Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

„Światło, które łączy” - Betlejemskie Światełko Pokoju w drodze do naszych domów

Późnym popołudniem, 17 grudnia, na jarosławski rynek dotarło, jak co roku, Betlejemskie Światełko Pokoju. To oznaka, że jedne z piękniejszych świąt w roku tuż, tuż, a idea bliskości i jednoczenia poprzez światełko rozpoczęła swoją sztafetę wśród instytucji, organizacji, urzędów, kościołów, szkół, szpitali, a przede wszystkim mieszkańców.

Hasłem tegorocznej akcji jest „Światło, które łączy", a głównym zamierzeniem w jego przekazywaniu jest poszukiwanie tego wszystkiego, co nas łączy. A o tym kilkakrotnie wspominała podczas wczorajszej uroczystości komendantka jarosławskiego Hufca ZHP im. Czesławy "Baśki" Puzon hm. Wioletta Biela.

Nie zawsze musimy się z wszystkimi zgadzać, nie zawsze musimy podążać tą samą drogą, nie zawsze musimy realizować te same zadania. Ideą jednak jest, aby w momencie przekazywania tego niezwykłego, symbolicznego i jakże wymownego światełka w różnej formie - płonącej pochodni, kaganka, świeczki, małej latarenki, większego ogniska - dążyć do jednomyślności, szacunku i wzajemnej życzliwości.

Sztafeta światła obiegająca kraje i kontynenty, przekazywana z rąk do rąk, mająca prawie 30-letnią tradycję, ma w założeniu dotarcie na wszystkie stoły wigilijne i symboliczne zjednoczenie podczas tej ważnej, uroczystej wieczerzy wigilijnej. Chodzi o zjednoczenie i połączenie bez względu na wszystko dookoła nas. Stajemy się wówczas zdolni do przebaczania i miłości, a przekazywane światło głęboko wnika w nas, w nasze serca.

W tym roku, dodatkowo roku świętowania 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Betlejemskie Światełko Pokoju przywoływane jest w kontekście wielkich i ważnych dla nas Polaków rocznic - 100. lecia odzyskania niepodległości oraz 100. lecia Związku Harcerstwa Polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem roli harcerzy w kształtowaniu wolności i niepodległości naszego kraju. Dla zuchów i harcerzy to także rok zdobywania niezwykłej sprawności - "Niepodległa".

W minioną niedzielę, 16 grudnia, w Svicie na Słowacji, Betlejemskie Światełko Pokoju zostało przekazane chorągwiom ZHP oraz harcerkom i harcerzom biorącym udział w mszy św. Dzień później trafiło również do naszego miasta.

Po raz kolejny w tej pięknej inicjatywie na jarosławskim rynku wzięli udział liczni przedstawiciele ZHP, służb mundurowych, mieszkańcy.

Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha reprezentował zastępca, Wiesław Pirożek, który odpalając światełko pokoju zobowiązał się do jego przekazania dalej oraz stał się symbolicznym strażnikiem światła i jego przesłania - „Światło, które łączy". Nie zabrakło również przewodniczącego Rady Miasta Jarosławia, Szczepana Łąki oraz przewodniczącego Rady Powiatu Jarosławskiego, Stanisława Kłopota.

Elementem zwieńczającym wydarzenie było odpalenie od ogniska i zabranie Betlejemskiego Światełka Pokoju przez mieszkańców do domów. W najbliższych dniach światełko trafi do wielu instytucji, organizacji i stowarzyszeń w Jarosławiu.

Natomiast wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, rozmowy i uroczyste wręczenie sprawności jarosławskim harcerzom w 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyło się w Wielkiej Izbie bezpośrednio po przekazaniu światełka.

*** 

Historia i idea Betlejemskiego Światełka Pokoju:

„Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP, pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju" - jak możemy przeczytać na stronie Związku Harcerstwa Polskiego poświęconej Betlejemskiemu Światełku Pokoju (https://swiatlo.zhp.pl).

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(18.12.2018 | aktualizacja 18.12.2018 07:49)
Fot. Barbara Brzezińska
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31