Strona główna » Nasze wydawnictwa » styczeń, nr 1 (109) / 2002 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

styczeń, nr 1 (109) / 2002

strona 8
Turniej Miast o Złoty Kufel


Przez trzy miesiące trwały zmagania reprezentacji pięciu miast: Sanoka, Jasła, Niska, Jarosławia i Leżajska w Turnieju o Złoty Kufel zorganizowany przez Zakłady Piwowarskie S.A. w Leżajsku. Konkursom i zabawom towarzyszył plebiscyt czytelników Super Nowości i występy znanych zespołów. W każdym mieście wykonano setki zdjęć, z których wybrano część, by zaprezentować na wystawie fotograficznej. Inauguracja odbyła się 13 grudnia 2001 r. w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku z udziałem autorów zdjęć i delegacji z poszczególnych miast. Otwarcia wystawy dokonał Zastępca Burmistrza Miasta Leżajska Ireneusz Stefański wspólnie z Dyrektorem Generalnym Zakładów Piwowarskich S.A. w Leżajsku Fransem Sniedersem.
Najprawdopodobniej w lutym 2002 r. zdjęcia Agnieszki Dawid, Adama Pinderskiego, Janusza Berestki, Grzegorza Korasadowicza, Wacława Padowskiego, Ryszarda Węglarza, Leszka Piątkowskiego, Wojciecha Piękosia i Krzysztofa Peszki będzie można oglądać w Jarosławiu.
8.1.jpg
8.2.jpg

Tekst i zdjęcia Zofia Krzanowska



Po co się ubiera choinkę?


Takie pytanie zadała dzieciom z klasy I Szkoły Podstawowej Nr 10 wychowawczyni Grażyna Barańska podczas przedświątecznego spotkania 19 grudnia 2001 r. Odpowiedzi były różne: "żeby były prezenty", "na Boże Narodzenie", "żeby było wesoło". Dzieci z I d i III e pod kierunkiem Grażyny Barańskiej i Haliny Fedan przygotowały program ukazujący misję Bożej Dzieciny: nadzieję, miłość, otuchę, jedność, przebaczenie i radość. Nie zabrakło stołu wigilijnego ze żłóbkiem, opłatkiem, świecą, a także "jednej jedynej gwiazdy, co wigilię zaczyna". Choć za oknem noc grudniowa, wiatr, śnieżyca, wycie wilków, a "dąb żołędziom bajki klepie" w rodzinnym gronie ciepło i przytulnie, nawet kot przy misce mleka mruczy radośnie. Świadkami takiego uroku świąt były dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 9 i Szkoły Podstawowej Nr 6 oraz ich wychowawczynie. Wzruszenie było ogromne, bo mali aktorzy niczym aniołki potrafią rozbawić i przekazać prawdę o przechodzącym Jezusie.

Kolejny sukces AD REM-u


W dniach 9-12 stycznia 2002 r. odbywały się Przesłuchania finałowe VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W kategorii scholi młodzieżowych I miejsce zdobył Zespół wokalny AD REM z parafii Bożego Ciała w Jarosławiu, otrzymując w nagrodę obraz olejny od Prezydenta Miasta Będzina Antoniego Marcinkiewicza.
"Forma kolęd, której korzenie sięgają XV wieku jest bardzo różnorodna: jedne są uroczystym hymnem czy chorałem, inne marszem lub zamaszystym polonezem, niektóre mają rytmy mazurka czy krakowiaka, inne zaś są melancholijną dumką. Z ogromnym zainteresowaniem, niejednokrotnie wzruszeniem wysłuchaliśmy na estradzie będzińskiego Festiwalu wykonań ilustrujących bogactwo tej formy zarówno w aspekcie muzycznym, literackim jak i wykonawczym. Szczególnie wzruszająca i wartościowa społecznie jest widoczna właśnie w tym festiwalu wielopokoleniowa potrzeba dzielenia się swoimi umiejętnościami i radością muzykowania" napisali członkowie komisji konkursowej w protokole Festiwalu.
Eliminacje odbyły się jeszcze w grudniu 2001 r. w 23 ośrodkach na terenie kraju oraz w jednym ośrodku na Ukrainie. Przesłuchnia kandydatów z terenu Polski południowo - wschodniej odbyły się w Katolickim Centrum Kultury przy parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu.

Z. K.

Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31