Strona główna » Nasze wydawnictwa » styczeń-luty, nr 1-2 (134-135) / 2004 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

styczeń-luty, nr 1-2 (134-135) / 2004

Gospodarka odpadami komunalnymi

Konferencja z udziałem radnych Rady Miasta Jarosławia i Rady Powiatu Jarosławskiego na temat gospodarki odpadami komunalnymi odbyła się 24 listopada 2003 r. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Uczestniczyli w niej również m.in. posłanka na Sejm RP Alicja Lis, Burmistrz Radymna Marek Lechowicz, wójt gminy Pawłosiów Halina Węgrzynowska, uczniowie Zespołu Szkół Drogowo - Geodezyjnych, Ogólnokształcących i Ochrony Środowiska, a także władze miasta i powiatu.

Obecnie obowiązujące akty prawne omówił Marian Wolny, przedstawiciel firmy ABRYS z Poznania. Zwrócił uwagę na to, że przy rozwiązaniu problemu odpadów należy poddać analizie wielkość aglomeracji przy założeniu, że 1 osoba produkuje rocznie ok. 300 kg odpadów. W oparciu o wieloletnie doświadczenia stwierdził, że sensownym rozwiązaniem jest skupienie wszelkich kompetencji związanych z gospodarką odpadami w jednym ręku np. w powiecie. Może to być związek komunalny, który utworzy podmiot prawa handlowego z udziałem gmin.

Osiągnięcia działającej od 8 lat Spółki BESKID z Żywca przedstawiła Anna Wydra, specjalistka ds. marketingu. Wysypisko śmieci, o którym mówiła obsługuje 155 tys. mieszkańców. Dotychczas funkcjonuje jedna kwatera o powierzchni 2,5 ha. W budowie znajduje się następna. Na składowisko przyjmowanych jest 100 ton odpadów dziennie, z czego 50 ton przekazywanych jest na sortownię i kompostownię. Aby zachęcić do segregacji odpadów zwolniono mieszkańców domów jednorodzinnych z opłat za składowanie i udzielono zgody na dostawę kompostu. Płacą jedynie za odpady bezużyteczne. Osobno składowane jest szkło, makulatura, odpady biologiczne, plastik, tekstylia, odpady medyczne, części organiczne, opony samochodowe i baterie.

Doświadczeniami w dziedzinie recyklingu dzielił się Dyrektor Recyklingu Centrum S.A. Bogdan Korczewski. Działająca na bazie Huty Szkła Jarosław firma Owen Illinois posiada 23 zakłady w USA i 19 w innych krajach. Warto zaznaczyć, że 52% opakowań szklanych na świecie pochodzi właśnie od zakładów i licencjobiorców Owen Illinois. Rozwój recyklingu jest możliwy dzięki nowemu prawu ochrony środowiska i rozwojowi jednolitych systemów.

Na temat możliwości pomocy finansowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie mówił Wiceprezes Kazimierz Nycz. Omówił wojewódzki program gospodarki odpadami, a także zachęcał do składania wniosków o dotacje i pożyczki w celu poprawy warunków ekologicznych.

Podczas konferencji radni miejscy i powiatowi przyjęli stanowisko, w którym zapisali m.in.: "Rada Powiatu Jarosławskiego i Rada Miasta Jarosławia stoi na stanowisku zacieśnienia współpracy wszystkich samorządów z terenu powiatu w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami". Zdaniem Radnych "taka współpraca może przynieść w przyszłości wymierne efekty w postaci wspólnej realizacji pewnych zamierzeń wpływających pozytywnie na kształtowanie środowiska naturalnego całego powiatu.Jednocześnie połączone siły wspólnot samorządowych miasta, gmin i powiatu pozwolą na bardziej efektywne korzystanie z pomocy strukturalnej po wejściu Polski do Unii Europejskiej".

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31