Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 11 (108) / 2001

Strona 7

Święto Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Ks. Piotra Skargi

"Kto Ojczyźnie swej służy, sam sobie służy" - mówił ks. Piotr Skarga. Te słowa przywołane zostały w programie przygotowanym 27 listopada 2001 r. z okazji Święta Szkoły Podstawowej Nr 6, której Patronem jest Wielki Kaznodzieja. W uroczystości uczestniczyli m.in. Zastępca Burmistrza Robert Wiśniewski, Ks. Aleksander Kustra, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Bogdan Wołoszyn, księża katecheci, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół oraz dzieci z rodzicami.

"Jest to Patron trudny do zrozumienia i przyjęcia przez dzieci" twierdzą rodzice. Jednak nauczyciele starają się wpoić Jego wskazówki i idee.

"Chcesz zostać kaznodzieją, filozofem, dziejopisarzem, politykiem, chrześcijaninem - czytaj Skargę" - radziły dzieci z "Szóstki". Uczniowie kl. IV i V przenieśli widzów w okres końca XVI w., kiedy rajcy miejscy prowadzili rozmowę w grójeckim ratuszu. Podkreślając zalety Ks. Piotra Skargi usiłowali skłonić do refleksji nad dziejami Ojczyzny. Niezwykły upór i stanowczość w sprawach wiary, głęboki patriotyzm i wrażliwość na ludzką biedę sprawiły, że stał się autorytetem uznawanym do dzisiaj na całym świecie. Montaż słowno-muzyczny nacechowany wątkami religijnymi zawierał też krótką historię szkoły.

Słowa uznania należą się nauczycielom: Barbarze Mikucie, Joannie Niemczyk za przygotowanie tekstów oraz Małgorzacie Wojciechowskiej za opracowanie muzyczne i Jadwidze Piątek za oprawę plastyczną. Mam głęboką nadzieję, że uczniowie wchodząc kiedyś w dorosłe życie będą dumni z tej szkoły i swego Patrona.

Jak mogą znakomitego jezuitę uczcić pierwszoklasiści? Swoją spontanicznością, odwagą wyjścia na scenę i zauroczeniem kimś, kto jest dla nich autorytetem - swoją panią wychowawczynią. Zanim dorosną do zrozumienia słów Skargi, uczą się słuchać pedagogów. Z Danutą Młynarską - Kroczek na scenie i Renatą Chlebowską za kulisami dzieci śpiewały i rapowały znane, ale wymowne teksty.

Ks. Skarga pojawił się już wcześniej w przeprowadzonym konkursie plastyczno-literackim, zorganizowanym przez Samorząd Szkolny pod czujnym okiem Elżbiety Pityńskiej - Korab i Renaty Chlebowskiej.

Z kolei do świata uwspółcześnionej bajki o Jasiu i Małgosi zaprosili uczniowie klasy IV, którzy pracowali w ubiegłym z Danutą Młynarską - Kroczek. Przypomnę, że inscenizacja prezentowana była w maju br. podczas Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych "Tropem Jasia i Małgosi" Bircza 2001 .

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w Kolegiacie pw. Bożego Ciała. Natomiast ostatnim punktem była dyskoteka wraz z degustacją przygotowanych przez rodziców smakołyków.

Z okazji Święta Szkoły wydane zostały gazetki oraz okolicznościowa pocztówka, z której dochód przeznaczony będzie na zakup urządzeń niezbędnych dla funkcjonowania radiowęzła.

Zofia Krzanowska





Pasowanie na gimnazjalistę


14 listopada 2001 r. w Publicznym Gimnazjum Nr 3 odbyło się uroczyste pasowanie na uczniów. Na wstępie Zespół Taneczny "Prymus" kierowany przez Małgorzatę Bębenek zaprezentował taniec "Walc kwiatów" oraz "Cheerleaders". Część oficjalna rozpoczęła się ślubowaniem przedstawicieli poszczególnych klas i pasowaniem nowo przyjętej młodzieży.

Swoich młodszych kolegów powitał Samorząd Uczniowski, który przygotował program artystyczny połączony z wręczeniem pamiątkowych kart i ołówków. Uczniowie pod okiem opiekunów: Ewy Bosak i Anity Stec - Skrzypek zakończyli swój występ układem tanecznym zatytułowanym "Rytmick".

Następnie Dyrektor Szkoły Dorota Białek złożyła swoim podopiecznym życzenia samych sukcesów, owocnej pracy i wielu radosnych chwil w dążeniu do spełnienia własnych ambicji.

W drugiej części uroczystości swój program zaprezentował "świeżo" utworzony w tej szkole kabaret. Młodzi "kabareciarze" mieli okazję przejść prawdziwy chrzest, demonstrując zdolności wymagające niezwykłej odwagi i swobody scenicznej przed całym gronem, rodzicami i kolegami. Wszystkie wykorzystane w tym programie teksty zostały napisane specjalnie na tę okazję, a dotyczyły szkolnego życia, nauczycieli i całej społeczności gimnazjalnej. Patronat nad kabaretem objęła Anna Skiba - autorka tekstów, a nad oprawą muzyczną czuwał Bernard Augustynowicz.

Brawom towarzyszyły łzy radości i chwile bezdechu. Warto może przytoczyć fragment jednego z tekstów, by dać dowód na to, że i nauczyciele, i uczniowie tego gimnazjum sztukę - choćby tę z "podtekstem" - cenią nade wszystko:

Od wielu dni próbuję już
Te daty do swej głowy wkuć
Lecz pewnie dziś usłyszę znowu słowa te -
Nie uczysz się - nie uczysz się

Ściskam w swej dłoni ściągę tę
I tylko znów nadziei mniej
Czy uda się choć trochę dzisiaj ściągnąć bo
Nie umiem w ząb - nie umiem w ząb

Jak wódz co wojsko swoje miał
I z nim do boju się rwał
Jak nasz Sobieski król Jan
Tak przy nas jest Kazimierz pan

Bo tylko on tu siłę ma
I tak uderza ręką w blat
A wówczas my słyszymy znowu słowa te -
Nie uczysz się - nie uczysz się

Z lekkim zawałem każdy z nas
Prawie pod własny stolik wlazł
I cicho siedzi - aż go znów wywoła głos
Bo taki jest nasz z panem los
Jak wódz.....

Zofia Krzanowska
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65