Strona główna » Nasze wydawnictwa » styczeń-luty, nr 1-2 (134-135) / 2004 » Sesja Rady Miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

styczeń-luty, nr 1-2 (134-135) / 2004

Sesja Rady Miasta (08.12.2003)

Kolejna wspólna sesja Rady Miasta Jarosławia i Rady Powiatu Jarosławskiego odbyła się 8 grudnia 2003 r. w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Obrady poświęcone były problemom osób niepełnosprawnych.
Starosta Powiatu Tomasz Oronowicz podsumował działania dokonane w mijającym roku, wspomniał m.in. o dofinansowaniu rehabilitacji społecznej, likwidacji barier architektonicznych, organizowanych szkoleniach oraz o planie zakupu autobusów niskopokładowych. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia Wacław Spiradek odczytał uchwałę, podjętą 1 grudnia 2003 r. w sprawie zbycia na cele charytatywne nie związane z działalnością zarobkową, nieruchomości położonej przy ul. Poniatowskiego na rzecz Jarosławskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych. Rada Miasta zadecydowała, że będzie zastosowana 95-procentowa bonifikata.

Następnie głos zabrał Mariusz Mituś, radny Rady Powiatu a zarazem Dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego, który podziękował p. Krystynie Rajtar za ponad 20-letnią działalność i poinformował o tym, że p. Krystyna otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Dodał, że w oparciu o wyniki spisu powszechnego liczba osób niepełnosprawnych w Polsce to grupa 5,5 mln mieszkańców.

Na temat powiększenia liczby miejsc parkingowych, uwzględnienia potrzeb osób niepełnosprawnych przy realizacji kompleksów krytej pływalni w Jarosławiu, jak również o planach usprawnienia obsługi osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta mówił Burmistrz Janusz Dąbrowski.

Obszerne informacje przedstawiła Anna Korczewska - sekretarz Związku Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w skład którego wchodzą: Polski Związek Niewidomych, Polski Związek Głuchych, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Jarosławskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Wspomniała o wielu imprezach integracyjnych organizowanych na terenie powiatu jarosławskiego.

W sesji uczestniczyła również Lucyna Paulo - Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, która omówiła działania w zakresie edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnych. Z kolei Mariola Zajdel - Ostrowska, zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego zapoznała zebranych z wojewódzkim programem dotyczącym wyrównywania szans osób niepełnosprawnych. Priorytetem programu jest ograniczenie marginalizacji społecznej oraz zapewnienie godnego życia sprawnym inaczej.

Dyrektor Oddziału Podkarpackiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Maciej Szymański skupił się na możliwościach pozyskania środków z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Mirosław Przewoźnik - Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego omówił warunki, jakie powinni spełniać rodzice dzieci do 16 roku życia, ubiegając się o przyznanie orzeczenia o niepełnosprawności. Podał kilka danych statystycznych: obecnie na terenie województwa podkarpackiego działa 141 zakładów pracy chronionej, w których znajduje zatrudnienie 18,5 tys. osób. Analizując Domy Pomocy Społecznej stwierdził, że ok. 60% DPS-ów spełnia standardy określone wymogami unijnymi.

Następnie Krystyna Kłoda - Prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych podziękowała radnym Rady Miasta Jarosławia za możliwość wykupienia budynku przy ul. Poniatowskiego z 95-procentową bonifikatą.

Radny Rady Powiatu Tomasz Kulesza poruszył problem braku klas integracyjnych i potrzeby nauczania indywidualnego. Nawiązał też do budowy Centrum Charytatywnego oraz Hospicjum i apelował do radnych o wsparcie tej cennej inicjatywy.

Głos zabrał również radny Rady Miasta Mieczysław Biliński.

Wicestarosta Powiatu Jarosławskiego Janusz Kołakowski zachęcał niepełnosprawnych do rejestrowania się w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoby poszukujące pracy.

Po wysłuchaniu wystąpień jednomyślnie podjęto wspólną deklarację Rady Miasta i Rady Powiatu, w której zapisano m.in., że niepełnosprawni "mają prawo do niezależnego, samodzielnego, i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji". Obie Rady "deklarują współpracę w działaniach zmierzających do realizacji pełni praw osób niepełnosprawnych, a w szczególności: prawa do dostępu do dóbr i usług umożliwiających pełne uczestnictwo w życiu społecznym, do dostępu do leczenia i opieki medycznej, wczesnej diagnostyki, rehabilitacji, edukacji, a także do świadczeń zdrowotnych uwzględniających rodzaj i stopień niepełnosprawności, w tym do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, sprzęt rehabilitacyjny, do dostępu do wszechstronnej rehabilitacji mającej na celu adaptację społeczną, do nauki w szkołach wspólnie ze swymi sprawnymi rówieśnikami, jak również do korzystania ze szkolnictwa specjalnego i edukacji indywidualnej, do pomocy psychologicznej, pedagogicznej i innej pomocy specjalistycznej umożliwiającej rozwój, zdobycie lub podniesienie kwalifikacji ogólnych i zawodowych, do pracy na otwartym rynku pracy zgodnie z kwalifikacjami, wykształceniem i możliwościami oraz korzystania z doradztwa zawodowego i pośrednictwa".

* * *

Również 8 grudnia Rada Miasta Jarosławia obradowała we własnym gronie podejmując 4 uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie miasta na 2003 r. Zmiany były spowodowane otrzymaniem darowizny celowej na utworzenie przyszkolnego ogrodu przy ZSO Nr 2, podpisaniem umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie dotacji na dofinansowanie prac pielęgnacyjno - konserwatorskich zabytkowego drzewostanu w Parku Miejskim przy ul. Kraszewskiego, uzyskaniem ponadplanowych dochodów z tytułu opłat za zajęcie pasa drogowego oraz podwyżkami płac nauczycieli w związku z awansem zawodowym.
Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia
Marian Janusz
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31