Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Nowele Polskie – dzieła niepowtarzalne!

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest w naszym kraju od 2012 r. i cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród naszych rodaków. 7 września 2019 r., w sobotnie przedpołudnie również mieszkańcy naszego miasta spotkali się, by wspólnie przeczytać teksty Noweli Polskich, które pomimo upływu czasu nie straciły na swej aktualności. Wydarzenie Honorowym Patronatem objął m.in. Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch.

Nowele (...) Towarzyszyły naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i - mimo niewielkich rozmiarów - doniosłe - pisze w liście z okazji 8. Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda.

Do jarosławskiego czytania wybranych przez Parę Prezydencką utworów („Dobra Pani", „Dym", „Katarynka",  „Mój ojciec wstępuje do strażaków", „Orka", „Rozdzióbią nas kruki, wrony...", „Sachem", „Sawa") wprowadzili - zastępca burmistrza Dariusz Tracz oraz dyrektor MBP Elżbieta Tkacz, którzy przypomnieli jak bardzo przez ostatnie lata akcja zyskała na popularności. Następnie zaproszeni goście na czele z dyrektor MBP nagrodzili najwierniejszych czytelników, którzy podczas wakacji wypożyczyli największą liczbę książek.

W tym roku do czytania utworów Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego włączyli się m.in. zastępca burmistrza Dariusz Tracz, przedstawiciele władz województwa, powiatu, miasta, instytucji kulturalnych i oświatowych, aktorzy teatru Baccalaureus, teatru „Kąt", młodzież szkolna, czytelnicy biblioteki oraz mieszkańcy miasta.

Jak co roku, każdy, kto przyniósł własny egzemplarz powyższych utworów, mógł opatrzeć go specjalną pieczęcią Prezydenta RP. Na koniec organizatorzy przygotowali dla wszystkich słodką niespodziankę w postaci tortu.

Organizatorzy i partnerzy akcji: Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Fredry w Jarosławiu, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Piotra Skargi w Jarosławiu, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Fabryka Pieczywa Cukierniczego SAN-PAJDA w Jarosławiu, Restauracja Siwa Kurka.

Więcej zdjęć TUTAJ


Renata Pęcak
Kancelaria Burmistrza Miasta
(07.09.2019 | aktualizacja 07.09.2019 15:06)
Fot. Renata Pęcak
Archiwum
Styczeń 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12