Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Wokół twórczości Stanisława Lenara

Pół wieku działalności artystycznej dla Jarosławia - świątyń, samorządu, instytucji, szkół, czy osób prywatnych! Nie sposób wymienić wszystkich realizacji i zebrać w jednym miejscu. Jednak Zbigniewowi Ziębie to się udało! Po publikacjach o miejskich cmentarzach czy tajemnicach podziemi, podjął się opisu oraz skatalogowania twórczości przyjaciela, Stanisława Lenara.

Najnowsza książka pt. „Historia i pamięć w twórczości jarosławskiego Artysty Rzeźbiarza Stanisława Lenara" jest pierwszą w całości poświęconą artystycznemu dorobkowi Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia. W dniu imienin artysty (13.11), odbyła się promocja publikacji połączona z otwarciem wystawy w kolegiacie (galeria „Za Chórem"). Podczas wydarzenia ks. prałat Marian Bocho odczytał akt powołania Parafialnego Muzeum Siedemsetlecia im. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty przy Parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. Zatem ekspozycja prac S. Lenara jest pierwszą, inaugurującą działalność nowej instytucji kulturalno-naukowej.

Wystawa jest czynna w godz. 10.00-15.00, w niedziele po wszystkich mszach świętych.

Wydanie książki zostało sfinansowane ze środków Gminy Miejskiej Jarosław oraz Parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu. 

- Dzisiejszy dzień jest wielkim świętem wyjątkowego artysty rzeźbiarza, wieloletniego pedagoga jarosławskiego „Plastyka" - Pana Stanisława Lenara. Mamy co najmniej trzy powody do radości: przede wszystkim celebrujemy 50-lecie wytężonej pracy twórczej artysty, Jego imieniny, które przypadają w dniu 13 listopada oraz promocję prezentowanej po raz pierwszy książki o Panu Stanisławie, autorstwa pasjonata historii i kultury lokalnej, Pana Zbigniewa Zięby. Jestem pewien, że ta szczególna publikacja przyczyni się do utrwalenia w pamięci czytelników bogatej twórczości Stanisław Lenara, ale też odda mu hołd jako Honorowemu Obywatelowi Miasta Jarosławia, który swoim życiem i dziełem wzbogacił dorobek naszej Małej Ojczyzny. Wielkie gratulacje dla obu Panów! - napisał burmistrz Waldemar Paluch na swoim profilu Facebook. 

Relacja z wydarzenia dostępna również na www.kolegiata.przemyska.pl

 

Zbigniew Zięba o Stanisławie Lenarze:
Chociaż od samego początku drogi artystycznej Stanisław Lenar uprawiał sztukę plastyczną w różnych jej dziedzinach, to jego koronną pasją niezmiennie pozostawała trudna i pracochłonna dyscyplina, jaką jest rzeźba tworzona w technikach trwałych (brąz, kamień, drewno). Na tematykę realizacyjną znaczący wpływ miała Anna Jenke, która w trosce o dokumentowanie losów wybitnych jarosławian, odkłamywanie historii i patriotyczne wychowanie młodzieży, zainicjowała w 1969 r. artystyczną współpracę Stanisława Lenara z ks. prałatem Bronisławem Filą (1922-1985), proboszczem sąsiadującej z PLSP parafii pw. Bożego Ciała. Jednym z pierwszych tego efektów była realizacja (wspólnie z Wiktorem Śliwińskim) dzieła o charakterze okolicznościowym, na co złożyła się dekoracja kościoła parafialnego i jego otoczenia oraz budowa, na pl. ks. Piotra Skargi, okazałego ołtarza polowego, przy którym w lipcu 1971 r. odbyły się historyczne uroczystości związane z nawiedzeniem Jarosławia i zakończeniem peregrynacji po diecezji przemyskiej przez symbole Matki Bożej Jasnogórskiej (pusta rama obrazu, świeca i ewangeliarz). Te religijno-patriotyczne wydarzenia, które na trwałe wpisały się w bogatą historię miasta, rozpoczęły zarazem proces przywracania świetności jarosławskiej kolegiacie i trwałego dokumentowania prawdy historycznej z ukierunkowaniem na jej stały odbiór.

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(25.11.2019 | aktualizacja 25.11.2019 10:43)
Fot. M. Młynarska
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31