Strona główna » O Jarosławiu » Jarosławy » Jarosławy 2007 » Andrzej Wajda
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Andrzej Wajda

PROMOCJA MIASTA

Andrzej Wajda - to jeden z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina, zdobywca Oscara przyznanego za całokształt twórczości. Debiutował w kinie w 1955 r. filmem POKOLENIE, opowieścią o losach młodzieży z warszawskich przedmieść podczas okupacji hitlerowskiej. Następnie zrealizował KANAŁ oraz POPIÓŁ I DIAMENT według Jerzego Andrzejewskiego. Te dwa filmy sprawiły, że stał się jednym z najważniejszych reżyserów nowej generacji w Europie. Zapoczątkowały one słynny nurt nazywany polską szkołą filmową, w którym podejmowano debatę nad narodową tradycją martyrologiczną i romantycznym heroizmem. W 1959 r. Wajda nakręcił swój pierwszy kolorowy film - LOTNĄ według Wojciecha Żukrowskiego. A w 1960 r. na ekrany kin weszli NIEWINNI CZARODZIEJE, film opowiadający o młodych ludziach pokolenia jazzu, zbuntowanych i równocześnie samotnych w otaczającym ich świecie.

Tak się zaczęła niezwykła przygoda Mistrza Wajdy z kinem. Jest reżyserem filmów zagranicznych: m.in. produkcji jugosłowiańskiej, czy w kooperacji francusko-niemieckiej i polsko-brytyjskiej. Stworzył szereg ważnych dla polskiej kultury ekranizacji i adaptacji utworów literackich. W swych dziełach zwiera refleksje historiozoficzne, porusza wątki satyryczno-obyczajowe, wojenne, podkreśla wartość tradycji i polskości. Podjął się też trudnej roli reżyserii filmów biograficznych. W latach 80. praca Andrzeja Wajdy jako reżysera filmowego odbywała się także za granicą: we Francji i Niemczech.

Jeśli chodzi o pracę w teatrze warto przypomnieć, że debiutował w 1959 r. w gdyńskim Teatrze Dramatycznym. Przedstawieniami z lat 70. Andrzej Wajda zajął miejsce wśród najwybitniejszych polskich twórców teatralnych. Kilka swoich inscenizacji Wajda opracował na nowo dla Teatru Telewizji.

Jest honorowym obywatelem wielu miast, m.in. Krakowa, Łodzi, Gdyni, Suwałk czy Radomia. Otrzymał tytuł Doctora Honoris Causa wielu ważnych uczelni: Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Akademii Filmowej (GITIS) w Moskwie, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego.

W 2007 r. na ekrany kin weszła niezwykła opowieść „Katyń", w którym zostało utrwalone także miasto Jarosław. W styczniu, gdy ekipa kręciła sceny z cerkwi w Starym Dzikowie, Andrzej Wajda zatrzymał się w Jarosławiu. Miasto wywarło na nim tak duże wrażenie, że zdecydował się na zmiany w scenariuszu i postanowił nakręcić jedną ze scen w tym pięknym mieście.