Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec, nr 3 (161) / 2006 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec, nr 3 (161) / 2006

W krainie książki

Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu przygotował specjalny program zajęć kulturalno - czytelniczych dla dzieci spędzających ferie zimowe w naszym mieście. Szwedzka pisarka - Astrid Lindgren znana w literaturze dziecięcej stała się duchowym przewodnikiem tych spotkań.

Młodzi czytelnicy wzięli udział w konkursie na ilustrację ulubionej powieści autorki oraz na znajomość losów bohaterów znanych im książek. Od kilku pokoleń pozycje tej pisarki należą do kanonu dziecięcej literatury. W Jarosławiu około 50. dzieci chętnie włączyło się w organizowane zajęcia, poznając zwyczaje spędzania czasu w innych krajach.

Astrid Lindgren (1907 - 2002 r.) jest autorką wielu znakomitych książek dla dzieci, przetłumaczonych na ponad siedemdziesiąt języków na wszystkich kontynentach. Wychowywaliśmy się na jej książkach i czytają je także nasze dzieci. Astrid Lindgren była nowatorką w literaturze dziecięcej, gdy znana "Fizia Pończoszanka" (tak brzmiało pierwsze tłumaczenie na język polski Pippi) ukazała się w księgarniach, pisarka spotkała się z ostrą krytyką. Zachowania dziewczynki mieszkającej samotnie w dużym domu, z głową pełną szalonych, nie przyzwoitych dla dzieci z "dobrych rodzin" pomysłów nie mieściło się w kanonach pisania dla dzieci. Dorośli oceniający tę książkę zarzucali Astrid Lindgren niewychowawcze metody, widzieli w niej zagrożenie dla ich autorytetu. Jednak nic takiego się nie wydarzyło, instytucja rodziców nie uległa degradacji, a kolejne dzieci sięgały chętnie po książkę wybuchając głośnym śmiechem przy czytaniu jej. Astrid Lindgren nigdy nie przestała być dzieckiem; uważała, iż tylko jej własne dzieciństwo pomogło stworzyć tyle pięknych postaci.

Astrid Lindgren oswajała rzeczywistość świata dorosłych w umysłach młodych czytelników. W jej książkach dzieci zmagały się z osamotnieniem, odrzuceniem, śmiercią, bólem, nazywały swoje przeżycia po imieniu. Ale dzięki wielu przygodom, wspaniałym pomysłom opisanym przez pisarkę w dzieciach budziła się wyobraźnia, która pozwalała oswoić i jakby ujarzmić czekające w świecie dorosłych strachy.

Najbardziej chyba popularna w Polsce książka tej pisarki: "Dzieci z Bullerbyn" jest lekturą kl. III szkoły podstawowej, opowiada o sześciorgu dzieciach z malutkiej osady, które spędzają fantastycznie czas; w tej książce dzieci odkrywają za pomocą wyobraźni smak izapach świąt, poznają zwyczaje świąteczne. Z kolei w innej książce pt. "Bracia Lwie Serce" czytelnicy doświadczają żalu i smutku, spotykają się ze śmiercią, o której dorośli nie rozmawiają z dziećmi, nie umieją podjąć takiej rozmowy na co dzień, ale także o wspaniałych uczuciach, jakie łączą rodzeństwa, o trosce wzajemnej o siebie, tęsknocie i zwykłym strachu przed śmiercią. W książce "Lotta z ulicy Awanturników" pięcioletnia dziewczynka nie radzi sobie ze złymi emocjami, jest zła i mimo swoich urodzin, cały dzień jest zepsuty i nieudany.

Zrozumienie emocji, stawienie czoła trudnym wydarzeniom, borykanie się z uczuciami, których dzieci nawet nie umieją czasem nazwać to zagadnienia chętnie podejmowane przez Astrid Lindgren.

W Oddziale dla Dzieci MBP (Rynek 15) znajduje się wiele innych niż tutaj wspomnianych, książek:

"Fizia Pończoszanka" i kolejne jej części, "Razmus i włóczęga", "Razmus i rycerz białej damy", "Dzieci z ulicy Awanturników, "Braciszek i Karlson z Dachu" i kolejne części, "Mio mój Mio", "Braciszek i Karlsson z Dachu", "Nils Paluszek", "Emil ze Smalandii", "Dzień dziecka w Bullerbyn" i inne.

Kto przeczytał choć jedną książkę szwedzkiej pisarki nawet po latach pamięta dobrze losy bohaterów i chętnie wraca do nich we wspomnieniach. Dajmy szanse także naszym dzieciom do świetnej przygody w świecie wyobraźni.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30