Strona główna » Kalendarz imprez
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Kalendarz imprez

zakres dat
 
 

Feminine Rediscovery – wystawa Jolanty Drąg i Anny Kingi Drąg

Kategoria: Wystawy
Termin:
08.06.2018 godzina 18.00
Miejsce:
Galeria Główna u Attavantich
Organizator:
Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu
Wstęp:
Wolny
Dodatkowe informacje:

Patrząc oczami to kwiaty na miedzach i ugorach,
to często walące się stare cerkiewki,
patrząc sercem to magiczna woń ziół snująca się
pomiędzy zabytkowymi cerkiewkami, kościołami.
Obraz to utrwalona cząstka przemijającej magii bytu.

Jolanta Drąg
 


Galeria Główna u Attavantich

zaprasza na wystawę

Jolanty Drąg i Anny Kingi Drąg

Feminine Rediscovery

Wernisaż wystawy: 8 czerwca 2018 r., godz. 18.00

Czas trwania: 9 czerwca – 3 lipca 2018


Anna Kinga Drąg
– ilustratorka, ceramik. Ukończyła PLSP w Jarosławiu pod kierunkiem prof. Marii Piśko, a następnie obroniła dyplom z ceramiki na ASP we Wrocławiu w pracowni prof. Przemysława Lasaka.
Ma na swoim koncie liczne plenery i wystawy w Polsce i za granicą. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach. Obecnie żyje i tworzy w Wielkiej Brytanii. Ceramika nie jest jej jedynym środkiem ekspresji twórczej, są nią również techniki rysunkowo-malarskie. Jej styl przechodził metamorfozę w trakcie rozwoju szkolno-uczelnianego, osobistych poszukiwań twórczych, licznych podróży oraz doświadczeń życiowych. W dużej mierze jest inspirowany street-artem, czyli tzw. sztuką ulicy. Poszukiwania właściwego medium do tworzenia prac zaprowadziły artystkę do zapoznania się z techniką stencilu (czyli sprejowania przez zaprojektowane i wycięte wcześniej szablony). To w połączeniu z charakterystyczną linearną kreską oraz zamiłowaniem do ornamentalno-folklorystyczno-kwiatowych motywów, tworzy jej własny styl.
Tematyka jej prac w większości oscyluje dookoła życia kobiet. Ich piękna, przeżyć, oczekiwań i doświadczeń. Ornamentalne prace przedstawiają: czasem postać jak pewnego rodzaju ikonę, a czasem ilustracja zawiera jakąś iluzję lub opowiada historię. Zafascynowanie światem jego różnorodnością i pięknem oraz poznawanie charakterów, analizowanie i interpretacja – to te rzeczy które natchnęły artystkę do stworzenia kolekcji practej wystawy.

Jolanta Drąg – ukończyła grafikę w PLSP w Jarosławiu w 1977 r. pod kierunkiem prof. Ireny Oryl. Mieszka i tworzy w Jarosławiu. Uprawia; malarstwo olejne, akryl, akwarele i batik.
Prace swoje wystawiała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, na Węgrzech i Słowacji. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Słowacji, Węgrzech, Włoszech, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Jak kwiatuszki na łąkach, jak listki na gałęziach, tak ja z Jolą maszeruję po drogach polnych i bezdrożach dookoła Jarosławia...

Ostatnio miałam wielką przyjemność oglądać malarskie impresje Joli w technice batiku. Kwiatuszki ze swoim ulotnym pięknem, zbierane, układane w wielkie spontaniczne bukiety stanowią temat tej batikowej kolekcji, którą można podziwiać na wystawie w Galerii Głównej u Attavantich.
Oprócz tych tzw. „badylków”, Jola podejmuje również temat zabytkowych cerkiewek, ukrytych wśród drzew i pagórków Podkarpacia. Wszystkie te prace realizowane w żmudnej, pracochłonnej technice batiku, którą zgłębia i podporządkowuje sobie Artystka w swych artystycznych wypowiedziach…

Maria Piśko