Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Jubileuszowa gala „Jarosława 2019” oraz odsłonięcie tablicy

Za nami 25. gala wręczenia Nagrody Burmistrza Miasta Jarosławia - JAROSŁAWA 2019. W tym roku kapituła pod przewodnictwem burmistrza Waldemara Palucha przyznała statuetkę dr. hab. inż. Januszowi Dąbrowskiemu. Wydarzenie zorganizowane 7 grudnia w Jarosławskim Ośrodku Kultury i sztuki poprzedził wernisaż wystawy pt. „Jurku, przyjacielu…” w 20. rocznicę śmierci Jerzego Matusza - Burmistrza Miasta Jarosławia w latach 1994-1999, a zakończył koncert akustyczny zespołu Blue Café. W niedzielę na elewacji klasztoru oo. dominikanów została odsłonięta tablica poświęcona patronowi miasta Jarosławia. W ten sposób upamiętniliśmy 75. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. o. Michała Czartoryskiego OP.

„Jurku, przyjacielu..." taki tytuł nosi wystawa przygotowana w 20. rocznicę śmierci Jerzego Matusza - Burmistrza Miasta Jarosławia w latach 1994-1999, otwarta 7 grudnia br. w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki. Ekspozycję oficjalnie otworzył burmistrz miasta Waldemar Paluch, który przypomniał osobę Jerzego Matusza nie tylko jako cenionego gospodarza miasta, ale i dobrego, serdecznego człowieka. W dowód wdzięczności wręczył córkom śp. J. Matusza - Barbarze Nazarewicz oraz Iwonie Matusz-Pęcak pamiątkowe albumy, w których znalazły się m.in. fotografie prezentowane na wystawie. Do 20 grudnia br. wystawa jest prezentowana na parterze Ratusza (Rynek 1).

Fotorelacja - Facebook

Wernisaż był wyjątkowym wprowadzeniem do uroczystej gali wręczenia Nagrody Burmistrza Miasta Jarosławia - JAROSŁAWA 2019, której przyznawanie ma już 25-letnią tradycję. Jej pomysłodawcą był ówczesny burmistrz Jerzy Matusz. Do tej pory trafiła do rąk ponad 200 laureatów - wielu zasłużonych osób, zarządów, instytucji i stowarzyszeń, za wybitne osiągnięcia w dziedzinach życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego.

7 grudnia 2019 r. burmistrz miasta Waldemar Paluch wręczył statuetkę JAROSŁAWA w dowód uznania dla działalności i osiągnięć dr. hab. inż. Janusza Dąbrowskiego.


Zanim poznaliśmy laureata, prowadzący galę z wszystkimi nominowanymi przeprowadzili krótkie rozmowy. Pytali nie tylko o sprawy zawodowe, ale też o pasje i zamiłowania poza godzinami pracy czy służby. W ten sposób dowiedzieliśmy się np. że zwycięzca prywatnie pasjonuje się sportem, zwłaszcza dyscyplinami wodnymi i każdą wolną chwilę poświęca na windsurfing.

W tym roku nominowani zostali:

ks. MICHAŁ KOZAK - aktualnie rektor kaplicy pw. św. Maksymiliana w Sanoku, przez siedem ostatnich lat pracował w jarosławskim Opactwie, pełnił funkcję dyrektora studia radiowego Ave Maria. Organizator i uczestnik wielu biegów. Najszybszy duchowny w Polsce! Zdobył tytuł Mistrza Polski Księzy i Kleryków w poznańskim maratonie! W swojej działalności łączy pracę duszpasterską, społeczną, radiową i sportową. Jest w ciągłym biegu - nie straszna mu zadyszka czy długie dystanse. Na co dzień wypełnia wiele obowiązków, ale nie pozwala, aby pasje, czy zainteresowania w jakikolwiek sposób przysłaniały jego główną misję, czyli kapłaństwo, do którego został powołany.

dr hab. inż. JANUSZ DĄBROWSKI - pod jego kierownictwem powstało już ponad pół tysiąca projektów. Prace naukowo-badawcze, ekspertyzy i usługi wykonywane dla wiodących przedsiębiorstw w Polsce stanowią o Jego wyjątkowo bogatym dorobku. Znaczące są również wyróżnienia i nagrody związane z działalnością samorządową, zdobyte w czasie pełnienia funkcji Burmistrza Miasta Jarosławia w latach 2002-2006. Jako pracownik naukowo-dydaktyczny jarosławskiej uczelni skutecznie zabiegał o utworzenie ważnego kierunku „Geodezja I Kartografia". Interesuje się między innymi analizą rynku nieruchomości, nowoczesnymi pomiarami inżynierskimi oraz statystyką. Prywatnie pasjonat sportu, zwłaszcza dyscyplin wodnych.

PAWEŁ SROKA - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu, Studium Teatralnego „Lart Studio" w Krakowie oraz Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego na wydziale rzeźby. Reżyser, aktor, warsztatowiec, scenograf, animator kultury teatralnej. Od 2007 r. pracuje jako instruktor teatralny w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki. Kreatywny, żywiołowy, jedyny w swoim rodzaju wychowawca dzieci i młodzieży, który każdego dnia z pasją i zaangażowaniem edukuje, uczy miłości do teatru, osiąga wymierne sukcesy na festiwalach teatralnych w całym kraju.

MIEJSKI SZKOLNY ZWIĄZEK SPORTOWY w Jarosławiu - od 17 lat działa na rzecz dzieci i młodzieży. Stworzony, by edukować w  duchu sportowej rywalizacji, wychowywać i promować modę na zdrowie i aktywność ruchową. Ludzie zaangażowani w ideę Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego owocnie współpracują z rodzinami, szkołami oraz całym środowiskiem sportowym.  W każdym roku szkolnym organizują średnio 40 imprez, w których biorą udział setki zawodników. Od chwili powstania na koncie miejskiego związku jest już 700 imprez sportowo-rekreacyjnych i zawodów szkolnych, w których wzięło udział blisko 27 tysięcy zawodników.

STOWARZYSZENIE MISJI POKOJOWYCH ONZ Koło nr 3 w Jarosławiu - wyjątkowi ludzie, niezwykła organizacja, piękna misja - tak najkrócej można przedstawić nominowane stowarzyszenie. Od samego początku mocno akcentowało ono swoją działalność w środowisku żołnierskim, społeczności miasta, a w szczególności wśród młodzieży jarosławskich szkół. Zrzesza ludzi szczególnych, propagujących idee misji pokojowych, humanitarnych, szkoleniowych, stabilizacyjnych  z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego.

Gratulujemy Laureatowi oraz wszystkim Nominowanym! Fotorelacja - Facebook

Finałem jubileuszowej gali był koncert akustyczny zespołu Blue Café. Fotorelacja - Facebook

Imprezę prowadzili Barbara Wilk oraz Zbigniew Chmielewski.

W wydarzeniu uczestniczyło wielu znamienitych gości m.in.: córki śp. Jerzego Matusza - Barbara Nazarewicz oraz Iwona Matusz-Pęcak z Rodzinami, posłowie na Sejm RP Tadeusz Chrzan i Mieczysław Kasprzak, nominowani do nagrody JAROSŁAWA 2019, delegacje z miast partnerskich - Svidnika, Michaloviec, X Dzielnicy Budapesztu Kőbánya, Użgorodu i Jaworowa, radni Rady Miasta Jarosławia, ks. prał. Andrzej Surowiec - archiprezbiter jarosławski, o. Jacek Skupień - przeor klasztoru oo. dominikanów, służby mundurowe, prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Rejman - rektor PWSTE w Jarosławiu, zastępcy burmistrza Wiesław Pirożek i Dariusz Tracz, skarbnik miasta Anna Gołąb i sekretarz miasta Ewa Pieniążek, prezesi miejskich spółek, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, mieszkańcy miasta.

***

Sobota upłynęła pod znakiem uroczystej gali, natomiast w niedzielę 8 grudnia br. wspominaliśmy patrona naszego miasta. Poza tablicą w sali narad Ratusza czy muralem na kamienicy przy ul. Jana Pawła II 32, kolejnym materialnym symbolem naszej pamięci o patronie Jarosławia jest tablica, odsłonięta na elewacji klasztoru oo. dominikanów. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w bazylice pod przewodnictwem ojca przeora, z udziałem burmistrza miasta Waldemara Palucha, delegacji zagranicznych z pięciu miast partnerskich, lokalnych samorządowców oraz mieszkańców miasta. Odsłonięcia tablicy dokonali: burmistrz Waldemar Paluch, o. Jacek Skupień - przeor klasztoru oo. dominikanów oraz artysta rzeźbiarz Stanisław Lenar - autor tablicy.

Fotorelacja - Facebook

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(09.12.2019 | aktualizacja 16.12.2019 14:23)
Fot. M. Młynarska
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30