Strona główna » Nasze wydawnictwa » grudzień, nr 12 (120) / 2002 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 12 (120) / 2002

Dzień Papieski w Jarosławiu
Spotkanie uświetnił występ zespołu AD REM pod kierunkiem Andrzeja Supersona | Fot. Zofia Krzanowska
Spotkanie uświetnił występ zespołu AD REM pod kierunkiem Andrzeja Supersona
Fot. Zofia Krzanowska

W ramach obchodzonego po raz drugi w całym kraju Dnia Papieskiego, 19 października 2002 r. na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury przyjechał Ryszard Zawadowski - Prezes istniejącego od 2 lat Stowarzyszenia Kolekcjonerów Pamiątek Jana Pawła II w Polsce, które ma swoją siedzibę w Rejowcu Fabrycznym k. Chełma w Archidiecezji Lubelskiej. Jest on również Kustoszem Ośrodka Dokumentacji Pontyfikatu Ojca św. w skali kraju. Drugim gościem był Maciej Salamon ze Zduńskiej Woli - autor nowej formy różańca św. w postaci kart plastikowych, zarazem producent kart różańcowych. Przywiózł ze sobą przeróżne edycje: z wizerunkiem Ojca św., świętych i błogosławionych, znanych sanktuariów. Na uwagę zasługuje fakt, że również z okazji sakramentu małżeństwa czy też rocznicy jego zawarcia małżonkowie zamawiają takie właśnie różańce, by rozdawać bliskim i znajomym.

"Do Jarosławia sprowadziła mnie informacja, że w waszym mieście jest wiele śladów świadczących o upamiętnieniu wspaniałego pontyfikatu, a ponadto okazja, aby zaprezentować szereg ciekawostek z kalendarium życia Karola Wojtyły - kapłana, biskupa, kardynała i papieża" - powiedział Prezes Stowarzyszenia Kolekcjonerów Pamiątek Jana Pawła II w Polsce. Zwiedził Jarosław i jego zabytki. Zauroczony kolegiatą pw. Bożego Ciała, a szczególnie mozaiką przedstawiającą Pana Jezusa, biskupa Stanisława ze Szczepanowa oraz Papieża Jana Pawła II stwierdził: "Bogu dziękuję, że mogłem coś tak pięknego, cudownego ujrzeć". Prawdopodobnie jest to drugi obiekt w skali światowej upamiętniający Ojca św. po jego wyborze na Stolicę Piotrową. Pierwszym jest pomnik postawiony w lipcu 1979 r. nad jeziorem Krępsko Średnie k. Wałcza. Według informacji, które udało się zdobyć p. Zawadowskiemu mozaikę w kościele pw. Bożego Ciała w Jarosławiu poświęcono 6 września 1979 r. Jej autorem jest Enco Venturi, zaś wykonawcą Francesco Baci z Pietrascandia w Toskanii. Dopiero trzecim obiektem jest pomnik wystawiony późną jesienią w Meksyku na pamiątkę pierwszej pielgrzymki Ojca św.

Wieczorem odbyło się w Wielkiej Izbie Kamienicy Rynek 6 spotkanie z Ryszardem Zawadowskim i Maciejem Salamonem. Rozpoczęło się od ulubionej przez Ojca św. "Barki" w wykonaniu zespołu AD REM. Zespół wykonał jeszcze wiele innych pieśni w trakcie niezwykle ciekawego wykładu. Zaprezentowano też wiersze poświęcone Ojcu św. autorstwa Janiny Nowak i Henryka Grymuzy.

Na początku prelegent wymienił przodków Ojca św. podkreślając ich głęboką religijność. Opowiedział wiele autentycznych, choć dotychczas nieznanych faktów. Jeden z nich, zaczerpnięty z zeznania złożonego pod przysięgą, dotyczył zdarzenia z okresu I wojny światowej. Ojciec Papieża - Karol Wojtyła znajdował się w okopach w okolicach Gorlic. Kiedy po odstrzale artyleryjskim zostało tylko dwóch żołnierzy: jeden z nich kpr. Stanisław Koszyk zaczął się gorliwie modlić. Obiecał Panu Bogu, że jeśli będzie ocalony, jego syn zostanie kapłanem. Podobnie uczynił drugi żołnierz sierżant Wojtyła. Modlił się: "Boże, proszę Cię o ratunek. Jeśli przeżyję i jeśli urodzi mi się syn, to on będzie nie tylko księdzem, ale prałatem, biskupem, kardynałem, a nawet papieżem". W 1989 r. na przedmieściu Gorlic wybudowano jako wotum wdzięczności za Jana Pawła II kościół pw. Św. Andrzeja Boboli, w którym umieszczono przepiękną rycinę obrazującą dwóch żołnierzy modlących się w okopach, zaś w tle znajduje się wizerunek Ojca św.

Obecny Papież na chrzcie św. otrzymał imiona: Karol (po ojcu) i Józef (po chrzestnym, ze względu na marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jako wyraz kultu do św. Józefa). Przy bierzmowaniu przyjął imię Hubert.

Przedstawiając najważniejsze fakty ż kalendarium Jana Pawła II, Ryszard Zawadowski podkreślił niezwykłość jego umysłu: "to nie do wiary, ale Karol Wojtyła przez cały czas był prymusem". Trzy tragedie w życiu Karola Wojtyły to: śmierć matki, brata Edmunda, a później ojca. Miłość do nieżyjącej matki, przelana na Matkę Najświętszą, nadal jest żywa. Warto wiedzieć, że w apartamencie papieskim na stoliku nocnym obok brewiarza znajduje zdjęcie matki.

Duży wpływ na kształtowanie osobowości młodego Karola Wojtyły miał bł. Jan Tyranowski, krawiec bardzo uduchowiony, który utworzył Kółka Różańcowe jako "struktury oporu poprzez wiarę". Różaniec był sposobem ratowania młodzieży.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31