Nasze wydawnictwa

wrzesień-październik, nr 10-11 (142-143) / 2004

Z Życia Miejskiego Przedszkola Nr 10 II

Kalendarium grupy "Tygryski" 

 

Ponieważ nasza grupa w ubiegłym roku szkolnym skupiała dzieci pierwszego etapu edukacji przedszkolnej, tj. 3-, 4-latki, celem nadrzędnym naszych działań stała się pełna adaptacja każdego dziecka oraz jego integracja z grupą rówieśników. Rodzice zapewne pamiętają, jak ich maluchy w październiku stały się prawdziwymi przedszkolakami, przechodząc chrzest bojowy na tak zwanym "pasowaniu". Dla przypomnienia, polegało ono między innymi na humorystycznym rozwinięciu stwierdzenia "przedszkolak wie..., umie..., rozumie..." oraz położeniu przez panią dyrektor maskotki tygryska na ramieniu każdego dziecka i wypowiedzeniu uroczystych słów: "Mianuję Cię na przedszkolaka".

W listopadzie małe "Tygryski" wspaniale bawiły się na zabawie andrzejkowej. Z zapartym tchem przelewały wosk przez dziurkę od klucza, a ciągnąc losy dowiadywały się, kim zostaną w przyszłości i kto na kogo w przyszłym roku będzie mógł szczególnie liczyć.

W grudniu dzieci po raz kolejny przeszły chrzest bojowy, tym razem w zakresie poruszania się parami poza terenem przedszkola. Było to związane z przejściem do kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla, gdzie dzieci otrzymały specjalne błogosławieństwo. Kilka dni później naszą grupę odwiedził św. Mikołaj, a ponieważ wszystkie dzieci były grzeczne, otrzymały od niego prezenty. Tradycyjnie przed wigilią w przedszkolu zorganizowany był "opłatek", w czasie którego nasze maluszki obejrzały jasełka w wykonaniu "Tęczowych Ludków".

W styczniu dzieci zaprosiły do przedszkola swoje babcie i dziadków. Była to dla nich niezwykła chwila, gdyż po raz pierwszy popisywały się umiejętnością śpiewu, tańca, gry na instrumentach i recytacji przed szerszą widownią. Tego dnia niejedna babcia ocierała z policzków łzy wzruszenia, radości i dumy.

W tym samym miesiącu odbyła się huczna zabawa karnawałowa. Ach, co to był za dzień! Od rana do grupy przychodzili piraci, księżniczki, pajace, cyganki i supermani. Wesoła zabawa z korowodami, wspólnym śpiewem i pląsem wspaniale integrowała naszych wychowanków z pozostałymi dziećmi przedszkola. Jeszcze przez kilka dni dzieliliśmy się wrażeniami z tej uroczystości.

W kwietniu sala naszej grupy zamieniła się na kilka dni w galerię sztuki promującą nasze miasto. To przeistoczenie było związane z II edycją konkursu plastycznego "Jarosław - moje miejsce na ziemi", o którym wzmianki zamieszczano w lokalnej prasie. Konkurs ten miał na celu m.in. uświadomienie dzieciom, że mieszkają w pięknym mieście i regionie, a tym samym rozwijanie wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta poczucie tożsamości regionalnej. Na ceremonii wręczenia nagród pojawili się znakomici goście. To dla nich dzieci z naszego przedszkola zaprezentowały oryginalny i ciekawy program artystyczny. Dzieci z grupy "Tęczowe Ludki" opowiadały o historii Jarosławia, a grupa "Krasnoludków" przygotowała legendę o studni stojącej na rynku. Inwencją twórczą popisały się "Plastusie", recytując wymyślone przez siebie wiersze o naszym mieście. Dodatkową atrakcją programu był występ zespołu tanecznego "Tygryski". Dzieci z jarosławskich przedszkoli i szkół podstawowych, którym wręczano nagrody za wyróżnione prace, oraz ich opiekunowie i przedstawiciele władz miejskich z pewnością na długo zapamiętają ten wyjątkowy dzień. A my zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w kolejnej edycji konkursu już w marcu 2005 roku.

W maju małe "Tygryski" z okazji Dnia Mamy i Taty przygotowały przedstawienie "Cyrk". Dyrektor cyrku, sztukmistrz, treser, klauni, żonglerzy, linoskoczkowie oraz zwierzęta zachwycili swoimi aktorskimi i akrobatycznymi umiejętnościami wszystkich zebranych rodziców. Gorące brawa za świetny występ były dla dzieci - małych artystów chwilą sukcesu i radości, która z pewnością dodała im wiary we własne możliwości i wpłynęła na ich samoocenę. Bez większej tremy, z dumą, że najmłodsi też dużo już potrafią, grupa zaprezentowała przedstawienie starszym kolegom.

W czerwcu nasze maluszki były po raz pierwszy bez rodziców na pikniku, w którym uczestniczyliśmy dzięki zaproszeniu nas do swojego ogrodu przez jedną ze wspaniałych mam. Radosna i twórcza zabawa wszystkich dzieci dowiodła, że "Tygryski" stworzyły świetny zespół przyjaciół. I jak na prawdziwych przyjaciół przystało, wszyscy uczestniczyli wycieczce całego przedszkola do stadniny koni w Kalnikowie.

W ostatnich dniach czerwca "Tygryski", już jako doświadczone przedszkolaki, z bagażem przestróg i życzeń bezpiecznego, radosnego wypoczynku wyruszyły na wakacje, rozstając się z nami na dwa miesiące. A my czekałyśmy na wrzesień, aby z prawdziwa przyjemnością rozpocząć wspólnie nową i ciekawą przygodę!

nauczycielki: Dorota Czajka i Halina Markowicz
Miejskie Przedszkole nr 10 w Jarosławiu
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65