicz, Jolanta Makarowska, Monika Więckowska, Jarosław Litwiak wraz ze Szczepanem Łąka (radnym mijającej i nadchodzącej kadencji jednocześnie). W godzinach porannych kwestował również starosta, Tadeusz Chrzan. Oczywiście nie zabrakło też członków Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, przedstawicielki Związku Harcerstwa Polskiego - phm. Violetty Propoli, a także dyrektora SP nr 9, Jacka Wojtasa.

W tym roku, podczas wspaniałej, słonecznej, iście jesiennej pogody, mieszkańcy Jarosławia oraz goście odwiedzający swoich bliskich pochowanych na jarosławskim cmentarzu, po raz kolejny pokazali ogromne zainteresowanie losami historycznych zabytków i troskę o ich przetrwanie. Radości, modlitwie, zadumie, towarzyszyła szeroko rozumiana pomoc. Swoim zaangażowaniem finansowym potwierdzili, że każda forma wsparcia jest krokiem przybliżającym do ocalenia kolejnych, cennych pod względem historycznym i artystycznym, pomników oraz nagrobków.

Samo kwestowanie, jak podkreślali biorący w niej udział uczniowie SP nr 11, to wspaniała lekcja patriotyzmu i poznawanie historii Jarosławia, a przede wszystkim osób zasłużonych dla miasta. Taką postawę potwierdziła Julia Wygnaniec, uczennica SP nr 11 mówiąc: „tak naprawdę przyszłam tutaj nie po to, żeby dostać punkty dodatnie z zachowania, tylko po to, aby wspierać tę działalność, która nie ma tylko na celu odnowienia tych pomników i nagrobków, ale dowiedzieć się czegoś o historii, bo to jest według mnie najważniejsze w tym wszystkim".

***

Stary Cmentarz w Jarosławiu jest jedną z najstarszych, pozamiejskich nekropolii w Europie. Został założony w 1784 roku i w chwili obecnej zapełniony jest tysiącami bezcennych, zabytkowych grobowców o bardzo ciekawej formie i dużych walorach artystycznych. Wszystkie historyczne nagrobki czekają na to, by odzyskać dawną świetność i podkreślić ich walory poprzez wykonanie prac renowacyjno-konserwatorskich.

Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli oraz dotacjom z budżetu miasta, udało się do tej pory otoczyć opieką wiele cennych pomników, jednak wiele czeka jeszcze na ocalenie.

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy za każdą złotówkę wrzuconą do puszek, a wolontariuszom za zaangażowanie i pomoc w jej zorganizowaniu.

Dotychczasowe renowacje historycznych nagrobków można śledzić na stronie Urzędu Miasta Jarosławia w zakładce "Renowacje".

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(02.11.2018 | aktualizacja 02.11.2018 10:54)
Fot. Barbara Brzezińska
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65