Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

21 lat wspierania najbardziej potrzebujących w klubie "Kotłownia"

11 grudnia br., tradycyjnie w środę, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w klubie „Kotłownia” w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Jarosławiu, odbyła się niezwykła aukcja prac wykonanych różną techniką przez różnych artystów.

Aukcja, która 21 lat temu zainicjonowana została przez ówczesnego dyrektora szkoły, Tomasza Kuleszę. Licytacja zgromadzonych w klubie prac z założenia ma na celu wsparcie organizacji i instytucji zrzeszających dzieci i młodzież skrzywdzonych przez los. Czas okołoświąteczny jest niezwykle trudny dla osób najbardziej potrzebujących, a inicjatywa realizowana od wielu lat na ich rzecz przez SP nr 11 (wcześniej Zespół Szkół im. ks. Czartoryskich) niezwykle cenna.

Każdego roku na kilka tygodni przed tym świątecznym spotkaniem gromadzone są w klubie „Kotłownia" prace, które później wystawiane są na sprzedaż bądź licytację.

Od wielu lat Wielką Galerię Artystyczną wspiera również Burmistrz Miasta Jarosławia. Na tegoroczną aukcję, w której w imieniu burmistrza Waldemara Palucha udział wziął zastępca, Dariusz Tracz, burmistrz przeznaczył „Jarosławski koszyk" pełen niespodzianek oraz najnowszą publikację Zbigniewa Zięby pt. „Historia i pamięć w twórczości jarosławskiego artysty rzeźbiarza Stanisława Lenara" z autografem autora oraz artysty - honorowego obywatela miasta. Oprócz przedmiotów przygotowanych przez burmistrza pojawiły się piękne obrazy Zbigniewa Petru, niezwykłego człowieka od lat wspierającego swoimi pracami (głównie akwarelami) Wielką Galerię Artystyczną, tradycyjne domki z piernika Macieja Kuźniarowskiego, zestaw gadżetów oraz zestaw patriotyczny od starosty jarosławskiego, publikacja „Jarosławskie cmentarze" Zbigniewa Zięby z autografem, piłka nożna z autografami Grzegorza Laty, Jana Domaradzkiego oraz Stefana Majewskiego i emblematami rozgrywek UEFA Ligi Narodów ufundowana przez Jacka Wojtasa, stroiki świąteczne podarowane przez Bogdana Zająca, honorowego obywatela miasta i przyjaciela szkoły, Ewę Leniar, dyrektor SP nr 11, Miejskie Przedszkole nr 11, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Stowarzyszenie „Razem łatwiej" z prezesem Magdaleną Makowską oraz Niepubliczne Przedszkole „Akademia uśmiechu", miód od mistrza pszczelarskiego Jana Markowicza, skrzynka świątecznych niespodzianek od Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu, ozdoby z masy solnej oraz „Zimowy obrazek" od dzieci z „Domu pod lipami" w Radymnie, nowoczesne kubki (porcelanowe paper cup S) Liliany Sztybel z Krakowa, obraz Agnieszki Błachuty, miniaturowa srebrna szopka, przekazana przez Ewę Jastrzębską, świąteczna świeczka od Niepublicznego Przedszkola „Smyk", a także praca od niezwykłego autora - 8 letniego Adama Ziobry, który dowiedział się o organizacji Wielkiej Galerii Artystycznej z portalu społecznościowego. Chłopiec mieszkający w Anglii po zapoznaniu się z historią galerii, postanowił wesprzeć aukcję, wysyłając 3 prace wykonane przez siebie z krótkim listem informującym kim jest i w jakim celu włączył się w akcję.

Poza licytowanymi przedmiotami cała „Kotłownia" wypełniona była licznymi dziełami, stroikami, bombkami, świątecznymi przedmiotami, które można było w dniu galerii zakupić oraz będzie można dokonać zakupu wybranych przez siebie dzieł w godzinach otwarcia szkoły (ul. Kraszewskiego 39).

21. Wielką Galerię Artystyczną otworzyli Ewa Leniar, dyrektor SP nr 11 oraz przewodniczący komitetu organizacyjnego, Tomasz Kulesza. Rozpoczynając galerię przewodniczący skierował kilka słów do zgromadzonych gości, przypominając pokrótce historię organizacji Wielkiej Galerii Artystycznej oraz dziękując wszystkim - organizatorom, darczyńcom, sponsorom, a przede wszystkim ludziom dobrej woli wspierającym finansowo galerię, za dotychczasowe zaangażowanie i otwarte serca na krzywdę drugiego człowieka. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także Szczepan Łąka, przewodniczący Rady Miasta Jarosławia oraz Agnieszka Wywrót, wiceprzewodnicząca. Pojawili się również dyrektorzy szkół podlegających Gminie Miejskiej Jarosław - Patrycja Stefanowska, Olaf Pokrywka oraz Jacek Wojtas, a także Tomasz Wywrót, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

Podczas licytacji oraz dzięki sprzedaży zgromadzonych w klubie dzieł i przedmiotów zebrano prawie 6 tys. złotych. Licytację w bardzo humorystyczny i zabawny sposób prowadził Jacek Stańda.

Przed licytacją, najmłodsi uczniowie SP nr 11 pod opieką nauczycielek Ewy Zgórskiej, Wiesławy Chlebuś oraz Iwony Marciak, przedstawili przepiękny przegląd bajek, ukazując morały z nich płynące, nawiązując do czasu świątecznego, pełnego zmian na lepsze, czynienia dobra, walczenia ze złem i troszczenia się o innych. Przekazali symbolicznie ciepłą poduszkę Jezusowi w stajence, złotą rybkę, aby spełniała życzenia, a Pinokio zostawił „swój nos" obiecując, że więcej nie będzie kłamał. Nie zabrakło Jasia i Małgosi, diabołka, wróżki, księżniczki i wielu innych postaci z bajek, mających przekaz dla zgromadzonych gości. Przegląd bajek przeplatały piękne piosenki w wykonaniu najmłodszych.

Nad przygotowaniem prac i organizacją 21. już galerii czuwały Joanna Kołakowska oraz Małgorzata Paszkiewicz.

Organizatorzy: Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza.

Współorganizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Rotary Club Jarosław, Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska.

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(12.12.2019 | aktualizacja 12.12.2019 11:46)
Fot. Barbara Brzezińska
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30