Nasze wydawnictwa

kwiecień, nr 4 (124) / 2003

Czy w starożytności znano telefony komórkowe?

Dylemat rozstrzygnęli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Adama Mickiewicza w pierwszy dzień wiosny - 21 marca br. Dwumiesięczne warsztaty prowadzone przez nauczycieli języka polskiego, historii i sztuki: Monikę Wojtuń, Agatę Brodowicz - Inglot i Annę Korczewską zaowocowały prezentacją teatralną, która przeniosła widzów w świat mitologii. Demeter, Kora, Hermes, Zeus, Hefajstos czy Achilles - to tylko niektóre postacie, w które z niezwykłym zaangażowaniem wcielili się piątoklasiści. Aby zagrać trudne role uczniowie musieli poznać również codzienne życie Greków, ich ustrój polityczny, kulturę, sztukę i filozofię. Do scenografii wykorzystano prace plastyczne wykonane podczas warsztatów ze sztuki.

Najzabawniejszy okazał się "Sąd Parysa" w trzech aktach. Ubiegające się o miano najpiękniejszej: Hera, Atena i Afrodyta próbowały nie tylko przekonać o własnej urodzie, ale usiłowały użyć podstępu i "łapówki" wobec wielkiego i sprawiedliwego Parysa. W negocjacjach wykorzystano telefony komórkowe. Na szczęście udało się znaleźć salomonowe wyjście, pogodzić boginie i nagrodzić symbolicznym jabłkiem.

Jestem pełna podziwu dla uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy zaakceptowali późne powroty dzieci i pomogli w zorganizowaniu niecodziennych kreacji aktorskich. Taki sposób nauki należy chyba do naj-atrakcyjniejszych.

Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65