Nasze wydawnictwa

wrzesień-październik, nr 10-11 (142-143) / 2004

Integracyjna wycieczka gimnazjalistów z PG2 w Jarosławiu do MICHALOWIEC na Słowację
Spotkanie jarosławskich nauczycieli z Burmistrzem Michaloviec Josefem Bobikiem i Dyrekcją Gimnazjum im. P. Horova | Fot. archiwum PG 2.
Spotkanie jarosławskich nauczycieli z Burmistrzem Michaloviec Josefem Bobikiem i Dyrekcją Gimnazjum im. P. Horova
Fot. archiwum PG 2.

W dniach 2-4 czerwca 2004 r. uczniowie klasy III b i III c Publicznego Gimnazjum nr 2 w Jarosławiu byli na wycieczce szkolnej w partnerskim mieście Michalowce na Słowacji. Bazą noclegową uczestników był pensjonat wypoczynków "Zefir", oddalony o 8 km od miasta Michalowce. Ośrodek rekreacyjny usytuowany jest na półwyspie wulkanicznym nad jeziorem Szirava, wśród malowniczych gór i lasów. Uczniowie jarosławskiej "2" odbyli piesze wędrówki leśną trasą do Vinnego jeziora (okolica bogata jest w prywatne winnice), do słowackiego Morskiego Oka, płynęli statkiem rejsowym po jeziorze Szirava, skorzystali z pływalni w Wojskowym Domu Wypoczynkowym, zorganizowali ognisko z pieczeniem słowackiej kiełbasy, zajadali się miejscową zupą z soczewicy i kotletami z żółtego sera.

Najważniejszym punktem programu wycieczki było nawiązanie współpracy z młodzieżą gimnazjum im. Pawla Horova w Michalowcach. Gimnazjum im. Pawla Horova powstało w 1922 roku, liczy około 1000 uczniów, ponad 60 nauczycieli i jest największą szkołą tego typu na Słowacji. Słowackie gimnazjum to odpowiednik polskiej szkoły średniej.

Polscy uczniowie z Jarosławia spotkali się w gimnazjum z burmistrzem Michalowiec, dyrekcją szkoły i "studentami", którzy oprowadzili nas po budynku szkolnym i zapoznali z historią i tradycjami szkoły. Nasi uczniowie mieli okazję obserwować lekcje prowadzone przez słowackich nauczycieli, podziwiali bogatą bazę dydaktyczną placówki, rozegrali mecz piłki nożnej i siatkowej z kolegami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, język nie stanowił żadnej bariery. Na zakończenie odbyła się wymiana adresów, pamiątkowe zdjęcia i wręczenie symbolicznych upominków i koszulek sportowych z herbem Jarosławia oraz jarosławskich pierniczków.

Należy dodać, że spotkanie uczniów polskiego i słowackiego gimnazjum odbyło się dzięki pomocy ze strony p. Andrzeja Wyczawskiego i p. Bartosza Kłody z Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Urzędu Miasta Jarosławia. Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki PG 2 w Jarosławiu pani Danuta Draganik i pani Dorota Grzęda oraz rodzice pani G. Karnas i pan G. Torbiczuk, który także poświęcił wiele wolnego czasu na sprawne zorganizowanie wycieczki.

Dorota Grzęda i Danuta Draganik
nauczycielki z PG 2 w Jarosławiu
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65