Strona główna » Nasze wydawnictwa » czerwiec-lipiec, nr 6-7 (114-115) / 2002 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

czerwiec-lipiec, nr 6-7 (114-115) / 2002

"Chcę być zwyczajną, ale nie przeciętną..."

Zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke "Majówka z Anną" zgromadziła 18 maja 2002 r. młodzież i nauczycieli z Radymna, Piwody, Tyniowic, Ujeznej, Mirocina, Przeworska, Błażowej, Jasła oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 11 w Jarosławiu. Sala Miejskiego Ośrodka Kultury oraz balkon wypełnione były po brzegi. Świadczy to o dobrej organizacji imprezy i rosnącym kulcie świętości Służebnicy Bożej. Uroczystości swoją obecnością zaszczycili Burmistrzowie: Jan Gilowski, Robert Wiśniewski i Zbigniew Piskorz. Przybyli również wychowankowie prof. Anny Jenke (m.in. Barbara Radwańska z Chicago). Ks. prof. dr Tadeusz Biały zaprezentował wykład "Wierność dobru i prawdzie w sprawach wychowania" opierając się na zasadach pedagogiki stosowanych przez Annę i na jej chrześcijańskiej postawie. Zachęcał do wierności ukazując sposób jej zdobywania przez systematyczną modlitwę, uczestnictwo w Eucharystii i świadectwo codziennego życia. "Wiara daje nowe oczy, które pozwalają widzieć dalej i głębiej. Ona jest tym zadziwieniem Jezusem Chrystusem. Życzę, by On rzeźbił nasze dusze, bo człowiek o pięknej duszy jest człowiekiem przyszłości" - zakończył katechezę ks. Tadeusz Biały.

Jak na majówkę przystało - wszyscy uczestnicy zainspirowani przez prelegenta - śpiewali pieśni Maryjne.

Na szczególne uznanie zasługuje spektakl wykonany przez uczniów gimnazjum z Błażowej, którzy przenieśli widzów do pokoiku Anny Jenke. Centralne miejsce zajmowała figura Matki Bożej przystrojona kwiatami, przy której stał klęcznik. Na ścianie wisiało godło Polski. Na stole Pismo św., świecznik, chleb, koszyk z artykułami żywnościowymi, pod stołem torba z odzieżą. Wspaniale dobrane piosenki i teksty o miłości, cnotach ewangelicznych i życiu Służebnicy Bożej znajdowały odbicie w konkretnej postawie. Do Anny przychodzili różni ludzie: żołnierz, harcerz, staruszka, matka z dzieckiem, bezdomne młode małżeństwo, kapłan - każdemu poświęciła czas, wysłuchała i udzieliła pomocy materialnej. Dzięki takim programom kandydatka na ołtarze staje się bardziej bliska. Młodzież zapamiętuje ją jako czytelny znak wartości i jako pedagoga, który uczy jak te wartości pielęgnować i je bronić. Modląc się Anna wyrażała pragnienie, by umiała rezygnować z własnych planów, dostrzegała wokół siebie potrzebujących, a także o to, by nie zależało jej na opinii ludzi. Chciała być zwyczajną, ale nie przeciętną, bo do nieba idą tylko bohaterowie.

W Majówce wystąpili również: Zespół Pieśni i Tańca "Jarosław", Ala i Sylwia Majka z Radymna, dzieci z Ujeznej, uczniowie szkoły niepublicznej im. Matki Marceliny Darowskiej w Jarosławiu, członkowie Koła Przyjaciół Anny Jenke z SP 11 w Jarosławiu.

W kościele św. Stanisława i św. Mikołaja Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Ks. Infułat Stanisław Zygarowicz, który omówił proces informacyjny i dane dotyczące procesu beatyfikacyjnego. "Trzeba mieć dużo odwagi, by wiarę świętą wyznawać. Anna karmiła się Eucharystią. Jej życie było Chrystocentryczne i Maryjne" - podsumował kaznodzieja.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31