Strona główna » O Jarosławiu » Jarosławy » Jarosławy 2005 » Josef Bobik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Josef Bobik

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

Josef Bobik - jest inżynierem elektrotechnikiem. Już drugą kadencję pełni funkcję Burmistrza Michaloviec na Słowacji.

Michalovce to 40-tysięczne miasto leżące nad rzeką Laborec, o zbliżonej do Jarosławia historii, tradycji, a nawet podobnym herbie.

Michalovce - to także pierwsze miasto, z którym władze Jarosławia rozpoczęły współpracę partnerską, a było to w lipcu 1998 r.

Od tego czasu organizowane są wspólne plenery malarskie i fotograficzne. Zespoły ze Słowacji uczestniczą w Jarmarku Słowiańskich Zespołów Folklorystycznych, zaś zespoły Państwowego Ogniska Baletowego z Jarosławia w podobnych imprezach odbywających się w Michalovcach.

Od kilku lat gimnazjaliści z Polski, Słowacji i Czech razem spędzają wakacje i poznają swoją kulturę oraz tradycję.

Przedstawiciele obu miast wspólnie biorą udział w targach turystycznych w Polsce i na Słowacji. W maju 2001 r. w Michalowcach odbyło się uroczyste otwarcie ulicy Jarosławskiej, a od trzech lat symbolem partnerstwa jest ulica Michalovska w Jarosławiu.

Dzięki finansowemu wsparciu z Funduszu Małych Projektów PHARE Polska - Słowacja w ubiegłym roku udało się zrealizować przedsięwzięcie "Most Przyjaźni Ponad Karpatami". Wóz transmisyjny TVP 3 Rzeszów przekazywał na żywo z Michaloviec uroczystości związane z obchodami 760. rocznicy pierwszej wzmianki o tym mieście.

Czterdziestominutowa transmisja była doskonałą promocją Jarosławia i Michaloviec. Podczas jej trwania kucharki z Michaloviec na jarosławskim Rynku przygotowały 4 tysiące porcji słowackiego gulaszu.

Primator Josef Bobik dba o wizerunek miasta - wspólnie ze swym Zastępcą, zespołem inżynierów i Radą Miasta podjęli trudne wyzwanie modernizacji centralnego deptaku. Konkretny wymiar przyniosły starania o nowych inwestorów - kilka przedsięwzięć realizowanych jest przez kapitał zagraniczny.