Strona główna » Nasze wydawnictwa » październik, nr 10 (118) / 2002 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

październik, nr 10 (118) / 2002

Jakie będą losy Izby pamięci?

Zarząd Koła Miejskiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Jarosławiu zwrócił się do Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z prośbą o pomoc w uratowaniu Izby Pamięci.

Izba Pamięci otwarta w 1993 r. zlokalizowana jest w części piwnic budynku Szkoły Muzycznej w Jarosławiu, będącego w czasie II wojny światowej siedzibą ge-stapo, a następnie NKWD. W pomieszczeniach, gdzie zlokalizowana jest Izba mieściły się cele więzienne i katownie.

Zgromadzone przez nas eksponaty o charakterze muzealnym, to pamiątki po żołnierzach wojny obronnej 1939 r., żołnierzach walczących na frontach zachodnich, więźniach obozów koncentracyjnych, żołnierzach podziemia pochodzących z Jarosławia i Ziemi Jarosławskiej. Ofiarodawcy to mieszkańcy Jarosławia i okolic. Wiele z tych osób już nie żyje. Przekazując swoje pamiątki mieli nadzieję, że przetrwają w ludzkiej pamięci.

Pragnęliśmy przekazać Izbę Pamięci na rzecz Muzeum w Jarosławiu, gdyż jedynie ta placówka mogła zaopiekować się w sposób profesjonalny zbiorami i kontynuować naszą działalność. Inicjatywa ta spotkała się ze zrozumieniem Dyrekcji i pełną akceptacją. Wspólnie czyniliśmy starania o pozyskanie środków na ten cel. Niestety działania jednostki organizacyjnej Muzeum - Starostwa Powiatowego w Jarosławiu uniemożliwiły realizację tego zamierzenia /zmniejszanie dotacji dla Muzeum, odwołanie przychylnego nam Dyrektora/.

Ocalenie Izby Pamięci jest niezmiernie ważne, gdyż z czasem może dojść do rozproszenia zgromadzonych pamiątek. Przeniesienie ich poza obiekt, w którym się znajdują nie może być brane pod uwagę. Ocalenie ich i ochrona miejsca, które samo w sobie powinno podlegać ochronie, jest sprawą niezwykle ważną, dlatego przeniesienie zbiorów poza ten obiekt nie powinno być brane pod uwagę. Groźba taka jest realna, z tego względu, iż Szkoła Muzyczna wyprowadza się wkrótce z tego budynku.

Podjęliśmy więc inicjatywę, by uchronić sam budynek i na nasz wniosek Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał go do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego pod nr rejestru A - 58.

Izba Pamięci jest jedyną ekspozycją historyczną w Jarosławiu i regionie, poświęconą II wojnie i działalności organizacji niepodległościowych. Jest miejscem, gdzie można prowadzić działalność edukacyjną dla młodzieży przybliżając im historię miasta i regionu.

Mijający czas jest dla nas czynnikiem bardzo negatywnym. Społeczne prowadzenie Izby Pamięci staje się coraz trudniejsze dla osób, które ze względu na podeszły wiek, borykają się z wieloma problemami.

Pozostajemy nadal na stanowisku, że opiekę nad Izbą Pamięci powinno sprawować Muzeum.

Prezes Zarządu Koła Miejskiego
Związku Kombatantów RP i b. Więźniów Politycznych
Zdzisław Szewczyk
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30