Strona główna » Nasze wydawnictwa » grudzień, nr 14 (146) / 2004 » Sesja Rady Miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 14 (146) / 2004

Odpowiedzi na interpelacje - Sesja Rady Miasta Jarosławia z 22.11.2004 r.

Pan Jan Walter
Wiceprzewodniczący RM


W odpowiedzi na Pana interpelację zgłoszoną na sesji 22.11.2004 dot. stanu prawnego Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego MOSiR położonego nad zalewem w Radawie niniejszym informuję, iż:

Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny MOSiR w Radawie zlokalizowany jest na terenie wsi letniskowej Radawa na działkach o numerach 605/1, 605/2, 605/5. Decyzją z dnia 17.07.1996 r. Wojewoda Przemyski stwierdził nabycie przez Gminę Wiązownica z mocy prawa, własności opisanych nieruchomości.

Gmina Miejska Jarosław nie brała udziału w postępowaniu administracyjnym, w wyniku którego Gmina Wiązownica nabyła własność działek j.w. mimo, że jest użytkownikiem nieruchomości. Ośrodek rekreacyjny został wybudowany i urządzony w latach siedemdziesiątych. Koszty utrzymania i eksploatacji tego Ośrodka pochodzą z budżetu miasta Jarosławia.

Po otrzymaniu informacji o decyzji Wojewody Przemyskiego Zarząd Miasta Jarosławia wnioskiem z dnia 14.12.2001r. wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o stwierdzenie nieważności opisanej wyżej decyzji. W uzasadnieniu wniosku Zarząd podał, że zaskarżona decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa. W dniu 27.05.1990 r. nieruchomość należała do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jarosławiu, jednostki miejskiej podporządkowanej wówczas Naczelnikowi Miasta Jarosławia; służyła i nadal służy realizacji zadań Gminy Miejskiej Jarosław. Gmina Wiązownica kierując wniosek o komunalizację nie ujawniła faktu, że gruntu tego nie posiada. Do dzisiaj nie zostało zakończone postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody Przemyskiego, mocą której stwierdzono nabycie przez Gminę Wiązownica z mocy prawa nieodpłatnie własności, na której znajdują się obiekty Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego w Radawie należącego do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Burmistrza Adolfa Dietziusa w Jarosławiu. Mając na uwadze przeciąganie się w czasie rozpatrzenia złożonego wniosku wystąpiono z pismem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przyspieszenie załatwienia sprawy.


Pan Stanisław Misiąg
Radny Rady Miasta Jarosławia


W nawiązaniu do Pana interpelacji informuję:

  1. Do prowadzenia inwestorstwa zastępczego dla inwestycji pn. "Budowa budynków socjalnych przy ul. Wróblewskiego w Jarosławiu" Spółka z o.o. PGKiM w Jarosławiu zobowiązana została uchwałą z 12.07.2004 r. Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki. Grunt pod inwestycję został nabyty na rzecz Gminy Miejskiej Jarosław i zostanie przekazany pod inwestycję z chwilą jej rozpoczęcia. Na okoliczność pełnienia inwestorstwa zastępczego przez Spółkę podpisane zostało stosowne porozumienie z 15.07.2004 r.
  2. Zgodnie z uchwałą Zgromadzenia Wspólników z dnia 12.07.2004 r. inwestycja dot. budowy składowiska odpadów komunalnych jest realizowana przez inwestora bezpośredniego tj. PGKiM Sp. z o.o. Za całą procedurę inwestycyjną odpowiedzialny jest Zarząd Spółki, który nie jest inwestorem zastepczym, lecz beneficjentem inwestycji. W związku z tym umowa o inwestorstwo zastępcze nie jest prawomocnie wymagana.
  3. W sprawie ogłoszenia i rozstrzygnięcia przetargu na stację paliw przy ul. Piekarskiej udzielona została pisemna odpowiedź przez Prezesa Zarządu Spółki z o.o. PGKiM.

Pan Jan Walter
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia


W nawiązaniu do interpelacji zgłoszonych na sesji 22.11.br. informuję:
  1. Bieżąca naprawa ulic gminnych (w tym także nawierzchni ul. Kulkowej) będzie możliwa po zabezpieczeniu na ten cel odpowiednich środków finansowych w budżecie miasta na 2005 r. Jak co roku przed przystąpieniem do wykonywania bieżących napraw przeprowadzony zostanie wiosenny przegląd dróg po okresie zimowym, a zakres wykonania remontów zależny będzie od wysokości środków finansowych, którymi dysponował będzie zarządca dróg gminnych.
  2. Budowa oświetlenia ulic w mieście uzależniona jest od przeznaczenia na ten cel środków finansowych w budżecie miasta. Jeżeli środki finansowe na oświetlenie ul. Kamiennej zabezpieczone zostana w budżecie miasta na 2005 r., inwestycja będzie realizowana.
  3. Każda umowa o roboty drogowe zawierana przez Gminę Miejską Jarosław zawiera klauzulę o udzieleniu na wykonane roboty 3-letniej gwarancji. Przypadek powstania zapadliska na fragmencie jezdni w pasie drogowym ul. Głębokiej nie był wynikiem złego wykonawstwa robót, lecz wykonania w tym miejscu w sposób nieuprawniony przyłącza do instalacji technicznej zlokalizowanej w pasie drogowym.
  4. W sprawie wykonawcy drogi obok konfekcji przy "Jarlanie" i wskazania osoby odpowiedzialnej opłacenie, udzielona została odpowiedź przez Prezesa Zarządu Spółki z o.o. PGKiM w Jarosławiu podczas Sesji RM. W pozostałych sprawach dot. odpowiedzialności za wyburzony tunel, treści umowy zawartej pomiędzy LEAR-em a PGKiM na dostawę mediów i kar w związku z nie wywiązaniem się z tej umowy udzielona została pisemna odpowiedź przez Prezesa Zarządu Spółki z o.o. PGKiM w Jarosławiu.

Pan Stanisław Jucha
Radny Rady Miasta Jarosławia


W odpowiedzi na interpelację w sprawie upoważnienia do ogłoszenia przetargu na stację benzynową przy ul. Piekarskiej, udzielona została pisemna odpowiedź przez Prezesa Zarządu spółki z o.o. PGKiM w Jarosławiu.


Pani Maria Kuźniar
Radny Rady Miasta Jarosławia


W nawiązaniu do interpelacji zgłoszonych informuję:
  1. W sprawie wyznaczenia miejsca do składowania eternitu odpowiedzi udzielił Wiceprzewodniczący Rady Miasta p. Wacław Spiradek podczas sesji 22.11.2004 r.
  2. Dokumentacja techniczna na oświetlenie ul. Lotników została opracowana w 1998 r. Od tego czasu w kolejnych budżetach miasta nie zostały zarezerwowane środki finansowe na realizację inwestycji, co jest warunkiem jej rozpoczęcia.

Pan Adam Międlar
Radny Rady Miasta Jarosławia


W odpowiedzi na interpelacje zgłoszoną na sesji 22.11.2004 informuję, że egzekwowanie utrzymania należytego porządku i czystości w mieście należy do kompetencji odpowiednich służb sanitarno-porządkowych oraz prewencyjnych. Działki gminne są porządkowane na bieżąco. Incydentalnie porządkowane są też działki, dla których trudno ustalić miejsce pobytu właścicieli. W sprawie utrzymania porządku w pasach drogowych na terenie Jarosławia wystosowane zostały pisma do poszczególnych zarządców dróg, przypominające o ustawowych obowiązkach w tym zakresie.


Pan Antoni Lotycz
Radny Rady Miasta Jarosławia


W odpowiedzi na interpelację zgłoszoną 22.11.2004r. informuję, że przeglądy drzewostanu na Starym Cmentarzu przeprowadzane są na bieżąco. Ze względu na wpis cmentarza do rejestru zabytków na każdą wycinkę drzewa wymagana jest decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, którego przedstawiciel każdorazowo bierze udział w przeglądach drzewostanu. Przeglądy dokonywane są z inicjatywy zarządu cmentarza oraz na wnioski osób zainteresowanych, jeżeli w ich odczuciu drzewo zagraża bezpieczeństwu osób, lub wpływa na stan techniczny grobowca lub nagrobka. Należy podkreślić, że nie każdy wniosek o wycinkę załatwiany jest pozytywnie, a ostateczna decyzja w tej sprawie każdorazowo należy do służb konserwatorskich. Na terenie cmentarza brak jest drzew całkowicie uschniętych. Pochówki na terenie Starego Cmentarza wykonywane są wyłącznie w miejscach wcześniej zarezerwowanych, do grobów rodzinnych na zasadzie ich pogłębiania oraz do istniejących grobowców. Każdy nowy pochówek w innych miejscach wymaga zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.


Pan Marian Janusz
Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia


W odpowiedzi na interpelację zgłoszoną podczas sesji Rady Miasta Jarosławia w dniu 22 listopada 2004 r. dotyczącą sposobu udzielania odpowiedzi na krytyczne artykuły dotyczące podległych mi służb, jakie ukazują się w prasie lokalnej informuję, że za kontakty z mediami odpowiada rzecznik prasowy Burmistrza Miasta Jarosławia. Tematy zgłaszane przez dziennikarzy telefonicznie, faksem, za pomocą poczty elektronicznej lub artykuły opublikowane w prasie rzecznik przekazuje do wydziałów merytorycznych realizujących dane zadanie. Po uzyskaniu odpowiedzi sporządza notatkę prasową, którą konsultuje z Burmistrzem, a następnie udostępnia mediom. W przypadku stwierdzenia niezgodności opublikowanej informacji z przekazanymi treściami rzecznik przygotowuje sprostowanie w trybie określonym przez prawo prasowe. Z przykrością stwierdzam, że istnieją redakcje, które nie realizują zapisów prawa prasowego i nie publikują informacji oraz sprostowań traktując wolność prasy, jako przywilej wyłącznie dla nich.
Burmistrz Miasta Jarosławia
Janusz Dąbrowski
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30