Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2020 » Luty
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Jarosławska Kompania Legionowa i jej dowódca Serafin Dobrzański upamiętnieni

21 lutego br. w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki, została odsłonięta – replika tablicy upamiętniającej Jarosławską Kompanię Legionową i jej dowódcę Serafina Dobrzańskiego. Pomysł odtworzenia tablicy zrodził się z inicjatywy rodziny Serafina Dobrzańskiego jesienią 2018 r. w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po długich poszukiwaniach i próbach dotarcia do materiałów archiwalnych dotyczących ww. tablicy, która została wmurowana w 10. rocznicę odzyskania Niepodległości, zaprojektowano tablicę z tekstem pochodzącym z „Głosu Jarosławskiego” z dnia 17 listopada 1928r.

Tablicę odsłonili wiceburmistrz Dariusz Tracz, starosta jarosławski Stanisław Kłopot i w imieniu pomysłodawców Wojciech Kozak. Uroczystość zgromadziła bardzo wielu gości m. in. posłów na Sejm RP Tadeusza Chrzana i Mieczysława Kasprzaka, dyrektora generalnego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcina Zaborniaka oraz archiprezbitera jarosławskiego ks. Andrzeja Surowca. Wydarzeniem towarzyszącym był program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych w Jarosławiu. Młodzież zaprezentowała utwory muzyczne lat dwudziestych i trzydziestych II Rzeczypospolitej. 

Ppor. Serafin Dobrzański został ranny przeddzień bitwy pod Młotkowem, w starciu pod Bohorodczanami. Po latach tak to wspominał to wydarzenie:

Ciągną mnie w tył poza tyralierę, pozostawiają leżącego w rowie. Na wpół przytomny dostaję trzeci strzał [...] kula dosięgła płuc [...] wskutek wielkiego upływu krwi czuję zanik sił, coraz ciemniej w oczach [...] tracę świadomość i myślę ,,Boże daruj mi grzechy"[...]. Nieprzytomny dostał się do rosyjskiej niewoli, z której powrócił w 1917 r. i znowu włączył się do działalności niepodległościowej, obejmując w 1918 r. komendę nad Strażą Obywatelską w Jarosławiu (na podst. opracowania A. Zgryżniaka-JOKiS). 

Tablica upamiętniająca te wydarzenia powstała z inicjatywy wielu osób, m.in., członków rodziny kpt. Dorzańskiego, Tadeusza Chrzana Posła na Sejm RP, Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha, Starosty Jarosławskiego Stanisława Klopota, Jarosławskiego Stowarzyszenia "Ocalić Przeszłość dla Przyszłości" oraz Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

 

 

 

Agnieszka Wilczyńska-Gemra
Kancelaria Burmistrza Miasta
(21.02.2020 | aktualizacja 21.02.2020 15:25)
Fot. Ernest Kocan
Fot. Ernest Kocan
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30