Strona główna » Nasze wydawnictwa » lipiec-sierpień, nr 8-9 (140-141) / 2004 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

lipiec-sierpień, nr 8-9 (140-141) / 2004

Społeczne funkcje prasy samorządowej

27 maja 2004 r. w Trzcianie k. Rzeszowa odbyło się I Podkarpackie Forum Prasy Samorządowej zorganizowane przez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Wójta Gminy Świlcza. Uczestniczyło w nim ponad 100 przedstawicieli z urzędów miast i gmin oraz powiatów, którzy reprezentowali 48 tytułów prasy samorządowej. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Marian Duda - Dyrektor Departamentu Edukacji i Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Marek Jastrzębski - Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, Aleksandra Zioło - rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego, ks. Józef Kościelny - proboszcz parafii w Trzcianie oraz Przewodniczący Rady Gminy Świlcza Józef Kornak.

Razem z Burmistrzem Januszem Dąbrowskim miałam możliwość zaprezentowania kilkunastoletniego dorobku związanego z wydawaniem Biuletynu Informacyjnego Miasta Jarosławia.

Wykład na temat społecznych funkcji prasy samorządowej wygłosił dr Wojciech Furman z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prelegent zauważył, że dziennikarze pełnią rolę psychoterapeutów, którzy pomagają w rozwiązywaniu problemów. Dziennikarze również mobilizują społeczeństwo do aktywności w różnych dziedzinach codziennego życia. Czytelnicy bardzo często są nieuważni, czytają pobieżnie i zapamiętują jedynie to, co ich interesuje lub szokuje. Wśród funkcji prasy samorządowej wymienił informację, interpretowanie wydarzeń, przekazywanie dorobku kultury, dostarczanie rozrywki oraz mobilizację do zaangażowania społecznego czy politycznego. Prasa lokalna jest silnie związana zarówno z władzą, jak i z odbiorcą, gdyż powinna być przekazicielem informacji.

"Wyrażam szczere uznanie dla waszej pracy" - powiedział prof. dr hab. Kazimierz Ożóg z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który od 10 lat zajmuje się naukowo badaniem relacji między językiem a współczesna kulturą. Podkreślił, że prasa samorządowa jest odbiciem pasji osób realizujących to zadanie oraz odzwierciedleniem zaangażowania w tworzenie wspólnoty. Prof. Ożóg przestrzegał przed używaniem polszczyzny trudnej w odbiorze. Podkreślał wagę misji, jaką ma prasa samorządowa w zakresie tworzenia kultury, przekazywania wartości ideowych i językowych.

Podczas spotkania mówiono o ogromnej roli prasy samorządowej w informowaniu społeczeństwa o pracach i decyzjach podejmowanych przez władze lokalne. Korzystając z obecności dziennikarzy gospodarz spotkania, Wójt gminy Świlcza Wojciech Wdowik przybliżył walory kulturalno - turystyczne regionu.

Na zorganizowanej z tej okazji wystawie prezentowano samorządowe tytuły wydawane na terenie województwa. Dokonano też wyboru Radu Wydawców i Redaktorów Prasy Samorządowej Województwa Podkarpackiego, która będzie zbierała się kilka razy w roku i opracowywała, na podstawie otrzymanych sygnałów, harmonogram praktycznych szkoleń dla zainteresowanych redakcji czasopism lokalnych.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30