Nasze wydawnictwa

maj, nr 5 (151) / 2005

Wychowanie przez czytanie

Czytanie jest podstawową umiejętnością każdego człowieka. Tym właśnie różnimy się od świata zwierząt, że posiedliśmy sztukę czytania. Bez czytania nie możliwe jest poprawne funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Świat bajkowych bohaterów zachwyca i oczarowuje dzieci. Od najmłodszych lat pozostają one pod urokiem bajkowych opowieści. Dzieci kochają bajki, ale potrzebują naszego przewodnictwa, by wejść w świat bajkowych przygód. Od najmłodszych lat interesują się książkami. Jak ogromną radość sprawia nam rodzicom i nauczycielom, a przede wszystkim dziecku, zakupienie pierwszej bajeczki? Małe dzieci bardzo lubią słuchać czytanych przez nas krótkich wierszyków, rymowanek itp. Często proszą o bajeczkę przed snem. Jak z zaciekawieniem jej słuchają? Nam dorosłym nieraz zdarzyło się zasnąć przy czytaniu bajki dziecku lub pomylić kolejność słów w czytanym tekście. Jakże dziecko tego pilnowało, jak nas poprawiało, jak chciało słuchać czytanego tekstu.

Od wielu lat prowadzę w Miejskim Przedszkolu Nr 9 akcję "Cała Polska Czyta Dzieciom" w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Fundacji ABC XXI z siedzibą Warszawie. W ramach tej akcji czytamy przedszkolakom dwadzieścia minut dziennie - codziennie. Zajęia z poznawania literatury prowadzę samodzielnie i w koordynacji z Biblioteką Wojskowego Ośrodka Kultury w Jarosławiu od wielu już lat. Wspólnie z Panią Teresą Łobacz i nauczycielką Miejskiego Przedszkola Nr 9 Panią Małgorzatą Chechłowską organizujemy cykl czytania w przedszkolu i w bibliotece Klubu Garnizonowego. Prowadzimy konkursy ze znajomości literatury dziecięcej oraz aktualnie ogłosiliśmy konkurs plastyczny "W świecie baśni H .CH. Andersena" dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Rok 2005 jest rokiem andersenowskim. Mija 200 lat od urodzin Pana Andersena. Biblioteka Wojskowego Ośrodka Kultury jest współorganizatorem tego przedsięwzięcia. Do udziału przy sponsorowaniu nagród dla naszych przedszkolaków z Jarosławia zaprosiłam jarosławskie firmy i ludzi dobrej woli kochających literaturę i nasze najmłodsze pokolenie Polaków.

Do naszego przedszkola proszeni są do czytania bajek rodzice dzieci, pisarze oraz aktorzy Firmy Artystyczno-Wychowawczej "Płomyczek" z siedzibą w Szówsku, jak również osoby reprezentujące władze naszego miasta, lekarze itp. Wszystkie osoby chcące czytać naszym dzieciom. Do akcji w naszym przedszkolu włączone są wszystkie panie nauczycielki poszczególnych grup.

Czytanie bajek, baśni i bajeczek ma wiele zalet. Rozwija wyobraźnię, kształtuje inwencję twórczą i wychowuje dziecko przygotowując je do rozpoczęcia odpowiedzialnego życia. Nauczyciel przedszkola to przede wszystkim wychowawca. Dlatego tak ważną rzeczą w naszej pracy jest dostarczanie dzieciom pozytywnych wzorców postępowania. Wychowujemy - czytając, dostarczając dzieciom wielu wspaniałych wrażeń. Czytanie dzieciom bajek rozwija ich wyobraźnię, budzi zainteresowania, wzbogaca słownictwo i uczy skupienia. Dziecko, któremu się czyta lepiej się rozwija i komunikuje ze środowiskiem, poznaje pozytywne wartości wychowania. Dziecko słuchając czytanego tekstu przeżywa różne stany emocjonalne, co nie bez znaczenia wpływa na rozwój inteligencji.

Wychowanie jest sztuką, której można się nauczyć również czytając dzieciom teksty literackie. Czytajmy dzieciom bajki - odkryjemy przed nimi świat który pokochają, a potrzeba kontaktu z książką pozostanie w nich na całe życie!

Jolanta Szewczyk - nauczycielka
w MP Nr 9 im. J.Brzechwy
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65