Strona główna » Nasze wydawnictwa » czerwiec lipiec, nr 5-6 (102-103) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

czerwiec lipiec, nr 5-6 (102-103) / 2001

Strona 17
Euroregion Karpacki szansą na rozwój współpracy
międzynarodowej Jarosławia
Z Dawidem Laskiem - Dyrektorem Biura Polskiego Euroregionu Karpackiego
rozmawia Małgorzata Cicirko


M.C. - Panie Dyrektorze właściwie wiemy tylko tyle, że Euroregion Karpacki istnieje. Czy mógłby Pan przypomnieć nam jego genezę?
D.L. - Związek Międzyregionalny Euroregion Karpacki powołany został do życia 14 lutego 1993 roku w Debreczynie na Węgrzech. Twórcy Euroregionu, a byli nimi ministrowie spraw zagranicznych Polski, Węgier i Ukrainy chcieli poprzez wykorzystanie sprawdzonej od lat 50-tych w Europie Zachodniej formy euroregionu osiągnąć dwa podstawowe cele - doprowadzić do zbliżenia i nawiązania współpracy pomiędzy zamieszkującymi region Karpat narodami, dla umocnienia demokracji i rozwoju społeczno-gospodarczego oraz pokazać państwom-członkom Wspólnot Europejskich, że kraje Europy środkowo-wschodniej gotowe są do podjęcia wyzwań związanych z integracją europejską. Nadmienię, że Euroregion Karpacki był w chwili powołania drugim tego typu organizmem z udziałem polskich obszarów przygranicznych, pierwszym natomiast z udziałem państw Europy środkowo-wschodniej, z których żadne nie było członkiem Unii Europejskiej.
M.C. - Euroregion zapewne podobnie jak i cała Europa podlegał zmianom?
D.L. - Oczywiście zmiany następowały, obecnie Euroregion Karpacki jest największym tego typu tworem w Europie. Tworzą go jednostki administracyjne regionów przygranicznych Polski, Węgier, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Rumunii. Obszar o powierzchni przeszło 160 000 km2 zamieszkuje ok. 16 mln ludzi, Karpacki posiada na pewno specyfikę, która odpowiednio wypromowana i zarządzana jest w stanie stać się wartościowym kapitałem.
M.C. - Jak zatem Euroregion zarządza swoimi zasobami, czy istniejące struktury pozwalają na jego sprawne funkcjonowanie?
D.L. - Na czele Euroregionu stoi Rada, która zbiera się na posiedzeniach trzy razy do roku. Rada składa się z 15 osób, po trzech przedstawicieli z każdego kraju. Władzą wykonawczą Euroregionu jest Sekretariat Euroregionu, na którego czele stoi Dyrektor Wykonawczy. W każdym zaś z krajów członkowskich funkcjonuje Biuro Krajowe Euroregionu Karpackiego. Biuro Polskie mieści się w Krośnie. W ramach struktury Euroregionu funkcjonują także komisje. Zajmują się one szczegółowymi zagadnieniami. Strona polska koordynuje prace komisji ds. turystyki.
M.C.- To wystarcza...?
D.L. - Istotnie, od czasu przejęcia przez Stowarzyszenie na Rzecz Euroregionu Karpackiego EuroKarpaty zadania prowadzenia Biura Polskiego Euroregionu Karpackiego oraz misji reprezentowania strony polskiej Euroregionu Zarząd Stowarzyszenia pod przewodnictwem Prezesa Bogusława Krzanowskiego analizując bariery i szanse rozwoju Euroregionu Karpackiego skonstatował, że głównym mankamentem organizacji jest brak odpowiednich struktur na poziomie regionalnym. Konsekwencją tego jest przyjęcie koncepcji organizacji Euroregionalnego Systemu Współpracy.
M.C. - Na czym on polega?
D.L. - Najkrócej rzecz ujmując, na powiązaniu ze sobą partnerstwem i współpracą na terenie Euroregionu takich podmiotów jak samorządy terytorialne, firmy, przedsiębiorstwa, szkoły, instytucje okołobiznesowe, organizacje pozarządowe. Euroregionalny System Współpracy służyć ma realizacji celów Euroregionu, przynosić korzyści jego uczestnikom, wreszcie niezbędny jest do sprawniejszego wykorzystania środków Unii Europejskiej przeznaczonych na współpracę transgraniczną i euroregionalną.
M.C. - Środki pomocowe to pewnie najbardziej ciekawy dla podmiotów zainteresowanych współpracą euroregionalną aspekt?
D.L. - Wiemy już jakiego rzędu kwoty przeznaczy w tym roku Komisja Europejska w ramach funduszu małych grantów dla Euroregionu Karpackiego. Pocieszający jest fakt, że środki te z roku na rok będą systematycznie rosnąć - umożliwiając tym samym włączenie większej ilości instytucji i organizacji do czynnej współpracy. Aby ten efekt zdynamizować potrzebny jest właśnie system, który tworzymy.
M.C. - A Jarosław, czy ma realne szanse na wykorzystanie tego, że jest miastem euroregionalnym?
D.L. Jestem o tym przekonany. Jarosław ze swoją historią, kulturą wpisuje się właściwie w panoramę miast o znaczeniu europejskim. Sprawne dotychczasowe zarządzanie miastem, jego aktywność na polu międzynarodowym niejako predestynują go do roli dynamicznego ośrodka współpracy euroregionalnej. Niedługo, jak sądzę, będziemy mogli przedstawić program, który głównie mieszkańcom miasta uświadomi korzyści ze współpracy w ramach euroregionu karpackiego. Pochwalić również należy zaangażowanie Zarządu Miasta, p. Burmistrza Jana Gilowskiego i p. Andrzeja Wyczawskiego, którzy od przeszło roku ambitnie i skutecznie włączają Jarosław, we wszelkie inicjatywy o regionalnym i europejskim charakterze.
M.C. - Dziękuję za rozmowę.

romawiała Małgorzata Cicirko

Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30