Strona główna » Nasze wydawnictwa » styczeń-luty, nr 1-2 (134-135) / 2004 » Z prac Urzędu Miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

styczeń-luty, nr 1-2 (134-135) / 2004

Wystąpienia Radnych - Radny Mieczysław Biliński, 20.11.2003

Decyzją Rady Miasta z mocy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. /Dz.U. Nr 123 poz. 779 oraz z 2002 r. Nr 113 poz. 984 została utworzona samorządowa formacja gminna zwana Strażą Miejską w Jarosławiu. Straż jest jednostką organizacyjną w strukturze Urzędu Miasta.
W oparciu o ustawę i prawo lokalne Straż Miejska wykonuje swoje zadania:

  • ochrona spokoju i porządku publicznego z poszanowaniem praw obywateli,
  • czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego,
  • współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli,
  • zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy,
  • ochrona obiektów komunalnych,
  • konwojowanie dokumentów, przedmiotów wartościowych dla potrzeb gmin,
  • współdziałanie z organizatorami zgromadzeń i imprez publicznych w zachowaniu porządku itp.


W związku ze zmianą ustawy o strażach /Dz.U. 03.130.1190 2003 r./ nawiązano porozumienie o współpracy Straży Miejskiej z Policją.

Żyjemy w czasach wzrostu zagrożeń. Wymienione zadania Straży Miejskiej są trudne do wykonania, a praca wyjątkowo niewdzięczna. Strażnik wykonując swoje obowiązki często korzysta z udzielania pouczeń i legitymowania, w uzasadnionych przypadkach osób w celu ustalenia ich tożsamości. Z danych zawartych w ankietach wynika, że na 1000 ukaranych grzywną w postępowaniu mandatowym osób, drugie 1000 korzysta z prawa udzielania pouczeń zgodnie z art.12 ust. 1 ustawy o straży.

Dodatkowo na uwagę zasługuje udzielanie pomocy osobom niepełnosprawnym w poruszaniu się na chodnikach, jezdni i zapewnianiu miejsc parkowania pojazdów mechanicznych. Interwencje mieszkańców w nurtujących ich sprawach są na bieżąco analizowane i w formie pisemnej odpowiedzi, wyjaśniane.

Dużą pomocą w pracy Straży Miejskiej jest użycie środków technicznych /monitoringu/ przy obserwowaniu i rejestrowaniu obrazu zdarzeń w miejscach publicznych.

Nowością w pracy Straży Jest edukacja młodzieży w szkołach w zakresie przestrzegania prawa, utrzymania czystości i porządku publicznego. W tym celu był wydany informator "Straż Miejska dzieciom".

Straż Miejska, choć słabo wynagradzana, stara się w miarę możliwości i posiadanych skromnych środków wypełniać swoje obowiązki, mimo wzrostu piętrzących się trudności.

Działalność Straży Miejskiej Jest przedmiotem planowania i analizy Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego. Komisja, na swoich posiedzeniach realizując plan pracy, zapoznaje się z bieżącymi wydarzeniami na terenie miasta. W tym celu Komendant Straży Miejskiej mgr inż. Andrzej Jędrejko udziela informacji z dziedziny przestrzegania prawa i porządku publicznego, patrolowania miejsc szczególnie zagrożonych i sposobów załatwiania skarg i zażaleń.

Dla lepszego egzekwowania należności na rzecz Wydziału Finansowego z tytułu wykroczeń wskazane byłoby kupno komputera. Ułatwi to lepszą korelację między Strażą Miejską a Wydziałem Finansowym w występujących zależnościach.

Uzasadniona jest popularyzacja i upowszechnianie funkcjonowania Straży Miejskiej w perspektywie przekształcenia jej w lokalną formację policyjną, na wzór miejskich struktur policyjnych, funkcjonujących w krajach Unii Europejskiej.

Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30