Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec, nr 3 (123) / 2003 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec, nr 3 (123) / 2003

FERIE W MIEŚCIE

W dniach od 27 stycznia do 9 lutego br. uczniowie odpoczywali od nauki i szkolnych ławek. Dla tych, którzy nie wyjechali na zimowiska zostały zorganizowane ferie w mieście.

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu po raz kolejny był głównym organizatorem zimowiska dla dzieci z rodzin najbiedniejszych, zagrożonych niedostosowaniem społecznym i patologicznych oraz dzieci z Państwowego Domu Dziecka Nr 1 w Jarosławiu. Pomysłodawcą i inicjatorem akcji oraz autorem programu opiekuńczo-wychowawczego był Dyrektor Szkoły Tomasz Kulesza. Zimowisko zostało sfinansowane przede wszystkim ze środków budżetu miasta. Kadrę zimowiska stanowili nauczyciele ZSO im. Książąt Czartoryskich: Marek Jucha - kierownik, Jadwiga Limowska, Elżbieta Zierkiewicz, Grzegorz Moskal, Małgorzata Janda, Ewa Turek, Maria Kot, a także dwie osoby pracujące na zasadach wolontariatu. W czasie trwania zimowiska dzieci i młodzież z jarosławskich szkół miały okazję spotkać się z przedstawicielami samorządów lokalnych, funkcjonariuszami Policji, Straży Pożarnej, pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Jarosławiu oraz myśliwymi Koła Łowieckiego "Sokół" w Jarosławiu. Spotkania te miały na celu ukazanie właściwych postaw wobec zagrożeń dnia codziennego. Gościnnie w zimowisku uczestniczyła młodzież z Jaworowa na Ukrainie. W programie dla tej grupy znalazła się m.in. wycieczka do Łańcuta, zwiedzanie zabytków sakralnych i świeckich naszego miasta, spotkanie z władzami samorządowymi miasta i powiatu. Zimowisko zaszczycił swoją obecnością Poseł RP Wojciech Domaradzki, który wręczył wszystkim uczestnikom słodkie upominki oraz zapewnił o wszechstronnej pomocy dotyczącej organizowania te-go typu akcji.

Na szczególne podkreślenie zasługuje włączenie się jarosławskich lekarzy w udzielanie bezpłatnych porad lekarskich dla dzieci uczestniczących w zimowisku. Z zakresu badań profilaktycznych dotyczących wad postawy badania prowadził doc. dr Stanisław Sobocki, natomiast profilaktyką stomatologiczną zajmowała się lek. stom. Marta Oronowicz. 

 

Wojskowy Ośrodek Kultury zorganizował ferie dla dzieci kadry zawodowej i pracowników wojska. Z zimowiska skorzystało ok. 45 dzieci w wieku od 4 do 13 lat. Za wypoczynek odpowiedzialny był Kierownik WOK kapitan Zygmunt Mahunik. Opiekę nad dziećmi sprawowali instruktorzy i pracownicy WOK: Teresa Łobacz, Ewa Feduniak-Sawicka, Magdalena Marciniak oraz Magdalena Kolano, która sprawowała pieczę finansową i organizacyjną, a także plutonowy Wacław Januszkiewicz. Zimowisko wspomógł Dowódca Garnizonu ppłk Kazimierz Piotrowicz, który zasponsorował artykuły papiernicze, kredki, farby i inne pomoce dydaktyczne. W programie zimowiska znalazły się zajęcia plastyczne, muzyczne, ruchowo-teatralne, a także liczne konkursy, wśród których największym zainteresowaniem cieszył się konkurs na "Idola". Przy okazji ujawniły się zdolności wokalne i aktorskie wielu dzieci. Za aktywny udział w poszczególnych zajęciach dzieci zbierały punkty, co było dodatkową zachętą do współzawodnictwa. W ramach zimowiska dzieci zwiedziły Muzeum i trasę podziemną, Opactwo Sióstr Benedyktynek i Radio Ave Maria. Uczestniczyły również w spotkaniu z poetką Anną Gajdą. Zimowisko w WOK zakończył bal, podczas którego dzieci w ślicznych kreacjach karnawałowych bawiły się pod czujnym okiem instruktorów. 

 

W czasie tegorocznych ferii szkolnych Miejski Ośrodek Kultury przygotował szereg zajęć nastawionych na rozbudzanie zainteresowań i rozwijanie talentów uczestników. Prowadzili je zarówno instruktorzy MOK jak i zaproszone osoby: Agnieszka Miś i Henryk Paszek - Zimowa Akademia Tańca, Marzena Rychtyk - Akademia Plastyczna, Zofia Kolasa - Zabawy Teatralne, Elżbieta Piekarska, Wiesława Wideryńska - Spotkania ze Sztuką, Tadeusz Jamróz z JTF "ATEST" - zajęcia fotograficzne, zaś Wielki Bal Karnawałowy dla dzieci urządziła Janina Suchożak. Niektóre spotkania przeznaczone w zasadzie dla szkolnej dziatwy nabrały nieoczekiwanie charakteru wielopokoleniowego, bowiem "przy okazji" zaciekawiły starszych. Na prezentację sprzętu strażackiego, która doszła do skutku dzięki uprzejmości Powiatowej Komendy Straży Pożarnej, przybyli: babcia, dziadzio, wnuczek oraz pragnący zostać strażakiem chłopiec z pobliskiej Roźwienicy. Sekcja złożona z sześciu strażaków, Piotra Dubanika, Marka Fudalego, Krzy-sztofa Kowala, Krzysztofa Plisia, Andrzeja Trojnara, Edwarda Trudzika, zaprezentowała nie tylko współczesne wyposażenie Straży, ale zapoznała zebranych z trudami tej niezwykle pożytecznej służby. Podobne audytorium zgromadził jachtowy sternik morski, organizator i uczestnik wielu wypraw na Bałtyk - Mirosław Froń, który opowieści o odbytych rejsach ilustrował kolorowymi slajdami. A może na następne ferie warto byłoby zaproponować zajęcia w ramach Akademii Tańca Dyskotekowego dla dziadków i wnuków? 

 

W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji podczas ferii odbywały się zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży z klubów sportowych. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogli sprawdzić się w indywidualnych rozgrywkach tenisa stołowego, turniejach piłki nożnej grup młodzieżowych w ka-tegorii juniorów młodszych i starszych, trampkarzy starszych i orlików.

 

Szkoły Podstawowe Nr 6 im. Ks. Piotra Skargi, Nr 7 im. Stanisława Staszica, Nr 10 im. Wojska Polskiego, Nr 11 im. Adama Mickiewicza oraz Gimnazjum Publiczne Nr 2 im. Stanisława Konarskiego zorganizowały zimowiska z myślą o swoich uczniach. Szkoły zapewniły dzieciom opiekę oraz wyżywienie. Wśród atrakcji znalazły się zajęcia w kołach zainteresowań: muzyczne, plastyczne, sportowo-rekreacyjne, komputerowe, wyjścia do kina, gry i zabawy.

Dzięki bogatej ofercie zimowisk organizowanych przez jarosławskie szkoły i instytucje dzieci spędzające ferie w mieście miały równie ciekawy wypoczynek jak te, które wyjechały poza Jarosław.

Joanna Mordarska
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30