Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Stop epidemii koronawirusa

W marcu br. na terenie całego kraju zostały wprowadzone obostrzenia, których celem było zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa Sars-Cov-2 wywołującego chorobę Covid-19. Jarosław szybko dołączył do grona miast, w których zarówno samorząd miejski, jak i mieszkańcy organizujący akcje oddolne, czynnie zaangażowali się w niesienie różnego rodzaju pomocy.

Dziękując wszystkim osobom i podmiotom zaangażowanym w miejskie akcje pomocowe burmistrz Waldemar Paluch podkreślił: „W tej szczególnie trudnej sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy, poddawane są próbie takie cechy charakteru jak empatia, odwaga, hojność czy chęć pomocy innym. To bardzo poważny egzamin z dojrzałości obywatelskiej oraz społecznej odpowiedzialności. Państwo ten egzamin celująco zdali!"

Kombinezony dla Jarosławia

W związku z narastającą epidemią koronawirusa ratownicy medyczni oraz pielęgniarki pilnie potrzebowali środków ochrony osobistej. Zwrócili się o wsparcie do Miasta, gdyż na rynku mocno odczuwalny był brak nie tylko maseczek, czy rękawiczek, ale również kombinezonów, czy fartuchów ochronnych. Burmistrz Waldemar Paluch przeprowadził wówczas rozmowy m.in. z dostawcami materiałów i firmami, które miały możliwość uszycia tego rodzaju odzieży ochronnej. Pierwowzory kombinezonów i fartuchów ochronnych zostały zaprezentowane przedstawicielom: ratowników medycznych, Centrum Opieki Medycznej oraz pielęgniarek środowiskowych, którzy przekazali cenne uwagi na temat funkcjonalności proponowanych rozwiązań. Po tej ważnej konsultacji urząd miasta zlecił usługę szycia. Kolejne dostawy wyprodukowanych fartuchów lub/i kombinezonów trafiły do przedstawicieli środowiska ratowników medycznych, Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, pielęgniarek środowiskowych, pracowników miejskich spółek, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz przedstawicieli Domów Pomocy Społecznej, w których przebywają mieszkańcy naszego miasta, a którzy zgłosili zapotrzebowanie na tego rodzaju wsparcie.

Maseczki wielorazowego użytku

W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia wprowadzającym od 16 kwietnia br. obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, z inicjatywy radnych Rady Miasta Jarosławia z klubu Wspólnie Zmieniajmy Jarosław do wszystkich mieszkańców miasta trafiły bezpłatne maseczki wielokrotnego użytku. Każde gospodarstwo domowe otrzymało do skrzynki pocztowej tyle sztuk maseczek, ile osób zostało zgłoszonych do systemu gospodarki odpadami (zgodnie z deklaracją liczby osób, za które odprowadzana jest do urzędu opłata za wywóz odpadów). Miejską akcję wsparła firma Lear Corporation, która ma swój oddział na terenie naszego miasta. Zakład bezpłatnie przekazał dla mieszkańców miasta ok. 20 tys. sztuk maseczek wielokrotnego użytku. W dystrybucję maseczek zaangażowały się rady dzielnic, wspólnoty mieszkaniowe oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa w Jarosławiu.

Videolaryngoskopy dla Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu

W ramach wsparcia w zwalczaniu koronawirusa burmistrz przekazał również na ręce dyrektor Moniki Pachacz-Świderskiej dwa specjalistyczne videolaryngoskopy o wartości ponad 18 tys. zł, które były bardzo potrzebne szpitalowi do zabezpieczenia pacjentów z niewydolnością oddechową, wymagających intubacji.

 

Kancelaria Burmistrza Miasta
(15.05.2020 | aktualizacja 15.05.2020 13:47)
Archiwum
Czerwiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30