Aktualności / wydarzenia

XVIII „Zlot Gwiaździsty” - zapraszamy!

Przed nami XVIII edycja „Zlotu Gwiaździstego. Śladami Przeszłości”. Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów klas V-VIII szkół podstawowych i III klas gimnazjalnych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Termin nadsyłania prac mija 9 kwietnia. Od lat organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Jarosławia, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Fot. M. Młynarska
Temat tegorocznej edycji konkursu brzmi:
„Wrzesień 1939 w pamięci moich przodków
i dokumentach rodzinnych".
 
Do podjęcia pracy zapraszamy uczniów szkół podstawowych (klasy V-VIII), klas III gimnazjalnych i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przeworskiego, przemyskiego. Konkurs uczy pozyskiwania nowych źródłem historycznych, krytycznej ich analizy oraz wykorzystywania w swojej codziennej pracy. Szczegółowe warunki, regulamin i karta zgłoszenia znajdują się w załączniku.

„Zlot Gwiaździsty" to stały element propagowania wiedzy historycznej wśród młodzieży. Wartością konkursu jest utrwalanie wspomnień i przeżyć nigdy wcześniej nie opublikowanych. Dzięki aktywności uczestników wiele istotnych faktów historycznych ujrzało światło dzienne, zostało zapisanych, a niektóre z nich także zostały wydane. Prace konkursowe ze wszystkich edycji zlotu są do wglądu w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia - Rynek 11, współorganizatora konkursu.

W poprzednich latach tematyka zlotu obejmowała m.in: setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę; trudne drogi Polaków do wolności, czyli od zakończenia II wojny światowej do wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r.; święta kościelne i państwowe w pamięci Dziadków; losy zesłanych na Sybir; powstańców w Powstaniu Styczniowym - w rocznicę 150-lecia wydarzenia; wydarzenia XX wieku, które miały wpływ na losy rodziny; relacje między Polakami, Żydami i Ukraińcami podczas II wojny światowej; losy Polaków wykorzystywanych do prac przymusowych w latach 1939-56; życie codzienne w okresie II wojny światowej 1939/1945; tajne nauczanie w okresie II wojny światowej.

Termin nadsyłania prac mija 9 kwietnia! Finał konkursu z wręczeniem nagród odbędzie się 26 kwietnia o godz. 9.00 na terenie jarosławskiego opactwa.

Serdecznie zapraszamy!

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(08.04.2019 | aktualizacja 08.04.2019 15:30)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65