Strona główna » Nasze wydawnictwa » kwiecień, nr 4 (162) / 2006 » Vyškov
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

kwiecień, nr 4 (162) / 2006

Vyškov i Jarosław

Vyškov jest miastem położonym w sercu Moraw, w odległości 30 kilometrów od Brna. Miasto usytuowane jest przy bardzo ważnej trasie komunikacyjnej łączącej północ z południem i rozwija stosunki partnerskie ze Słowcją oraz miastami Niemiec i Chorwacji.

Pomysł nawiązania współpracy zagranicznej z Vyškovem narodził się w 2002 r. podczas wizyty w Michalovcach z okazji 755. rocznicy założenia miasta. Pierwsze ustalenia dotyczące współpracy przeprowadzane były z Burmistrzem Vyškova - Lubošem Kadlcem. Później nastąpiły rozmowy konsultacyjne i ustalające szczegóły, jednak projekt zaczął przybierać realne kształty podczas Targów Turystycznych w Brnie.

W maju 2001 r. przybyła do Jarosławia delegacja z Vyškova. Goście zapoznali się z historią miasta zwiedzili jego najpiękniejsze zakątki i 12 maja odbyła się uroczystość podpisania umowy o współpracy przez Burmistrza Vyškova Miloša Olika i Burmistrza Jarosławia Jana Gilowskiego.

W marcu 2002 r. z inicjatywy Burmistrza Olika w Vyškowie spotkali się przedstawiciele miast partnerskich: Michaloviec, Jarosławia i Vyškova. Celem wizyty było wypracowanie konkretnych planów dotyczących imprez kulturalno - sportowych, turystycznych oraz wymiany młodzieży w 2002 i 2003 roku. Ponadto omówiono przygotowania do wspólnego uczestnictwa w Międzynarodowych Targach Turystycznych w Brnie i Krakowie.

Zgodnie z planem do Jarosławia przybyli w 2002 r. uczniowie gimnazjów i szkół średnich z Czech, Słowacji i Ukrainy - razem 40 osób. Warunki ich bytowania były bardzo dobre, a program pobytu ciekawy. Młodzież wyjechała zadowolona, a idea Międzynarodowego Młodzieżowego Obozu Integracyjnego okazała się niezwykle "trafiona".

W lutym 2003 r. przedstawiciele władz Jarosławia promowali miasto podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych w Brnie, gdzie oferty jarosławskich biur podróży, hoteli i restauracji budziły zainteresowanie. Była to również wspaniała okazja do rozmów z władzami Vyškova, które kontynuowano w kwietniu podczas spotkania z okazji Krakowskiego Salonu Turystycznego.

W maju natomiast delegacja z Jarosławia wzięła udział w obchodach 135. rocznicy założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Vyškowie, co stało się okazją do sprecyzowania szczegółów kolejnej wymiany młodzieży Jarosławia, Michaloviec i Vyškowa - tym razem obóz integracyjny zaplanowano w czeskim Baldovcu. Obóz odbył się w lipcu, a Jarosław reprezentowała grupa 10 najzdolniejszych i wyróżniających się absolwentów gimnazjów. Celem projektu spotkania było przełamywanie barier kulturowych, psychologicznych i językowych.

Nie mogło zabraknąć gości z czeskiego Vyškova podczas ważnych wydarzeń, do których zaliczyć należy oddanie do użytku zespołu krytych pływalni, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni", Tele - Mostu Jarosław - Michalovce i innych.

25 czerwca 2005 roku Jarosław hucznie obchodził 630. rocznicę lokacji miasta. Na tak ważną uroczystość Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski zaprosił również gości z miast partnerskich. Wśród zagranicznych delegacji była również czteroosobowa grupa z Vyškova z Burmistrzem Miasta Peterem Hajkiem na czele. W czasie trwania dwudniowego Święta Miasta zagraniczni goście wzięli udział w pieczeniu tortu o kształcie jarosławskiego Ratusza - który trafił do Księgi Guinnesa, otwarciu odkrytej pływalni, spektaklu "Barbara Brel", widowisku nawiązującym do wydarzeń historycznych z udziałem księcia Władysława Opolczyka, jak również w koncercie zespołu "Dżem". Delegacje uczestniczyły również w spotkaniu z radnymi, gdzie Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Marian Janusz zapoznał zebranych z budżetem, formami pracy i planami na przyszłość.

Od początku współpracy zespoły z Czech brały udział w Jarmarku Słowiańskich Zespołów Folklorystycznych wprawiając w zachwyt entuzjazmem, strojami i tańcami jarosławską publiczność.

Bardzo ciekawym pomysłem okazał się zorganizowany 7- 10 września 2005 r. Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziecięcych. W imprezie współfinansowanej przez Południowomorawski Urząd Wojewódzki wystąpiły oprócz "Motylka" z Vyškova zespoły z Viroviticy w Chorwacji, Michaloviec oraz Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina z Jarosławia. Ponadto w 2005 r. w Vyškovie zorganizowano wernisaż wystawy "Partnerstwo". Zdjęcia, które tam przedstawiono były doskonałym odzwierciedleniem 5-letniej współpracy.

Numery archiwalne
Czerwiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30