Strona główna » Nasze wydawnictwa » październik, nr 9 (106) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

październik, nr 9 (106) / 2001

Strona 10
"Prymas Tysiąclecia i jego następca"

- to tytuł Krajowej Wystawy Filatelistycznej otwartej 7 października br. w Warszawie. Organizatorzy: Polski Związek Filatelistów Okręg Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki pragnęli w ten sposób upamiętnić setną rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia i dwudziestolecie posługi obecnego Prymasa Józefa Kardynała Glempa. Wystawa składa się z dwóch niezależnych ekspozycji. Jedna - w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki - o tematyce ogólnopolskiej, historycznej, przyrodniczej i religijnej. Druga - na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego - poświęcona jest wyłącznie tematyce religijnej. Swoje eksponaty prezentuje 76 wystawców z całej Polski.

Na uwagę zasługuje fakt, że jedynym reprezentantem województwa podkarpackiego jest mieszkaniec Jarosławia Julian Bałuch, którego ekspozycja "Kult Jasnej Góry" zasługuje na szczególne uznanie. Prezentowana była w ubiegłym roku na Krajowych Wystawach Filatelistycznych: W Krakowie - Wadowicach z okazji 80-tej rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II, w Przemyślu w ramach obchodów dwutysiąclecia chrześcijaństwa oraz w Łodzi podczas uroczystości 80-lecia diecezji łódzkiej. "Kult Jasnej Góry" wywieziony był również do Bułgarii na Międzynarodową Wystawę "Rzeszów - Górna Orjachowica", a także na Okręgową Wystawę "Krzeszów 2000" w województwie dolnośląskim. W tym roku poza Warszawą wystawiana była w Lublinie, gdzie ubogaciła ekspozycję "Wierni dziedzictwu Prymasa Tysiąclecia". Pragnę przypomnieć, że Julian Bałuch - członek Zarządu Oddziału Polskiego Związku Filatelistów w Jarosławiu jest pomysłodawcą i wykonawcą ubiegłorocznych kart pocztowych wydanych z okazji nadania Ojcu Św. Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia, a także okolicznościowego datownika, kartek pocztowych oraz koperty ozdobnej wydanych w rocznicę podjęcia przez Radę Miasta uchwały w tej sprawie.

"Pragnę wyrazić radość, że polscy filateliści przyczyniają się do przybliżenia postaci Prymasa Tysiąclecia i Jego Następcy, a więc także niedawnej przeszłości, którą Opatrzność Boża pozwoliła nam przeżywać i współtworzyć" - napisał w liście gratulacyjnym Prymas Polski Józef Kardynał Glemp.

Z okazji Krajowej Wystawy Filatelistycznej "Prymas Tysiąclecia i jego następca" wydane zostały, karty pocztowe, koperty, znaczki i stemple.

Zofia Krzanowska





Zajecia integracyjne


Trwające od 3 do 9 września br. Międzynarodowe Warsztaty Twórcze Osób z Niepełnosprawnością Umysłową zaliczyć można do najlepiej zorganizowanych i urozmaiconych imprez. Organizatorami byli: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Jarosławiu, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga, Urząd Miasta Jarosławia, Starostwo Powiatowe, Stowarzyszenie na Rzecz Euroregionu Karpackiego "Eurokarpaty", Stowarzyszenie Małopolskie w Jarosławiu, Polski Związek Niewidomych, ZHP Przeworsk, Polski Związek Głuchych, Stowarzyszenie "Centrum Wolontariatu" w Jarosławiu, Stowarzyszenie Miłośników Koni "Arabian" Pełkinie - Wygarki, Stowarzyszenie "Grupa Poetycka" w Jarosławiu, Koło Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek w Jarosławiu, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Patronat objęli: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Powiatu Jarosławskiego i Burmistrz Miasta Jarosławia. Oprócz plenerów plastycznych, wycieczek, konferencji odbyła się też Spartakiada Sportowa, koncert poetycko - muzyczny pn. "Nasze Małe Ojczyzny" oraz wystawa połączona z aukcją prac.

W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele z Polski, Niemiec i Słowacji, którzy razem z mieszkańcami miasta i okolic oraz z Edytą Bartosiewicz i zespołami: Seven B, Wahwa, Galicja, Krasnale, Jaroslavia i Nutka pożegnali tegoroczne lato.

Zofia Krzanowska





Wyobraźnia muzyką inspirowana


Kolejna wystawa z cyklu "Nasze prace" prezentująca dorobek uczniów i nauczycieli Publicznego Gimnazjum Nr 1 została otwarta 27 września br. Gimnazjaliści pod okiem p. Kazimiery Potok i p. Elżbiety Śliwińskiej przedstawili obiekty znajdujące się w Jarosławiu oraz prace, które powstały pod wpływem muzyki.

"Galeria funkcjonuje od 1989 r. - powiedziała Dyrektor MOK-u Teresa Piątek - Intencją jej powstania było ukazanie tej twórczości dzieci i młodzieży, która bardzo często nie ogląda światła dziennego". Kuratorem wystawy i głównym organizatorem jest Zofia Kolasa. Od niedawna razem z dorobkiem młodego pokolenia swoje dzieła prezentują również nauczyciele.

"Bardzo ciekawe są prace tworzone do muzyki. Tego rodzaju zajęcia mają głęboki wpływ na rozwój wyobraźni, a jednocześnie ukazują wnętrze małego artysty" - wyjaśniała p. Elżbieta Śliwińska. Na otwarcie wystawy przybyli rówieśnicy z Publicznego Gimnazjum Nr 2.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31