Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Bieg Bohaterom Czasu Wojny oraz Europejska Noc Dziedzictwa

W ostatnią sobotę, 14 września, Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu, zorganizował jarosławską edycję Europejskich Dni Dziedzictwa 2019 w ramach „IX Jarmarku Benedyktyńskiego”.

W przygotowanym programie znalazły się m. in. Bieg Bohaterom Czasu Wojny, upamiętniający 80. rocznicę kampanii wrześniowej 1939 roku oraz Europejska Noc Dziedzictwa z przemarszem ulicami miasta, poprzez którą Jarosław włączył się w największe w Europie wydarzenie promujące dziedzictwo kulturowe pod hasłem „Polski splot" (w Europie 27. edycja).

Niemal w samo południe rozpoczęła się pielgrzymka biegowa na dwóch dystansach, do której sygnał, poprzez wspólne odliczanie, dał zastępca burmistrza, Dariusz Tracz. 10-kilometrowa trasa prowadziła z lasu kidałowickiego, miejsca stracenia Czesławy Romany Puzon ps. „Baśka", a prawie 2-kilometrowa trasa (1939 metrów) z placu jarosławskiej uczelni do opactwa. Biegi poprzedzone były rozgrzewką oraz powitaniem wszystkich uczestników. Nie zabrakło wspólnego odśpiewania hymnu narodowego oraz modlitwy, którą pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa przy ul. Słowackiego zainicjował organizator biegu, ks. Michał Kozak. W imieniu Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha głos zabrał zastępca, Dariusz Tracz, podkreślając, nie tylko symboliczny wymiar biegu, miejsce jego startu tuż przy pomniku poświęconemu tragicznym ofiarom i miejscom wydarzeń wrześniowych, ale również skupiając się na niezwykle cennej inicjatywie kształtującej zdrowy tryb życia oraz rywalizację w myśl zasad gry „fair play". Wśród uczestników biegu znależli się przedstawiciele Rady Miasta Jarosławia - radni Witold Duszyński oraz Piotr Kozak, natomiast radna Jolanta Makarowska kibicowała uczestnikom biegu na starcie.

Szczegółowe wyniki biegów, których organizatorem był Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu, dostepne są TUTAJ.  

Wieczór z kolei rozpoczął się mszą św. w klasztorze oo. dominikanów w intencji narodów Europy, która zapoczątkowała w Jarosławiu Europejską Noc Dziedzictwa. Podczas mszy nie zabrakło gości z Węgier, a czytanie odbyło się w dwóch językach - węgierskim i polskim. Po mszy św. rozpoczął się nocny przemarsz ulicami miasta z iluminacją świetlną, pochodniami niesionymi przez harcerzy, ze stacjami przy: murach klasztornych i studzience, XIX-wiecznym dworku modrzewiowym, dawnym budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół", ratuszu, pomniku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i Kopijniku Leona Czechowskiego, z ostatnim punktem przy kościele, budynku przyklasztornym, obwarowaniami i basztami na terenie opactwa. Tam również wydarzenie zakończył Teatr Ognia.

W przemarszu, obok gości z Węgier, mieszkańców, udział wzięli zastępca Dariusz Tracz oraz dyrektor Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska. Ulicami miasta uczestników prowadziły Mażoretki z Miszkolca na Węgrzech.

Przy poszczególnych stacjach przemarszu przygotowano: inscenizację z pobytu św. Królowej Jadwigi w Jarosławiu w 1387 roku, którą przedstawiła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 noszącej imię królowej, śpiewy w wykonaniu Stowarzyszenia „Muzyka Dawna w Jarosławiu" oraz solistki Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu, efekty świetlne, filmową prezentację przy Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki pokazującą historię gmachu „Sokoła", tutaj również pięknie zaśpiewała solistka JOKiS-u, Justyna Wota, grę na flecie z balkonu ratusza w wykonaniu Gabrielli Hatházi z Węgier, odczyty wspomnień F. Rakoczego w wykonaniu pana Artura Dobruckiego, taniec dworski absolwentów jarosławskiego ogniska baletowego, wiersze czy grę na instrumentach. Przy stacji koło budynku ratusza uczestników przemarszu z balkonu przywitali Anna Ostrogska oraz Wilhelm Orsetti, a zastępca D. Tracz, w imieniu włodarza miasta, przywitał uczestników marszu na jarosławskiej ziemi, podkreślając niezwykły trud organizacyjny tego wydarzenia.

Przy pomniku Przyjaźni Polsko-Wegierskiej i Kopijniku Leona Czechowskiego uczestnicy Europejskiej Nocy Dziedzictwa złożyli wiązanki kwiatów. W imieniu burmistrza W. Palucha kwiaty złożyli zastępca D. Tracz oraz dyrektor JOKiS, Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska, natomiast Bogusław Buliński złożył kwiaty z ramienia Jarosławskiego Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej. Tutaj także odegrane zostały hymny państwowe obu narodów.

Narratorem podczas całego przemarszu był ks. Marek Pieńkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej, który wprowadzał w poszczególne stacje, natomiast o pięknej historii Jarosławia i jego zabytkach opowiadała Weronika Sopel.

Uzupełnieniem sobotnich wydarzeń, obok trwającego Jarmarku Benedyktyńskiego, było sympozjum o uchodźctwie Polaków na Węgry w 1939 r., konferencja o Kulturalnym Dziedzictwie Podkarpacia na tle Europy, seminarium o Europejskich Drogach Kulturowych na przykładzie Via Jagiellonica oraz Via Regia-Via Reignae, wystawy węgierskie.

Dla najmłodszych przygotowano miasteczko zabaw i wiele atrakcji. Odbył się również Marsz dla Życia i Rodziny, koncerty zespołów, w tym gwiazdy wieczoru Good God, świadectwo i recital aktora Lecha Dyblika, przegląd podkarpackich chórów (twórczość Stanisława Moniuszki), fireshow w wykonaniu Rycerza Reinera.

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(16.09.2019 | aktualizacja 17.09.2019 10:58)
Fot. Barbara Brzezińska
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30