Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 12 (120) / 2002

Święto "Czwórki"

Święto Szkoły to dla każdej placówki oświatowej szczególny dzień. 21 listopada swoje święto obchodziła Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego.

Coroczne święto SP nr 4 związane jest z rocznicą śmierci Stefana Żeromskiego (20.11.1925 r.) oraz przypadającymi w grudniu urodzinami placówki. Tegoroczne obchody święta uczniowie i nauczyciele rozpoczęli od udziału we Mszy św. w bazylice Matki Bożej Bolesnej. Następnym punktem programu był uroczysty apel z udziałem zaproszonych gości oraz nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów. Program słowno - muzyczny, poświęcony życiu i twórczości Stefana Żeromskiego, obejrzeli m.in:. wizytator Kuratorium Oświaty w Przemyślu - Elżbieta Lemek oraz Bogdan Wołoszyn - naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu jarosławskiego Urzędu Miasta. W swoim wystąpieniu naczelnik podkreślił, że "czwórka" cieszy się dobrą opinią, a jej specyficzny charakter można wyczuć tuż po przekroczeniu progu budynku. Dodał również, że jako absolwent tej szkoły, wspomina ją bardzo miło.

Obchody Święta Szkoły poprzedziły liczne przygotowania. Nauczyciele zorganizowali szereg konkursów, związanych ze szkołą i jej Patronem. Uczniowie lub zespoły klasowe rywalizowali m.in. w takich dziedzinach , jak "Najładniejszy wiersz o szkole", "Konkurs wiedzy S. Żeromski patronem naszej szkoły". "Najładniejsza gazetka klasowa", "Rebus pod hasłem Stefan Żeromski", "Konkurs informatyczny Moja szkoła". Natomiast koło dziennikarskie wydało z tej okazji specjalny numer gazetki "Czwórka".

Na korytarzach i w klasach, obok gazetek ściennych poświęconych Patronowi i historii szkoły, pojawiły się spisane wspomnienia absolwentów "czwórki". Z ich lektury wynika, że uczniów sprzed kilkudziesięciu i kilku lat łączy wspólna cecha - czas spędzony w SP nr 4 wspominają bardzo ciepło.

Historia Szkoły Podst. nr 4 sięga 1918 r. Przez pierwsze 46 lat swojej działalności placówka funkcjonowała w różnych budynkach, m.in. w dzisiejszej siedzibie Gimnazjum nr 2. Obecny budynek "czwórka" zajęła w grudniu 1964 r. Od tamtej pory mury podstawówki przy ul. Żeromskiego opuściło ponad 3 tys. absolwentów. Aktualnie do SP nr 4 uczęszcza prawie 700 uczniów, z którymi pracuje przeszło 50 nauczycieli. Od trzech lat dyrektorem "czwórki" jest Filomena Górecka - Bedla.

(PCZ)

Program artystyczny o Stefanie Żeromskim
Mówił prawdę o wielkich przeżyciachPod takim właśnie tytułem, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu zaprezentowali 2 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury program poświęcony Stefanowi Żeromskiemu. Spektakl obejrzeli uczniowie jarosławskich podstawówek i gimnazjów.

17.jpgNa program słowno - muzyczny złożyły się sceny z życia i dzieł Patrona Szkoły Podstawowej nr 4. Widzowie mogli przeżyć m.in. tragiczne chwile z życia pisarza, związane ze śmiercią jego matki, chorobą i bardzo ciężką sytuacją finansową. Uczniowie "czwórki" zaprezentowali też fragmenty z powieści i opowiadań Żeromskiego oraz opinie i wspomnienia dotyczące pisarza, spisane przez jego przyjaciół. Młodym aktorom towarzyszył śpiew w wykonaniu uczennic SP 4. Popularne, współczesne piosenki, dostosowane do przeżyć Żeromskiego i bohaterów jego dzieł, doskonale uzupełniły program i uatrakcyjniły go w oczach młodych widzów. Program "Mówił prawdę o wielkich przeżyciach" przygotowali nauczyciele SP nr 4: Lidia Wojtyna i Piotr Czech (scenariusz i reżyseria) oraz Barbara Iwasieczko (oprawa muzyczna). Spektakl powstał z okazji Święta Szkoły Podstawowej nr 4, którego obchody odbyły się 21 listopada.

(krys)

 

Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65