Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Czerwiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

4 czerwca w samo południe...

Odśpiewanie hymnu narodowego, złożenie kwiatów pod tablicami na Ratuszu, poczęstunek tortem jubileuszowym i biało-czerwonymi rogalikami oraz wspólne pamiątkowe zdjęcie - tak w Jarosławiu włączyliśmy się w ogólnopolskie obchody Święta Wolności i Solidarności przypadające w 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. Zastępca burmistrza Wiesław Pirożek podziękował wszystkim za spotkanie w samo południe na rynku.

Od odśpiewania w samo południe hymnu państwowego wiele polskich miast rozpoczęło 4 czerwca obchody 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał również na rynku naszego miasta, w wykonaniu solistek Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, zaproszonych gości, uczniów szkół średnich i podstawowych oraz mieszkańców. Słodkim „smakiem wolności" był tort jubileuszowy oraz biało-czerwone rogaliki przygotowane przez Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących im. Marii Curie-Skłodowskiej. Uczestnikom zostały również rozdane śpiewniki patriotyczne JaroSŁAW NIEPODLEGŁĄ wydane przez JOKiS z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a pamiątką spotkania pozostało zdjęcie wykonane z balkonu jarosławskiego Ratusza.

Ogólnopolskie obchody Święta Wolności i Solidarności pozwoliły przypomnieć dwa ważne wydarzenia:

  • 40 lat temu 2 czerwca 1979 roku rozpoczęła się I pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny. To właśnie podczas tej pielgrzymki padły z ust Ojca Świętego słynne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi!... Tej ziemi". W 2000 r. Papież Polak przyjął tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia. Fakt ten upamiętnia tablica umieszczona na zachodniej elewacji Ratusza.
  • 30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, Polacy wysłali w świat sygnał, że szykują się zmiany, że zbliża się tak upragniona wówczas w naszym zakątku Europy wolność i niezależność od ciążących nam radzieckich wpływów. Te wydarzenia być może nie miałyby miejsca gdyby nie wcześniejsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski - czytamy na www.niepodlegla.gov.pl W 2010 r. wszystkim walczącym o wolną i niepodległą Polskę, na Ratuszu została poświęcona druga tablica „w XXX rocznicę podpisania porozumień sierpniowych oraz powstania NSZZ Solidarność, w XX rocznicę pierwszych wolnych wyborów do samorządu terytorialnego".

Nawiązując do tych wydarzeń, pod ww. tablicami wiązanki kwiatów złożyli: w imieniu gospodarza miasta zastępca burmistrza Wiesław Pirożek, poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, wicestarosta jarosławski Mariusz Trojak, radni Rady Miasta Jarosławia, przedstawiciele biur senatora RP Mieczysława Golby oraz poseł na Sejm RP Anny Schmidt-Rodziewicz, służby mundurowe oraz delegacja Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha.

 

Wśród wielu ciekawych pomysłów świętowania rocznicy jest m.in. ogólnopolska akcja pn. „Kawa Wolności" polegająca na serwowaniu w dniach 1-11 czerwca specjalnej kawy. Do udziału w akcji zaprosiliśmy również jarosławskie restauracji i kawiarnie.

 

Więcej zdjęć - FACEBOOK  

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(06.06.2019 | aktualizacja 10.06.2019 09:27)
Fot. M. Młynarska
Archiwum
Wrzesień 2019
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30