Strona główna » Nasze wydawnictwa » lipiec-sierpień, nr 8-9 (140-141) / 2004 » Publicystyka
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

lipiec-sierpień, nr 8-9 (140-141) / 2004

Już dziesięć lat działają szkoły promujące zdrowie na Pokarpaciu

W dniach 10 -12 maja 2004 r. odbywał się jubileusz 10-lecia Szkół Promujących Zdrowie na Podkarpaciu.Trzydniowe obchody zorganizowano z myślą o tym, aby wszyscy zainteresowani mogli znaleźć coś dla siebie i poczuć, że ich praca jest ważna i pożyteczna dla społeczności.

W pierwszym dniu główny nacisk położono na walor historyczny i prognozę rozwoju sieci szkół promujących zdrowie. Pierwsza część spotkania odbyła się w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu. W imieniu gospodarzy powitał gości Wiceburmistrz Miasta Jarosławia Tadeusz Pijanowski. Zaproszona prof. dr hab. med. Barbara Woynarowska - inicjator programu szkoła promująca zdrowie w Polsce, pierwszy koordynator krajowy tego programu, a obecnie szef krajowego zespołu ds. ewaluacji przedstawiła znaczenie idei promocji zdrowia oraz jej realizację w Polsce i na świecie. Wskazała, jakie modele promocji zdrowia są obecnie realizowane w krajach Europy i w czym przoduje nasza sieć. Podkreśliła, że będąc 10 lat temu, kiedy powstawała ówczesna Przemyska Sieć Szkół Promujących Zdrowie i Tarnowska Sieć Szkół Promujących Zdrowie, nie myślała, że entuzjazm ludzi przetrwa tyle lat i spowoduje tak imponujący postęp, jaki dokonuje się w obecnej Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Następne wystąpienie pani Grażyny Skoczek, kierownika Pracowni Edukacji Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w Centrum Metodycznym Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie było poświęcone rozwojowi sieci szkół promujących zdrowie w Polsce. Na uwagę zasługuje fakt, że szkoły z Podkarpacia są przykładem dla innych. Były prezentowane jako modelowe w tworzeniu sieci lokalnych na europejskich konferencjach w Salonikach i Egmont. Szczególnie ciepłe słowa zostały skierowane do koordynatorek rejonowych z Jarosławia p.Teresy Krasnowskiej i Anny Sawickiej za bardzo profesjonalną prezentację pracy Podkarpackiej Sieci na forum dla pracowników naukowych polskich uczelni w Konstancinie.

Wyrazy uznania dla jakości pracy szkół zrzeszonych w Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie złożył także Wicekurator Oświaty Mirosław Karapyta. Dowodem wysokiej oceny było wręczenie certyfikatów jubileuszowych i upominków w postaci książek dla szkół, które spełniają kryteria opracowane przez Wojewódzki Zespół Wspierający Szkoły Promujące Zdrowie. Szkoły, które otrzymały certyfikaty to:

  • z rejonu dębickiego: Miejskie Przedszkole nr 1 w Dębicy, Internat przy Zespole Szkół Zawodowych nr1 w Dębicy,
  • z rejonu jarosławskiego: Przedszkole Miejskie nr 2 w Przemyślu, Szkoła Podstawowa nr 6 w Jarosławiu, Szkoła Podstawowa w Mołodyczu, Szkoła Podstawowa w Rudzie Różanieckiej, Szkoła Podstawowa w Tapinie, Szkoła Podstawowa w Wiązownicy, Szkoła Podstawowa w Zamiechowie, Zespół Szkół w Studzianie,
  • z rejonu rzeszowskiego: Szkoła Podstawowa w Budziwoju, Zespół Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych w Budziwoju, Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, Zespół Szkół w Woli Mieleckiej.


Pan Kurator i przemawiająca kolejno pani Jadwiga Kaźmierczyk - Wojewódzki Koordynator Zespołu Wspierającego Szkoły Promujące Zdrowie, zgodnie podkreślili, że działania podejmowane przez szkoły uzyskują wsparcie organów prowadzących te szkoły. Za szczególnie dobrą współpracę i pomoc dla szkół zostali wyróznieni samorządowcy: pani Bożena Gmyrek -Wójt Gminy Rokietnica, pan Janusz Kołakowski - Wicestarosta Jarosławski, pan Józef Długoń - Wójt Gminy Wiązownica i pan Tadeusz Pijanowski - Wiceburmistrz Miasta Jarosławia. Podkreślono także zasługi innych samorządowców, którzy licznie przybyli na uroczystość.

Za wielkie zaangażowanie i pracę dla rozwoju Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie dyplomy z rąk Wicekuratora odebrały panie z Wojewódzkiego Zespołu Wspierającego Szkoły Promujące Zdrowie: Jadwiga Kaźmierczyk, Mariola Kiełboń, Bogumiła Dziekan- Gąbka, Teresa Krasnowska, Anna Sawicka i Anna Szczepanik.

W przerwie częstowano jubileuszowym tortem - dziełem nauczycielek ze Szkoły Podstawowej w Dobkowicach pań: Ewy Szepelak, Teresy Zalot, Izabeli Gilarskiej Romanek. Pięknie udekorowany stół przygotowała Restauracja "Hetman". O całość miłej obsługi gości jubileuszu zadbały nauczycielki i uczennice z Zespołu Szkół Ekonomiczych w Jarosławiu pod kierunkiem koordynatora zespołu promocji zdrowia pani Krystyny Burak. W trakcie przerwy była okazja do wymiany poglądów, wpisów do kronik oraz zapoznania się pracą szkół z rejonu jarosławskiego poprzez oglądnięcie plakatów specjalnie wykonanych przez wszystkie placówki. Wspólne działania szkół w formie prezentacji multimedialnej przygotował pan Dariusz Balicki administrator strony internetowej Rejonu Jarosławskiego Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie oraz pani Dorota Balicka z ZSE w Jarosławiu.

Nie zabrakło także elementu prezentacji talentów dzieci ze szkół promujących zdrowie. W krótkiej części artystycznej wystąpiły przedszkolaki, uczniowie klas młodszych i starszych szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Repertuar występu był ściśle związany z promocją zdrowia.

W dyskusji podkreślono, że praca szkół promujących zdrowie przynosi korzyści, ponieważ zmienia się styl życia młodych ludzi, więcej uwagi przywiązuje się do dobrych relacji międzyludzkich, aktywności fizycznej, prawidłowego odżywiania, a przede wszystkim do wspierania uczniów w podejmowaniu mądrych wyborów i odpowiedzialności za własne zdrowie. Szkoła promująca zdrowie wyróżnia się dobrą współpracą nie tylko w obrębie własnej społeczności, ale także z instytucjami i organizacjami, które znajdują się wokół. Specjalnie wykonane na uroczystość statuetki jubileuszu zaprojektowane przez dyrektora Szkoły w Dobkowicach Jerzego Jankowskiego wręczono przedstawicielom policji, stacji sanitarno-epidemiologicznych, samorządów lokalnych, Miejskiego Ośrodka Kultury, Polskiego Czerwonego Krzyża.

Po obiedzie w Restauracji pana Słowika już w innej scenerii na placu obok Szkoły w Radawie odbył się koncert "Orkiestry pw. Św. Mikołaja". Oprócz gości jubileuszu uczestniczyli w nim także mieszkańcy Radawy, kuracjusze, młodzież zainteresowana muzyką przeszłości.

W czasie koncertu licytowano prace plastyczne uczniów ze szkół promujących zdrowie uczestniczących w projekcie edukacyjnym "Czarodziejskie Ogrody" w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu "Janko Muzykant". Częstowano owocami, ciastem, herbatą i kiełbaską z grila, nie zabrakło kuluarowych rozmów i wspólnego śpiewania. Ci, którzy przyjechali z daleka skorzystali z noclegu w ośrodku prowadzonym przez państwa Teresę i Zygmunta Sanakiewiczów.

W drugim dniu odbyły się warsztaty dla nauczycieli, rodziców i przedstawicieli instytucji wspierających. Łącznie w zajęciach tych wzięło udział 102 osoby. Ciekawe zajęcia przeprowadzono w sześciu grupach tematycznych. Zajęcia w pierwszej grupie prowadziły: Grażyna Skoczek CMPPP z Warszawy i Anna Sawicka z Jarosławia. Skupiono uwagę na budowaniu wzajemnego wsparcia pomiędzy samorządami lokalnymi, stacjami sanitarno-epidemiologicznymi i szkołami. Dzielono się doświadczeniami w zdobywaniu dodatkowych środków finansowych, które można wykorzystywać na promocję zdrowia. Zastanawiano się jakie umiejętności życiowe są potrzebne przedstawicielom uczestniczących w zajęciach instytucji, aby dobrze współpracować w zakresie rozwijania idei promocji zdrowia.

W grupie II zajęcia na temat umiejętności życiowych potrzebnych nauczycielom nauczania zintegrowanego prowadziła Lidia Osińska koordynator z Jędrzejowa (Świętokrzyska Sieć Szkół Promujących Zdrowie). Uczestnicy zastanawiali się nad tym, jak przenosić swoje umiejętności na uczniów i wychowanków.

Zajęcia grupy III zajęcia prowadziła Bogumiła Dziekan - Gąbka koordynator rejonu rzeszowskiego. Uczestnikami byli nauczyciele, którzy od niedawna biorą udział w pracy szkolnych zespołów promocji zdrowia. Tematem wiodącym było planowanie i ewaluacja.

Zajęcia w grupie IV prowadzili Joanna Markin i Jan Pastuszek z Przemyśla. Zajęcia były skierowane do pedagogów szkolnych i wychowawców. Zastanawiano się nad tym w jaki sposób radzić sobie z nowymi problemami takimi jak: brak motywacji do uczenia się wśród młodych ludzi, samotność dzieci w obliczu wyjazdów ich rodziców w celach zarobkowych, rozszerzenie skali zachowań agresywnych wśród młodych ludzi, konieczność budowania autentycznego systemu współpracy między różnymi osobami i instytucjami odpowiadającymi za wychowanie młodego pokolenia.

Warsztaty dla nauczycieli wychowania fizycznego, prowadzących zajęcia korekcyjne przygotowała Janina Pelczar z Nowego Sącza współpracująca z prof. Hoppe we wprowadzaniu nowej metody korekty wad postawy. Nauczyciele uczestniczący w zajęciach zadeklarowali udział w kursie, który pozwoli im praktycznie przygotować się do pracy tą metodą i uzyskania stosownych uprawnień. Zajęcia rozpoczną się jeszcze w czerwcu tuż po rozpoczęciu wakacji.

Pod kierunkiem Teresy Krasnowskiej i Zofii Tabin pracowała grupa VI . W tej grupie tematem wiodącym były działania sieciowe w promocji zdrowia. Uczestnicy zauważyli i określili mocne strony rejonu jarosławskiego. Ważna jest sprawność w organizacji imprez plenerowych z udziałem dużej liczby dzieci i młodzieży, systematyczne prowadzenie zajęć dla samorządów uczniowskich , pisanie i wspólna realizacja projektów edukacyjnych przez przedstawicieli różnych szkół zrzeszonych w sieci oraz budowanie gminnych struktur, które odciążają koordynatorów rejonowych i pomyślnie wpływają na przepływ informacji do każdej placówki.

Po zakończeniu zajęć warsztatowych uczestnicy warsztatów sprawdzili jak rośnie zasadzony przez uczniów i nauczycieli w 2001 roku "Las Promocji Zdrowia" oraz zapoznali się z pracą Szkoły Podstawowej w Mołodyczu. Piękne skalniaki i plac zabaw z ekologicznych materiałów - chluba dzieci, rodziców i pracowników Szkoły w Mołodyczu wzbudziła chęć do przeniesienia pomysłu do innych szkół. Bardzo podobała się izba regionalna tworzona wspólnie ze społecznością lokalną z inicjatywy dyrektora Jana Kucy.

Bardzo smakował obiad przygotowany przez panie Marię Gamdzyk i Janinę Saramak, które są przykładem, jak pracownicy obsługi mogą wspaniale realizować ideę promocji zdrowia w szkole i wpływać na to, aby dzieci najchętniej jadły to co zdrowe, a nie to co się reklamuje.

Po pożegnaniu uczestników warsztatów zaczął się trzeci etap jubileuszu . Trzeba było wyznaczyć trasy biegu przełajowego, zamontować scenę, przygotować kosze na śmieci i zaplecze w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Radawie. Dzięki pomocy ze strony gospodarzy obiektu Urzędu Miasta w Jarosławiu i MOSIR ekipa pod wodzą nauczycieli wychowania fizycznego: Marii Wiatrzyk, Luby i Wasyla Dudczenko, Bożeny Cieślak, Anny Łuczyńskiej, Andrzeja Marczewskiego, Teresy Adamiec, Marii Biały oraz panów konserwatorów z Mołodycza Czesława Warcaby i Jacka Tabina z Wiązownicy zadbano o to, aby w następnym dniu dzieci bawiły się bezpiecznie. W dniu 12 maja, już od 9 rano mimo deszczu padającego wokół Radawy, przybywały autobusy przywożące dzieci, które miały na swój sposób świętować Jubileusz 10- lecia Szkoły Promującej Zdrowie na Podkarpaciu. Dzieci, nauczyciele i rodzice wykonali taniec z dmuchaniem na chmury. Pewnie dzięki temu pogoda okazała się łaskawa i pozwoliła grupie liczącej przeszło 700 przedszkolaków, uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych bawić się wesoło przez cały dzień. W spotkaniu brali udział przedstawiciele z 29 placówek promujących zdrowie. Były atrakcje sportowe, tradycyjne przeciąganie liny, rzucanki, gra w piłkę nożną siatkową, biegi przełajowe, ringo, kometka. Dla maluchów panie z Przedszkola nr 3 w Przeworsku pod kierunkiem dyrektorki Alicji Romankiewicz przygotowały biegi sprawnościowe i konkursy. Wszystkie dzieci zostały poczęstowane wypiekami. Nie zabrakło popisów artystycznych prowadzonych przez panią Renatę Majkut- Lotycz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej w Jarosławiu. Bez tremy pięknym śpiewem, tańcami, pląsami popisywali się młodsi i trochę starsi uczestnicy, nie zabrakło popisów akrobatycznych. Program przygotowany na trzy godziny trwał do końca imprezy tj. tj. do godziny 1630. Stale był ktoś chętny do występu. W gronie występujących nie zabrakło absolwenta Zespołu Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących Grześka Sawickiego, który równie chętnie akompaniował koleżankom ze swojej szkoły jak i dzieciom z młodszych klas podstawówek. Uczestnicy z apetytem korzystali z poczęstunku. Była kiełbaska z grilla, bigos, ciasteczka, herbata i zimne napoje. Wszystko dzięki pomocy panów Andrzeja Szarka, Tadeusza Pelca, państwa Maik oraz pań Stanisławy Zagórskiej i Renaty Pelc. Największym powodzeniem cieszyły się pyszne jabłka podarowane przez pana Stanisława Kuźmę. Dzieciom i młodzieży bardzo podobał się pokaz tresury psów policyjnych przeprowadzone przez pana Krzysztofa Laskę, Daniela Świętoniowskiego, pana Adama Wilka z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu oraz pana Dariusza Kotlińskiego ze Straży Miejskiej w Jarosławiu. Bardzo ciekawe były zajęcia edukacyjne o lesie przygotowane przez panią Renatę Szymuś i pana Jacka Zygę pracowników Nadleśnictwa Radymno, których inspiratorem był pan leśniczy Marian Kubaszek zawsze życzliwie przyjmujący dzieci i cierpliwie uczący, jak się sadzi drzewa.

Doskonałe wrażenia dzieci i młodzieży zawdzięczamy także paniom ze Szkoły Mołodyczu Krystynie Portas, Małgorzacie Kubaszek, Renacie Bałanda, Barbarze Dec-Kozdroń, Małgorzacie Piskorz. Impreza dla dzieci jeszcze raz potwierdziła profesjonalizm i zaangażowanie nauczycieli wf zatrudnionych w szkołach promujących zdrowie. Oprócz wymienionych powyżej nie można pominąć pań: Genowefy Forczek - ZSOiO w Jarosławiu, Bronisławy Sochy z Wiązownicy, Beaty Rączki z Gimnazjum w Szówsku, Urszuli Skoniecznej z ZSE w Jarosławiu, Elżbiety Pityńskiej - Korab ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Jarosławiu, Wacława Kowalskiego i Bartosza Pieli ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Jarosławiu.

Od pierwszej chwili sumiennie pracował zespół ds. ewaluacji pod kierunkiem koordynatora rejonowego Anny Sawickiej. To dzięki analizie na podstawie zebranych od uczestników danych wiemy, jakie było samopoczucie w kolejnych etapach imprezy. Bardzo dobre oceny są efektem solidnej pracy całego zespołu przygotowującego uroczystość. Słowa uznania należą się wielu osobom z Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia oraz szkół promujących zdrowie rejonu jarosławskiego, które już od września 2003 r. rozpoczęły działania organizacyjne. Wielkie słowa podziękowania należą się Panu Wicekuratorowi Oświaty Mirosławowi Karapycie, paniom Jadwidze Kaźmierczyk i Marioli Kiełboń, przedstawicielom Starostwa Powiatowego w Jarosławiu w osobach: pana Wicestarosty Jarosławskiego Janusza Kołakowskiego, pani Naczelnik Wydziału Oświaty Zofii Wojciechowskiej, pani Sylwii Dubiel, pana Naczelnika Wydziału Zdrowia Mirosława Sosny, pani Bożeny Gmyrek Wójta Gminy Rokietnica i jej współpracownikom, którzy zadbali o wydanie materiałów edukacyjnych, pana Wiceburmistrza Miasta Jarosławia Tadeusza Pijanowskiego i jego zespołu, pana Henryka Nepelskiego z Urzędu Miasta w Radymnie. Największe brawa należą się Panu Józefowi Długoniowi Wójtowi Gminy Wiązownica, który po raz szósty gościnnie przyjął dzieci i dorosłych ze szkół promujących zdrowie. Wielkie słowa uznania należą się także Księdzu Proboszczowi z Radawy Andrzejowi Kotowi i panu Janowi Hulakowi sołtysowi Radawy. Wspaniale sprawdziła się młodzież z Radawy ucząca się w Gimnazjum w Piwodzie i Zespole Szkół ekonomicznych, Zespole Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących oraz Liceum Ogólnokształcącym w Jarosławiu. To oni bowiem pomagali nauczycielom wyznaczać boiska i trasy, a po imprezie zadbali, aby nie pozostały śmieci. Na koniec podziękowania pod adresem dyrektorów szkół promujących zdrowie z rejonu jarosławskiego i szkolnych koordynatorów nie wymieniowych wcześniej w tekście: Dorocie Wróbel, Joli Lautenszleger Grzesiowi Wajs, Jerzemu Pałczyńskiemu z Rudy Różanieckiej, Bogumile Kokockiej, Renacie Tarnawskiej z Zamiechowa, Romanowi Kokockiemu, Dorocie Tymcio z Boratyna, Auguście Balickiej z Tapina, Małgorzacie Tereszko, Lidii Lichończak, Kazimierze Wysockiej, Józefowi Balickiemu z Wiązownicy, Selwanie Szołek ze Studzian, Janinie Borockiej z Przemyśla i wielu innym. To Wasze pomysły i telefony w stylu: co mogę jeszcze zrobić, jak pomóc, dodawały nam sił i są powodem, aby Sieć Szkół Promujących Zdrowie na Podkarpaciu rozwijała się dalej.

Teresa Krasnowska i Anna Sawicka
Jadwiga Kaźmierczyk - Wojewódzki Koordynator Zespołu Wspierającego Szkoły Promujące Zdrowie
Jadwiga Kaźmierczyk - Wojewódzki Koordynator Zespołu Wspierającego Szkoły Promujące Zdrowie
Występ SP Nr 6
Występ SP Nr 6
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30