Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec, nr 3 (123) / 2003 » Sesja Rady Miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec, nr 3 (123) / 2003

Europejski Rok Niepełnosprawnych

Oficjalna inauguracja obchodów w naszym mieście odbyła się 12 lutego 2003 r. w Miejskim Ośrodku Kultury. Spotkanie zorganizowane pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia i Starosty Powiatu Jarosławskiego prowadził Mariusz Mituś Dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządów funkcjonujących na terenie naszego powiatu, pracownicy ośrodków pomocy społecznej, reprezentanci środowiska gospodarczego, redaktorzy prasy, radia i telewizji oraz osoby niepełnosprawne i ich przyjaciele. Otwarcia Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych dokonał Wieceprezes Związku Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Jarosławskiego Adam Podolec.

Prezes Polskiego Związku Głuchych Grażyna Pasiecznik podkreśliła, że w krajach Unii Europejskiej niepełnosprawni stanowią 10% społeczeństwa. Mimo coraz większych barier społecznych i ekonomicznych należy dążyć do wyeliminowania dyskryminacji. "Wszy-scy mamy coś do zrobienia w kwestii wyrównywania szans: nauczyciele, lekarze, sąsiedzi" - apelowała p. Pasiecznik. O trudnościach osób niepełnosprawnych w dostępie do edukacji, rehabilitacji mówiła Ewa Bednarczyk - Prezes Związku Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Jarosławskiego. W skład organizacji wchodzą: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Polski Związek Niewidomych, Polski Związek Głuchych, Jarosławskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. "Wszystkie dzieci, także te żyjące w świecie ciszy, ciemności, bólu czy przykute do wózka inwalidzkiego - chcą być kochane" - przekonywała p. Bednarczyk. Według danych PCPR na terenie powiatu znajduje się 16 tys. osób sprawnych inaczej. "Cyfry są przerażające" - stwierdził Burmistrz Janusz Dąbrowski podkreślając, że kilkakrotnie spotykał się członkami tych stowarzyszeń i dowiedział się, że w celu ułatwienia życia osobom niedowidzącym wystarczy np. zatroszczyć się o większe napisy w urzędach. Rozważa możliwość zatrudnienia osoby znającej język migowy, która pomogłaby osobom niesłyszącym pokonać barierę komunikacji. Nadzieję na to, że ten rok uwrażliwi wszystkich na potrzeby ludzi sprawnych inaczej wyraził Starosta Tomasz Oronowicz. "Dziękujmy Panu Bogu za talenty, które posiadamy i pomóżmy innym rozwinąć dary w nich złożone. W każdym człowieku jest Boże ziarno, od nas zależy czy ono się rozwinie" - powiedział odwołując się do naszych sumień Ks. Prałat Marian Rajchel.

W programie przygotowanym na tę okazję wystąpiła Małgorzata Samagalska, która zagrała na organach i wyśpiewała nie tylko "Jadą wozy kolorowe", czy "Cała sala śpiewa z nami", ale też piosenkę o ważnych treściach: ludzie niewidomi również mogą się śmiać i mieć swoje sny, dlatego nie należy patrzeć na nich ze zdziwieniem. Wystąpiła także Anna Iwińska. Zgromadzona publiczność mogła usłyszeć wiersze Tomasza Skrzypka i zobaczyć spektakl "Królowa śniegu" w wykonaniu dzieci z OREW w Jarosławiu.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31