Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 12 (120) / 2002

"Słodka Francja"

Tą piosenką 28 listopada 2002 r. rozpoczął się wieczór poświęcony kulturze francuskiej, w którym udział wzięli uczniowie klasy IV c i przyjaciele z IV b z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. Inicjatorka p. Stanisława Nowowiejska, która prowadzi Szkolny Klub Europejski w nowatorski sposób zachęciła młodzież do nauki języka, a także do poznania historii, geografii i tradycji Francji.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski, członek Zarządu Powiatu Andrzej Wyczawski, a także opiekunowie Szkolnych Klubów Europejskich działających w naszym mieście, uczniowie i rodzice. Większość tekstów w poszczególnych scenkach była tłumaczona, co ułatwiało nie tylko zrozumienie, ale też zapoznanie się z przesłaniem spektaklu. "Siewczyni" i "Marianna" - dwa symbole uzupełnione przez inne znaki: czapkę frygijską, czy koguta pozwalały rozwinąć wyobraźnię i przenieść się w klimat oraz zwyczaje kraju znanego z dobrej i wyrafinowanej kuchni.

Spotkanie zakończyło się konkursem wiedzy o Francji. Był to sprawdzin uważnego słuchania. Najwięcej pytań młodzież zadawała Burmistrzowi Januszowi Dąbrowskiemu. Test wypadł na piątkę.

"Dopiero takie spotkania pozwalają poznać potencjał i zdolności młodego pokolenia. Nie każdy młody człowiek ma możliwość być np. w Paryżu, ale na stać każdego, kto tylko ma odrobinę dobrej woli i fantazji" - stwierdził Burmistrz Janusz Dąbrowski.

Zofia Krzanowska
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65