Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Czerwiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

76 lat od zbrodni wołyńskiej

We wtorek, 11 czerwca, pod tablicą upamiętniającą ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności Kresów Południowo-Wschodnich, odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające te tragiczne dla narodu wydarzenia. Oddano hołd zamordowanym poprzez wspólną modlitwę oraz złożenie wiązanek kwiatów pod monumentem upamiętniającym wydarzenie. Odegrano hymn RP, odczytano apel poległych oraz oddano salwę honorową. Zapłonęły również znicze.

Tablica usytuowana została w 2013 roku przy bramie wejściowej na Stary Cmentarz, tuż obok symbolicznej mogiły Sybiraków. Upamiętnia ofiary ludobójstwa dokonanego w latach 1943-1947 przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA na ludności Wołynia, a jej autorem jest artysta rzeźbiarz Robert Trysła. Stała się symbolem nie tylko tragicznych wydarzeń 11 lipca 1943 roku, ale również okrutnej prawdy. Przypomina o naszych zamordowanych przodkach, krewnych, nieznanych Polakach - bezbronnych polskich kobietach, dzieciach, ludziach starszych. Zamordowanych tysiącach ludzi.

Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha reprezentował zastępca, Dariusz Tracz, który zwracając się do zgromadzonych wspominał „Największe nasilenie zbrodni miało miejsce 11 i 12 lipca 1943 r. Mordów dokonano wówczas w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim i kowelskim. Zabijano nawet ludzi zgromadzonych na mszy w kościołach. Tak było m. in. w Kisielinie i Porycku. Do największych masakr ludności polskiej dokonanych przez UPA na Wołyniu doszło m. in. w Janowej Dolinie, Woli Ostrowieckiej i Ostrówkach. Łączna liczba Polaków zabitych przez ukraińskich nacjonalistów wynosi najprawdopodobniej około 100 tysięcy. Dziś, w siedemdziesiątą szóstą, symbolicznie obchodzoną właśnie teraz, rocznicę tamtego ludobójstwa, przypominamy o tych wydarzeniach, aby zachować w pamięci wszystkich, którzy stracili życie tylko dlatego, że byli Polakami. Składamy hołd naszym pomordowanym rodakom, upominając się, aby prawda o zbrodni wołyńskiej stanowiła powszechne ostrzeżenie, wstrząsającą lekcję historii, z której trzeba wyciągać wnioski dla budowania pomyślnej przyszłości. Stojąc tu dzisiaj, przywołując tragiczne czasy i wydarzenia, wytrwale pielęgnujmy pamięć o wszystkich ofiarach rzezi wołyńskiej - gdyż jest to naszym obowiązkiem i powinnością".

Głos zabrali również Artur Dobrucki, wiceprezes jarosławskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Stanisław Kłopot, przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego, przedstawiciele parlamentarzystów: poseł na Sejm RP Anny Schmidt-Rodziewicz oraz senatora Mieczysława Golby.

W uroczystościach udział również wzięli Mieczysław Kasprzak, poseł na Sejm RP, radni rady miasta z przewodniczącym Szczepanem Łąką,  przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, służby mundurowe, poczty sztandarowe, a także mieszkańcy.

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(11.06.2019 | aktualizacja 11.06.2019 14:27)
Fot. Barbara Brzezińska
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31