Strona główna » Nasze wydawnictwa » kwiecień, nr 4 (162) / 2006 » Orange
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

kwiecień, nr 4 (162) / 2006

Orange
Prowansalskie Orange partnerem Jarosławia
Antyczny teatr rzymski w Orange. | Fot. Archiwum UM Jarosławia
Antyczny teatr rzymski w Orange.
Fot. Archiwum UM Jarosławia

Orange - miasto na południu Francji, w departamencie Vaucluse (region Prowansja - Alpy - Lazurowe Wybrzeże), położone w dolinie Rodanu, na północ od Awinionu, ok. 90 km od Morza Śródziemnego.

Położenie geograficzne regionu miasta wpływa bardzo korzystnie na dary natury, jakimi szczyci się ta cześć Francji. Vaucluse słynie z bardzo urodzajnych gleb. Przez cały niemal rok mieszkańcy cieszą się wspaniałymi zbiorami, których smak znany jest w całej Francji. To właśnie tamtejsze melony wprawiają w zachwyt prezydenta Francji, kiedy w maju są przywożone specjalnie do Paryża, to stąd właśnie wywodzą się słynne wina szczepu Chateaauneuf - du Pape dające mocne czerwone i orzeźwiające białe wina. Latem dziko rosnące smardze, słodkie owoce, prowansalskie trufle - to tylko niektóre skarby prowansji.

Miasto znane było w czasach rzymskich pod nazwą Colonia Julia Firma Secundanorum Arausio. Orange jest dawną stolicą księstwa Oranii. Tytuł księcia Oranii został utworzony w VIII w. przez Karola Wielkiego, a w XVI wieku przeszedł na koronę Holandii. Orange to miasto z bardzo bogatą historią, do dziś zachowało się w nim wiele unikatowych zabytków potwierdzających jego niegdysiejszą świetność. Miasto cieszy się bogatą historią, pełno w nim średniowiecznych uliczek, urokliwych ślicznych placyków z fontannami i domów o zabytkowych portalach i dziedzińcach. Wjeżdżając do miasta od strony północnej, mija się niepowtarzalny zabytek z czasów rzymskich: Łuk Triumfalny, którego zawiłe fryzy i płaskorzeźby wysławiają zwycięstwa legionów nad Gallami. Wzniesiony w 20 r. n.e. poza obrębem murów miejskich świadczył o dużym znaczeniu tej rzymskiej osady. Największe zainteresowanie turystów budzi jednak niezwykle okazały teatr rzymski, który latem staje się areną dla kilku ważnych festiwali muzycznych.

Umiejscowione w Orange, a zbudowane między 10, a 25 rokiem n.e., rzymski teatr, łuk triumfalny i otaczająca zabudowa zostały w 1981 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwały 26 964 osoby, a gęstość zaludnienia wynosi 363 osoby/km˛ (wśród 963 gmin regionu Prowansja-Alpy-W. Lazurowe Orange plasuje się na 26. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 71).

Numery archiwalne
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31