Strona główna » Nasze wydawnictwa » wrzesień-październik, nr 10-11 (142-143) / 2004 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

wrzesień-październik, nr 10-11 (142-143) / 2004

Plener plastyczny w Jarosławiu

W sobotę 17 lipca 2004 r. rozpoczęły się w Jarosławiu Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne "JAROSŁAW 2004", w których uczestniczyli studenci z Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na czele z prof. Sławomirem Iwańskim, z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach z prof. Waldemarem Węgrzynem oraz z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z prof. Krzysztofem Kędzierskim. W plenerze udział wzięli również goście ze Słowacji i Ukrainy. Tego typu impreza została zorganizowana w Jarosławiu po raz pierwszy przez Urząd Miasta Jarosławia i Zespół Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Komisarzem warsztatów był Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych Józef Kalinowski, zaś sekretarzem Krzysztof Krzych. Warto podkreślić, że w tym roku na ASP w Krakowie zostało przyjętych 12 absolwentów z jarosławskiego "plastyka". W najbliższym czasie - jak poinformował prof. Waldemar Węgrzyn z ASP w Katowicach - w Jarosławiu zostanie otwarty zaoczny punkt dydaktyczny z możliwością studiów licencjackich z zakresu grafiki komputerowej.

"Cieszę się, że do naszego miasta przyjechali tak znakomici artyści" - powiedział Zastępca Burmistrza Miasta Tadeusz Pijanowski. "Mam nadzieję, iż plener tegoroczny zapoczątkuje nową tradycję, tym bardziej, że uczestnicy przekażą nam prace, które powstały podczas warsztatów".

W ramach warsztatów odbywały się spotkania z twórcami różnych dziedzin sztuki. Wśród omawianych tematów znalazły się m.in. "Grafika i sztuka komputerowa - nowe techniki, nowe materiały, nowe wyzwania", "Rysunek czy malarstwo - płynność granic i definicji", "Sztuka litografii - jak to się robi?", jak również " Klasyka i awangarda rzeźby polskiej". Zorganizowano też przegląd filmów animowanych w różnych technikach - "Cyberparty", a także prezentacje działań teatralnych i muzycznych oraz spotkania ze sztuką, kulturą i historią okolic Jarosławia.

Organizatorzy określili zamierzenia i cele: "Warsztaty JAROSŁAW 2004, to spotkania młodych twórców kultury wywodzących się z różnych środowisk i różnych dyscyplin plastyki - od rysunku, rzeźby, malarstwa poprzez grafikę warsztatową i komputerową oraz animację filmową do działań interdyscyplinarnych, które są materią twórczą warsztatów. Specyficznym Ťproduktemť powinny być nie tylko pojedyncze prace, ale również działania typu performance, instalacje, happeningi i mało znane inne formy wypowiedzi w dziedzinie sztuki. Organizatorzy proponują wspólne działania artystyczne, które łączy klimat historii i kultury Jarosławia. Chcą też zaprezentować mieszkańcom tego pięknego miasta, nowe ścieżki kultury i zakamarki współczesnej sztuki. Zaproszeni do Jarosławia uznani twórcy i wykładowcy uczelni artystycznych, prezentując swe poglądy oraz dzieła sztuki, stworzą właściwy klimat do pracy i wymiany doświadczeń".

Na zakończenie pleneru zorganizowano wystawę, której uroczyste otwarcie odbyło się 26 lipca 2004 r. Wśród gości przybyłych na wernisaż byli m.in. Poseł na Sejm RP Wojciech Domaradzki, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia Wacław Spiradek, Zastępca Burmistrza Miasta Tadeusz Pijanowski, Sekretarz Miasta Franciszek Gołąb oraz Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Andrzej Wyczawski. Kuratorem wystawy był Henryk Cebula, który podczas otwarcia powiedział: "Nie chwaląc się jam to sprawił, ku promocji naszego najpiękniejszego miasta na Podkarpaciu, jakim jest Jarosław".

Podczas wystawy wyświetlony był film animowany z naszego miasta przygotowany przez Kamila Polaka, Jacka Rokosza, Olgę Duraj i Piotrka Milczarka.

Mam nadzieję, że tego typu inicjatywa na stałe wpisze się w kalendarz kulturalny naszego miasta.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30