Strona główna » Nasze wydawnictwa » maj, nr 5 (151) / 2005 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

maj, nr 5 (151) / 2005

Artysta nieustannie poszukuje piękna rzeczy ...
Fragment Zemsty w wykonaniu uczniów PG ss. Niepokalanek w Jarosławiu. | Fot. Z. Romanik
Fragment Zemsty w wykonaniu uczniów PG ss. Niepokalanek w Jarosławiu.
Fot. Z. Romanik

W Prywatnym Gimnazjum ss. Niepokalanek w Jarosławiu 10 marca br. odbył się konkurs dla młodzieży szkół gimnazjalnych woj. podkarpackiego pod hasłem "Sacrum w literaturze". Była to już szósta odsłona konkursu, podzielona na dwie kategorie: plastyczną i recytacji. Impreza organizowana była pod patronatem Biskupa Adama Szala oraz Burmistrza Miasta Jarosławia. Patronat medialny nad konkursem objęło jarosławskie Radio Ave Maria. W Gimnazjum ss. Niepokalanek wśród zaproszonych gości znaleźli się Biskup Adam Szal, Archiprezbiter Jarosławski ks. Prałat Andrzej Surowiec, Zastępca Burmistrza Tadeusz Pijanowski, Janusz Zakrzeński - aktor Teatru Polskiego w Warszawie, dr Paweł Próchniak - historyk literatury, adiunkt Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. Stanisław Lenar, ks. Tadeusz Piwiński - katecheta w LO im. M. Kopernika w Jarosławiu, młodzież, pedagodzy i rodzice. Do konkursu zgłoszeni zostali uczniowie z jarosławskich szkół: PG nr 1, PG nr 2, PG nr 3, PG nr 4, Gimnazjum ss. Niepokalanek oraz z PG w Muninie, Cmolasie, Makowisku, Zarzeczu, Nowej Sarzynie, Libuszy, PG nr 2 w Łańcucie, PG nr 3 w Przemyślu, Gimnazjum Akademickiego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz młodzież działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu oraz KSM przy parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu.

Konkurs plastyczny cieszył się dużym zainteresowaniem, spośród nadesłanych 104 prac artyści: Agata Woźniak - Niemkiewicz oraz Stanisław Lenar wyłonili zwycięzców. Stanisław Lenar artysta plastyk, długoletni nauczyciel w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu dzielił się wrażeniami z konkursu: "Bardzo cieszę się, że sztuka malowania obecna jest w szkołach, do tematu podeszliście moi drodzy bardzo szeroko, technika malarska, zastosowana od kredy, po akwarele i pastele świadczy o waszej dużej wrażliwości i bardzo różnym postrzeganiu świata. Nic tak nie oddaje stanu ducha jak właśnie zapełniona szkicem kartka, czy farbą płótno".

Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego miało miejsce przed częścią recytatorską.

W kategorii malarstwa nagrody zdobyli:

I nagroda: Dominika Rybka z PG 1 w Jarosławiu (opiekun: E. Śliwińska), II nagroda: Katarzyna Horojdko z Gimnazjum SS. Niepokalanek w Jarosławiu (opiekun: s. R.J. Romaniuk), oraz Justyna Kiper z PG nr 1 w Jarosławiu (opiekun: E. Śliwińska).

W kategorii rysunku:

I nagroda: Jana Gaczecziładze z PG nr 1 w Jarosławiu (opiekun: E. Śliwińska), II nagroda: Anna Zielińska z PG w Wierzbnej (opiekun: A. Bielówka), III nagroda: Rafał Magoń z PG nr 2 w Łańcucie (opiekun: M. Raba). Wyróżnienia otrzymali: uczniowie PG w Wierzbnej z klasy pani Agaty Biegówki: Anna Mucha, Marcin Michno, Katarzyna Skrzypek; z PG w Makowisku w klasie Renaty Zawalskiej - Brudniak: Marcel Surmiak, Mariola Bartoszko, Justyna Kościelny; z PG w Libuszy w klasie Marty Pilch-Bartuś: Karolina Kość; z PG w Cmolasie w klasie Renaty Krakowskiej: Marcelina Zielińska, Barbara Czachor; z Gimnazjum ss. Niepokalanek w Jarosławiu w klasie s. Róży J. Romaniuk: Ismena Brodowicz, Dominika Śliwińska, Jakub Kryczyński. Prace wystawione były w szkole ss. Niepokalanek.

W części recytatorskiej natomiast udział wzięło 28 osób, komisja pod przew. Andrzeja Zakrzeńskiego przyznała cztery równorzędne pierwsze nagrody:

Justynie Leńczyk z PG nr 2 w Łańcucie (opiekun: Małgorzata Raba), Annie Gontarz z PG w Nowej Sarzynie (opiekun: Zofia Miś), Karolinie Stęchły z PG w Nowej Sarzynie (opiekun: Józef Śliwa) oraz Katarzynie Krucan z Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu (opiekun: s. F. L. Świerz).

Poza uhonorowaniem czterech osób pierwszym miejscem na wyróżnienia w ocenie jury zasłużyli: Patrycja Zybińska z PG nr 3 w Przemyślu (opiekun: Małgorzata Panecka), Mateusz Furdyna z PG w Cmolasie (opiekun: Adela Bajor), Sabina Pikul z PG nr 3 w Jarosławiu (opiekun: Krystyna Sowińska) oraz Michał Krucan z Gimnazjum ss. Niepokalanek w Jarosławiu (opiekun: Wiesława Kostrzewa).

Sztuka jest formą terapii. Obcowanie z literaturą, sztuką jest ważne dla każdego z nas. Repertuar zaprezentowany przez uczestników konkursu części recytatorskiej był imponujący.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Wrzesień 2019
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30