Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2003 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

"Mistrzowie i Uczniowie" czyli artystyczna Wieża Babel

"Mistrzowie i Uczniowie" - tak zatytułowana została wystawa środowiska artystycznego skupionego wokół Galerii Rynek 6, uroczyście otwarta przez Burmistrza Miasta Jarosławia Janusza Dąbrowskiego w sobotnie popołudnie 6 września br.

Ekspozycja prezentuje dzieła 46 autorów , przeważnie absolwentów obchodzącego 55 - lecie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego i osób z nimi związanych. Każdy z wystawiających twórców odznacza się ukształtowaną, wyrazistą osobowością artystyczną i preferuje różne formy uprawiania sztuki. Dlatego pytanie o to, kto jest "uczniem", kto zaś "mistrzem" - jak się wydaje - miało charakter retoryczny i nosiło znamiona kurtuazyjnej przekory.

Na wystawie znalazły się prace malarzy, rysowników, grafików i rzeźbiarzy z różnych stron Polski i z innych krajów: Agaty Bielówki, Tadeusz Z. Błońskiego, Ewy Włodzik-Burdzy, Marka Burdzego, Piotra Burgera, Renaty Woty-Cywickiej, Henryka Cebuli, Małgorzaty Świecy-Dzierżak, Ryszarda Dudka, Marii Ferenc, Józefa Gołębia, Agnieszki Handzel, Jana Krzysztofa Hrycka, Pawła Kordaczki, Mirosława Kowalczuka, Ireneusza Janickiego, Stanisława Janiszewskiego, Jadwigi Marii Jarosiewicz, Edwarda Kieferlinga, Łukasza Kieferlinga, Stanisława Kuci, Jadwigi Salwickiej-Kwolek, Stanisława Kozyry, Alicji Łątki-Lewandowskiej, Marioli Mróz-Mądry, Janiny E. Mc. Cormack, Marii Zdziarskiej-Mokrzewskiej, Magdaleny Mokrzewskiej, Agaty Woźniak-Niemkiewicz, Ewy Jezienickiej-Nowak, Ireny Oryl, Danuty Robaszewskiej-Pawlik, Witolda Pazery, Teresy Piątek, Elżbiety M. Piekarskiej, Marzeny Rychtyk, Mariana Stelmasika, Wiktora Śliwińskiego, Stanisława Świecy, Stanisława Tobiasza, Zdzisława Welca, Heleny Płoszaj-Wodnickiej, Haliny Zabłockiej, Zdenki Błońskiej-Zaborskiej, Jadwigi Mróz-Zasowskiej, Kamili Żurawskiej. Nie sposób scharakteryzować pokrótce dzieł wymienionych autorów. To wszakże w znacznym stopniu kwestia indywidualnych upodobań i gustów odbiorców sztuki. W atmosferze wszeogarniającego piękna uczestnicy wernisażu mogli podziwiać: nasycone soczystymi barwami pejzaże, portrety, martwe natury ; różne odcienie szarośći, od księżycowej poświaty do żałobnej siności; od hiperrealizmu do abstrakcji; oraz nieliczne lecz tym bardziej znaczące rzeźby ( znakomita i dowcipna konstrukcja Łukasza Kieferlinga - "Uczone kury" ). Po zakończeniu wernisażu artyści zostali zaproszeni na przyjęcie, gdzie mogli podzielić się wrażeniami z otwarcia wystawy, powspominać lata spędzone w jarosławskim Liceum Plastycznym, porozmawiać o sztuce i sprawach kultury w mieście z burmistrzem Januszem Dąbrowskim i naczelnikiem wydziału kultury, turystyki i promocji miasta Andrzejem Wyczawskim. Przyjęcie sponsorował znany jarosławski restaurator Tadeusz Słowik. Wystawa "Mistrzowie i Uczniowie" czynna do 26 września br. w Galerii Rynek 6 w dni powszednie do 10.00 do 18.00, w soboty i niedziele od 10.00 do 14.00.
Komisarz wystawy: Elżbieta Maria Piekarska.
Andrzej Zgryźniak
(06.09.2003 | aktualizacja 29.11.2007 11:53)
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31