Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec, nr 3 (161) / 2006 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec, nr 3 (161) / 2006

Bajkowy świat w bajkowej atmosferze

Pod patronatem Burmistrza Miasta i Starosty Powiatu Polskie Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu zorganizowało w sobotę 25 lutego br. III Przegląd Twórczości Dziecięcej pn. "Bajkowy Świat".

W Przeglądzie udział wzięły grupy teatralne Miejskich Przedszkoli z inscenizacjami: nr 1: "Kot w butach", nr 3: "Dary św. Mikołaja", nr 4: prezentacja układów tanecznych, nr 8: "Bal w pokoiku lal", nr 9: "Witajcie w naszej bajce", nr 10: "Małe czarownice", nr 12: "Na rozkaz zimy", zespół teatralny OREW KALADIUM Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno -Wychowawczego Jarosławiu - placówki PSOUU z inscenizacją "Królowa Śniegu" oraz Szkoła Podstawowa w Ryszkowej Woli.

Obecny na Przeglądzie Zastępca Burmistrza Bogdan Wołoszyn podziękował Dyrektorowi Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu Mariuszowi Mitusiowi za zainicjowanie takiego przedsięwzięcia w Jarosławiu przed trzema laty. "Ideą tego przedsięwzięcia jest integracja środowisk dziecięcych, nie ma w niej miejsca na dzielenie aktorów na dobrych i złych, otwartych i zamkniętych, pełnosprawnych i niepełnosprawnych, serdecznie dziękuję dyrektorowi Mariuszowi Mitusiowi za tę inicjatywę sprzed trzech lat" - powiedział Zastępca Burmistrza otwierając III Przegląd.

Konferansjerzy Damian Waliczek i Konrad Sawiński jako Shrek i Osioł (z przeboju animowanego "Shrek") rozbawiali publiczność i to nie tylko dziecięcą.

Repertuar teatralnych zespołów był mocno zróżnicowany, tematyka podejmowana na scenie dotyczyła współczesnych zjawisk, zainteresowań dzieci, ale również znalazły się w niej przedstawienia nawiązujące do twórczości patrona placówki, inscenizacje bajek i baśni. Od 9 rano do popołudniowych godzin sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu pełna była dzieci, a z nimi gwaru, śmiechu i zabawy. W przerwach między poszczególnymi zespołami pan Bogdan Tasior zabawiał publiczność - jako tajemniczy Zorro - śpiewał piosenki przy wtórze wchodzących na scenę dzieciaków. W kolejce do instruktorów PSOUU ustawiały się dziewczynki, które za sprawą czarodziejskich kredek do makijażu przemieniały się w liski, zające, królewny i wróżki, młodsze dzieci natomiast mogły pobawić się w tzw. "suchym basenie".

Na widowni znaleźli się poza wymienionymi wcześniej m.in. przedstawiciel Powiatowej Komendy Policji w Jarosławiu kom. Krzysztof Lasek, burmistrz Jarosławia poprzedniej kadencji Jan Gilowski, radni Rady Miasta Jarosławia Antoni Lotycz, Zbigniew Możdżeń, przedsatwiciele Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, dyrektor Powiatowego Urzędu pracy Kazimierz Ziobro, rodzice, nauczyciele i bohaterowie - dzieci.

Inicjatywa świetna, z pewnością udana, a co najistotniejsze prawdziwie integrująca. Dla dzieci nie ma większego zaczenia to, czy siedzący obok kolega jest "sprawny", czy "niesprawny", dla dzieci liczy się dobra zabawa, humor i to naprawdę wystarczy. Dorośli tylko rozróżniają tylko ludzi na pełnosprawnych i niepełnosprawnych.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31