Strona główna » Nasze wydawnictwa » luty, nr 2 (122) / 2003 » Z prac Urzędu Miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

luty, nr 2 (122) / 2003

Raport za kadencję 1998-2002 - XXI OCHRONA ZDROWIA I POMOC SPOŁECZNA

XXI. OCHRONA ZDROWIA I POMOC SPOŁECZNA

Reforma administracji określiła, że zarówno szpital jak i przychodnie na terenie miasta należące do Centrum Opieki Medycznej podlegają powiatowi jarosławskiemu. Natomiast Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej przypisano administracji rządowej. Pomimo takiego przyporządkowania udało się wspomóc finansowo szpital m.in. przez wspólne ze starostwem finansowanie zakupu kolonoskopu służącego do badania jelita grubego oraz ultrasonografu dla Oddziału Położniczo - Ginekologicznego. Udzielono Dyrekcji COM poparcia w staraniach o poszerzenie liczby kontraktów z PRKCh na usługi medyczne, a także o utworzenie Oddziału Ratownictwa Medycznego. Krytycznie ustosunkowano się do zmniejszenia liczby łóżek na Oddziale Wewnętrznym szpitala.

Kilkakrotnie udzielono pomocy dla Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu. Decyzją Rady Miasta w 2000 r. sprzedano Stowarzyszeniu za 2% wartości działkę o pow. 0,58 ha położoną przy ul. Wilsona pod budowę Grupowego Domu Rodzinnego. Ponadto przekazano dotację (2000 r.) w kwocie 25 tys. zł na zakup mikrobusu Volkswagen T4 na 11 miejsc. W 2001 r. z Funduszu Ochrony Środowiska miasto przekazało kwotę 10 tys. zł na zagospodarowanie terenów zielonych otaczających placówkę przy os. Witosa. Wykonano m.in. innymi: naprawę istniejących i montaż nowych ławek ogrodowych, montaż oświetlenia placu zabaw, w miejsce nieczynnego brodzika dla dzieci wykonano ogród skalny, nasadzono ponad 300 krzewów, drzewek i roślin skalnych. Naprawione zostały schody prowadzące na plac zabaw, tarasy do rekreacji, odmalowano elementy wyposażenia placu zabaw.

Dzięki życzliwości władz miasta Stowarzyszenie rozpoczęło współpracę z podobną organizacją w Michalovcach i Bardejowie na Słowacji. Realizowana jest wymiana dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Ponadto warto zaznaczyć, że w 1999 r. dla Jarosławskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych nieodpłatnie wydzierżawiono budynek przy ul. Poniatowskiego 54 z przeznaczeniem na cele związane z rehabilitacją osób niepełnosprawnych. Urząd Miasta partycypował również w kosztach likwidacji barier architektonicznych przy remon-tach i przebudowach chodników.

Rada Miasta Jarosławia zwolniła z opłat za przejazdy autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacji na terenie miasta Jarosławia dzieci niepełnosprawne i ich opiekunów.

Dzięki wyprowadzeniu stacji transformatorowej z Urzędu Miasta - udało się we wrześniu 2002 r. utworzyć Punkt Obsługi Klienta, który usprawni osobom niepełnos-prawnym załatwienie spraw urzędowych.

Ustawowe obowiązki samorządu lokalnego w Jarosławiu w zakresie pomocy społecznej realizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach posiadanych środków finansowych przyznawanych przez Radę Miasta i powierzonych zadań zleconych. W miarę możliwości wsparcie finansowe otrzymywało Towarzystwo im. Brata Alberta prowadzące Schronisko dla kobiet, jak również udzielano dotacji świetlicom środowiskowym działającym przy parafiach jarosławskich.

Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30