Strona główna » Nasze wydawnictwa » luty-marzec, nr 3-4 (110-111) / 2002 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

luty-marzec, nr 3-4 (110-111) / 2002

Jarosławskie kolędowanie

Cztery godziny trwały przesłuchania konkursowe VII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Jarosław 2002", które odbyły się w sobotę 19 stycznia br. Wystąpiło 14 zespołów wokalnych i wokalno - instrumentalnych oraz 11 solistów z Białegostoku, Białej Podlaskiej, Cieszyna, Lubina, Zamościa, Stalowej Woli, Sanoka, Przemyśla, Lubaczowa, Przeworska, Brzozowa, Dynowa, Strzyżowa, Żurawicy, Nowosielec i Jarosławia. Uczestnicy zostali wyłonieni i zakwalifikowani do udziału na podstawie nadesłanych kaset.

Wykonawców oceniała komisja artystyczna w składzie: Adam Korzeniowski - profesor Akademii Muzycznej w Krakowie (przewodniczący), Jadwiga Nowosiad - chórmistrz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu, ks. Tadeusz Bratkowski - muzykolog, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu oraz Wiktor Marut - instruktor muzyczny Miejskiego Ośrodka Kultury. Imprezę prowadziła i z ramienia MOK przygotowywała Janina Suchożak. Konkurs przebiegał bardzo sprawnie dzięki współpracy młodych ludzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działającego przy parafii pw. Chrystusa Króla. Wszyscy soliści i zespoły otrzymali dyplom i kalendarz z pięknymi zdjęciami z naszego miasta.

Następnego dnia (20.01.) uczestnicy festiwalu spotkali się na Mszy św. w kościele Chrystusa Króla. Po południu laureaci wystąpili w koncercie galowym w sali widowiskowej MOK. Członkowie jury podkreślali bardzo wysoki poziom artystyczny i gratulowali nowych, pięknych pomysłów. Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i popularnością. Gościnnie wystąpił zespół Pueri Cantores ze Stalowej Woli, prowadzony przez Monikę Szczerbińską.

Statuetki i nagrody pieniężne wręczali: Burmistrz Jan Gilowski i Zastępca Burmistrza Robert Wiśniewski. Zdobywczynią pierwszej nagrody w kategorii solistów (1000 zł) została przesympatyczna Monika Dymek z Białej Podlaskiej, której opiekunem muzycznym jest Krzyszof Olesiuk. Kolędy w jej wykonaniu to nie tylko piękna interpretacja, ale też głęboka treść o celu przyjścia na świat Zbawiciela, o lśniącej gwieździe i mocy Bożej, która spływa na nas przez Ciało i Krew. Drugie miejsce i 700 zł otrzymała Dorota Boduch ze Strzyżowa za kolędy "Już wszędzie cicho" i "Mędrcy świata". Dwie trzecie nagrody (po 400 zł każda) odebrały mieszkanki Stalowej Woli: Małgorzata Kluz oraz Ewelina Piłka. Komisja artystyczna przyznała też dwa wyróżnienia: Sylwii Pogwizd z Lubina (zdobywczyni II miejsca w ubiegłorocznym festiwalu) i Mariuszowi Śniegulskiemu z Cieszyna, który zaprezentował własne kompozycje kolęd.

Za najlepszy zespół jury uznało przyznając nagrodę 1500 zł - Kwartet wokalny z Domu Kultury "Sokół" w Strzyżowie. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Dariusz Szlachta. Tradycyjne kolędy "Gdy się Chrystus rodzi" i "Z narodzenia Pana" wykonano w ciekawy, nietradycyjny sposób. Drugie miejsce (podobnie jak w ubiegłym roku) i nagrodę 1000 zł wyśpiewali "eleganci" z zespołu QuatUori Virinorus ze Stalowej Woli. Znani z poprzedniego festiwalu byli również członkowie sanockiej grupy wokalno instrumentalnej SOUL - zdobywcy III miejsca. W tej kategorii przyznane zostały trzy wyróżnienia: dla zespołu RYTM z Przemyśla, CONFITEOR z Brzozowa oraz BOCCA DELLA VERITA z Dynowa.

Nagrodę publiczności otrzymał zespół ŹRÓDŁO z Jarosławia.

Organizatorami Festiwalu był Miejski Ośrodek Kultury, Parafia pw. Chrystusa Króla oraz Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej. Imprezę objął patronatem Burmistrz Miasta Jarosławia Jan Gilowski, który powiedział m.in. "Z wielką przyjemnością uczestniczyłem we wczorajszych przesłuchaniach konkursowych. Zarówno ci najmłodsi, jak i dojrzali soliści oraz zespoły przenieśli nas w idealny świat, którego wszyscy pragniemy a który wydaje się odległy. Jeden z tekstów zachęcał nas, by żyć inaczej, by żyć najlepiej w każdej chwili i nie poddawać się słabościom naszych czasów. Mam nadzieję, że to przesłanie zaowocuje w naszych sercach".

Tekst i zdjęcia: Zofia Krzanowska
Kwartet Wokalny ze Strzyżowa i QuatUori Virinorus ze Stalowej Woli.
Kwartet Wokalny ze Strzyżowa i QuatUori Virinorus ze Stalowej Woli.
Numery archiwalne
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31