Strona główna » Nasze wydawnictwa » grudzień, nr 12 (120) / 2002 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 12 (120) / 2002

Różne formy zachęty do czytania książek

Spotkanie z poetką

 

W dniu 15 listopada do Oddziału dla Dzieci przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu zawitała poetka - pani Stanisława Kopiec z Lubeni koło Rzeszowa. Spotkanie odbyło się w tzw. Wielkiej Izbie udostępnionej przez dyrekcję Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu.

W imprezie uczestniczyło ok. 80 osób. Przybyli uczniowie klasy III a ze SP nr 10 z p. J. Potoczny, klasy III a i III b ze SP nr 6 z p. D. Gronkowską i p. A. Nyklem oraz uczniowie ze SP w Wólce Pełkińskiej z paniami A. Kornafel i B. Żołyniak.

Nasz gość, p. Stanisława Kopiec, znana jest w kraju głównie dzięki twórczości dla dorosłych. Wydała 5 tomików swoich wierszy: "Niebieska wieś", "Spod znaku Anny", "Osty i róże", "Znak wzruszenia", "Wielki wóz" oraz "Seans serdeczny". Jednak przedostatni z wydanych zbiorów zadedykowała córce Gosi i poświęciła dzieciom. Tak powstał zeszyt zatytułowany "Gospodyni mucha. Bajeczki dla córeczki". Trafił on do naszej biblioteki - zachwycił i zrodził pomysł zorganizowania spotkania autorskiego z jego autorką. Pani Stanisława pisze w sposób bardzo przystępny, zrozumiały, doskonale odbierany przez małych czytelników.

Zaproszeni uczniowie zaprezentowali poetce własne interpretacje jej wierszy, które bardzo jej się podobały. Pani Stanisława opowiedziała im o swoim dzieciństwie, o odkryciu zdolności pisarskich, o pierwszych poetyckich próbach oraz o nauczycielce języka polskiego, która zauważyła jej talent i pomagała go kształtować przez odpowiednie lektury.

Poetka odwiedziła Jarosław po raz pierwszy i właśnie z tej okazji napisała wiersz pt. "Moja podróż do Jarosławia". Przeczytała dzieciom również kilka nowych utworów, które być może stanowić będą zaczyn nowego zbiorku wierszy dla dzieci.

Dzieci reagowały bardzo żywo i spontanicznie. Zadawały mnóstwo pytań, a poetka skwapliwie na nie odpowiadała.

Każde z dzieci recytujących wiersz dostało w prezencie zbiorek wierszy pani Stanisławy. Po skończonym spotkaniu nagrodzeni uczniowie otrzymali autografy poetki i wspólnie ustawili się do pamiątkowego zdjęcia. Spotkanie przebiegało w miłej, serdecznej i radosnej atmosferze. Uśmiech i zadowolenie gościły na każdej dziecięcej buzi.

To ważne dla Biblioteki i miasta spotkanie odbyło się dzięki naszemu wieloletniemu sympatykowi i sponsorowi, Firmie Handlowo - Usługowo - Transportowej DISPOL, którą reprezentować miała pani Anna Dusiło. Z przyczyn wielkiej wagi nie mogła uczestniczyć w spotkaniu. W ramach przeprosin posłaniec dostarczył dla wszystkich wielki wór słodyczy.

To postawa godna naśladowania, dlatego na łamach Biuletynu pragnę wyrazić swą wdzięczność pani Ani za fundusze na to spotkanie oraz wiele innych, które odbyły się w latach minionych. Liczymy na dalszą, tak dobrą współpracę i zrozumienie dla placówki rozwoju kultury, która, jak wiemy, boryka się z wieloma kłopotami finansowymi hamującymi jej pełną działalność.

Elżbieta Kuchta

 

Najciekawsze podróże odbyć można z książkąTradycją dworów średniowiecznych było pasowanie na rycerza. Koniec XX wieku przyniósł zwyczaj pasowania na ucznia, a po reformie sytemu oświaty - pasowania na gimnazjalistę. Po raz pierwszy uczestniczyłam w uroczystości pasowania na czytelnika Biblioteki Dziecięcej. W dniu 27 listopada 2002 r. Elżbieta Kuchta - Kierownik Oddziału dla Dzieci odczytała treść ślubowania, które drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 6 i Nr 11 powtórzyli z przejęciem. Wcześniej nauczycielka p. Anna Skiba z Gimnazjum Publicznego Nr 3 wraz z zespołem teatralnym przygotowała inscenizację, w której pojawiły się pytania o postacie z bajek. Gimnazjaliści zachęcali do czytania książek i przedstawili zasady "przyjaźni' ze słowem pisanym: nie należy jeść podczas czytania, nie rysować po książkach, nie wyrywać kartek ani nie zaginać rogów.

Zofia Krzanowska

Numery archiwalne
Lipiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  • Czworo dzieci i coś
    3,5,7,8,9 Lipca
    godzina: 16.00
  • Bayala i ostatni smok - 2D
    9,10,12,14,15 Lipca
    godzina: 13.30