Mini Przewodnik część 9

Warto zobaczyć
Mini Przewodnik po Jarosławiu

Z dawnego przedmieścia Przygrodzie przechodzimy na Głęboką zwaną kiedyś przedmieściem Głembockiem. Na tym terenie proponujemy zwiedzić współczesny kościół p.w. Chrystusa Króla, kaplicę i klasztor ss. Niepokalanek, a także przypatrzyć się terenom wojskowym na których od czasów austriackich zlokalizowane były koszary.

Kościół p.w. Chrystusa Króla poświęcony w 1999 roku zalicza się do najciekawszych współczesnych realizacji budownictwa sakralnego w Jarosławiu. Jest to świątynia wzniesiona według projektu Ewy i Jacka Gyurkovich, o nietypowym zaskakującym kształcie z bardzo ciekawym wystrojem zrealizowanym w oparciu o śmiałą i nowoczesną koncepcję plastyczną autorstwa Adama Brinckena i Macieja Zychowicza. Przy parafii działają prężnie liczne towarzystwa kulturalne i społeczne.

Nieco dalej od kościoła, na miejscu dawnego folwarku jezuickiego, w pięknym ogrodzie usytuowany został klasztor ss. Niepokalanek. Fundacja powstała dzięki staraniom założycielki zgromadzenia bł. Matki Marceliny Darowskiej. W zespole tym, na szczególną uwagę zasługuje kaplica projektowana i budowana przez Walerego Kołodziejskiego i Karola Knausa w latach 1874 1876. Kaplica, o pięknych elewa- cjach nawiązujących do klasycyzmu, posiada skromne wnętrze na tle którego wybija się złota neorenesansowa rama niszy ołtarzowej z umieszczonym w niej posągiem Niepokalanej, wykonanym w 1858 roku przez Tomasza Oskara Sosnowskiego z marmuru karraryjskiego. Od samego początku swojej działalności w Jarosławiu ss. Niepokalanki prowadziły szkołę dla dziewcząt.

Z ogrodu klasztornego rozciąga się piękny widok na dolinę Sanu, można zobaczyć również podjarosławskie wsie jak i oddalone w kierunku północnym wzgórze św. Mikołaja.

Mamy nadzieję, że podobało się Państwu nasze miasto. Dziękujemy za wizytę, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy do dokładniejszego zwiedzania Jarosławia, ale już z obszerniejszym przewodnikiem.

Krystyna Kieferling, Zofia Kostka-Bieńkowska

Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65